Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
solinski

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: solinski »

