Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Nikita_Bennet
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 12:03

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Nikita_Bennet »

witajcie, pierwszy wpis i pierwsze pytanie bo byłem/jestem zainteresowany leasingiem auta osobowego przy 50% odliczeniu VATu.
Sporo złego naczytałem się na temat leasingu i.......
No właśnie, nie mam problemu z zaciągnięciem kredytu na autko które mnie interesuje (65tys brutto). Na starcie odliczę 50%VATu a potem po 50% od każdej faktury związanej z autem. BIK jest OK jak narazie. Pracuję na UoP oraz prowadzę gospodarstwo rolne (VAT) więc zdolność jest.
Leasing mnie zastanawiał bo jednak za 2 latka będę potrzebował taki większy kredyt i nie chcę sobie blokować pewnych możliwości.
Pytanie jak wyjdzie mnie w całkowitym rozrachunku zakup auta w leasingu i kredycie - gdzie więcej dopłacę?? Kosztów DG nie potrzebuję bo w G.Rolnym nie ma pojęcia kosztu, jest VAT i p.rolny i koniec.
Na plus kredytu jest że 50% VATu odliczam od razu. Na plus leasingu jest to że ostateczny wykup robię i podarowuję auto najbliższemu członkowi rodziny i dalej nim jeżdżę (a umową użyczenia dalej koszta utrzymania mam na gospodarstwo).
Teraz chodzi o wyliczenie stricte co bardziej mi się opłaci - kredyt czy leasing??


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

Nikita_Bennet pisze:Sporo złego naczytałem się na temat leasingu i.......
Co roku finansowanych jest ponad 400 tys. środków trwałych, a samych aut osobowych ponad 200 tys. Większość leasingobiorców po skorzystaniu z leasingu wraca do tej usługi. Po prostu ci zadowoleni nic na ten temat nie piszą, za to niezadowoleni robią to znacznie częściej, a i w tych negatywnych wpisach jest wielu:
a) pieniaczy
b) nieterminowych płatników
c) osób, które nigdy nie miały leasingu tylko lubią powtarzać zasłyszane opinie...

Oczywiście są niektóre firmy leasingowe, które zasługują na cierpkie słowa o sobie, ale generalnie z przymrużeniem oka traktowałbym większość negatywnych wpisów.
Nikita_Bennet pisze:Pytanie jak wyjdzie mnie w całkowitym rozrachunku zakup auta w leasingu i kredycie - gdzie więcej dopłacę??
Najlepiej porównaj kilka ofert leasingu i kredytu, ale raczej leasing będzie tańszy.
Nikita_Bennet pisze:Na plus kredytu jest że 50% VATu odliczam od razu.
Poza leasingiem operacyjnym jest jeszcze leasing finansowy oraz pożyczka leasingowa, które mają taki sam skutek jeśli chodzi o VAT, jak kredyt.

Nikita_Bennet pisze:Na plus leasingu jest to że ostateczny wykup robię i podarowuję auto najbliższemu członkowi rodziny i dalej nim jeżdżę (a umową użyczenia dalej koszta utrzymania mam na gospodarstwo).
Jeżeli zamierzasz użytkować dalej, to czemu chcesz robić darowiznę?

Awatar użytkownika
Nikita_Bennet
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 12:03

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Nikita_Bennet »

Jarosław Król pisze:
Nikita_Bennet pisze:Na plus leasingu jest to że ostateczny wykup robię i podarowuję auto najbliższemu członkowi rodziny i dalej nim jeżdżę (a umową użyczenia dalej koszta utrzymania mam na gospodarstwo).
Jeżeli zamierzasz użytkować dalej, to czemu chcesz robić darowiznę?
nie chcę aby figurował na mnie w oświadczeniu majątkowym. Potem wystarcza mi umowa użyczenia i dalej mogę odliczać VAT od paliwa i napraw.

Awatar użytkownika
proarnes
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2018, o 09:24

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: proarnes »

witam, niebawem będę "brał" w leasing nowy samochód, będzie to mój pierwszy leasing wiec mam kilka pytań po przejrzeniu "ogolnych warunków" z dwóch firm leasingowych (Alior i Impuls):

1. Jak to jest używaniem takiego samochodu przez inne osoby (np. żone)? Teoretycznie w warunkach z obu banków jest zapis w stylu, że samochód nie może być oddawany w posiadanie osobom trzecim. Jaka to należy rozumieć i jaka jest praktyka innych leasingodawcow?

2. W obu dokumentach jest zapis, że nie mam prawa wypowiedzieć takiej umowy. czy rzeczywiście nie mam opcji żeby zakończyć taką umowę wcześniej i spłacić wszystkie zobowiązania wobec firmy leasingowej?

pewnie jakieś jeszcze pytania się pojawią

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Lui »

proarnes pisze:1. Jak to jest używaniem takiego samochodu przez inne osoby (np. żone)? Teoretycznie w warunkach z obu banków jest zapis w stylu, że samochód nie może być oddawany w posiadanie osobom trzecim. Jaka to należy rozumieć i jaka jest praktyka innych leasingodawcow?
Z żoną nie ma w ogóle problemu. Zachęcam to przeczytania tego: Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią
proarnes pisze:2. W obu dokumentach jest zapis, że nie mam prawa wypowiedzieć takiej umowy. czy rzeczywiście nie mam opcji żeby zakończyć taką umowę wcześniej i spłacić wszystkie zobowiązania wobec firmy leasingowej?
Wypowiedzenie to trochę inna bajka. Samo skrócenie umowy leasingu jest możliwe, tylko przy samochodzie i tak minimalny okres wynosi 2 lata (wymogi podatkowe).
Zachęcam do przeczytania tego:
Skrócenie umowy leasingu. Kiedy możliwe i jakie są koszty?
Zakończenie umowy leasingu przed czasem
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Nancy

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Nancy »

Witam, chciałabym zapytać bardziej doświadczone osoby czy to dobra oferta leasingu:

auto wartości 86500 zł brutto
wpłata początkowa 20.000 zł (23 % wartości brutto)
wykup 1%

czas trwania 5 lat
suma opłat 109,9 %

ewentualnie:

czas trwania 4 lata
suma opłat 107,83 %

Nie wiem na który okres się zdecydować :?
A czy stawka GAP 42 zł/m-c jest "rynkowa" przy takich parametrach? Z góry dzięki za odpowiedzi

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

Rzeczywiste oprocentowanie na poziomie ok. 4,7% więc jest O'K. Nie jest to może jakiś szał, ale to w miarę dobra oferta.

GAP jest rynkowy jeśli chodzi o stawkę, pytanie tylko co to za GAP i jaki zakres ochrony.

Awatar użytkownika
Nancy

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Nancy »

GAP faktura brutto

oferta bz wbk leasing

zastanawiam się czy dokładać sobie ratę wyższą o 300 zł/m-c w sytuacji, gdy kosztów w firmie potrzebuję i raczej za 4-5 lat nadal będę potrzebowała, więc leasing może być długi... z drugiej strony boli mnie przepłacanie za 5-letni leasing globalnie 2 % plus wszystkie przeglądy itd. w ASO przez jeszcze jeden rok dłużej. No sama nie wiem

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

Nancy pisze:z drugiej strony boli mnie przepłacanie za 5-letni leasing globalnie 2 % plus wszystkie przeglądy itd.
Oprocentowanie jest to samo dla okresu 4 i 5 lat, więc koszt pieniądza jest dla Ciebie taki sam, ale wiem o co chodzi...

Nancy pisze:w ASO przez jeszcze jeden rok dłużej. No sama nie wiem
Prawda jest taka, że serwis w ASO jest trochę pustym zapisem umownym. Więc po gwarancji nie ma to większego znaczenia.

Awatar użytkownika
proarnes
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2018, o 09:24

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: proarnes »

jeszcze kilka pytań, które przychodzą mi do głowy:

1. czy zmienne oprocentowanie jest standardem lub jest bardziej popularne w przypadku leasingu?

2. jak to jest z wykupem po leasingu. czytałem, że można wykupić samochód na siebie jako osobę prywatną aby po 6 miesiącach sprzedać bez opodatkowania. czy trzeba o coś zadbać przy podpisywaniu umowy aby móc taki wykup zrobić?

3. jaka jest mniej wiecej sensowna cena/rata miesięczna GAP przy samochodzie o wartośći 147 tys. PLN netto i 5-letnim leasingu? czy to prawda, że GAP można także wykupić poza firmą leasingową jeśli liczą sobie zbyt dużo?


ODPOWIEDZ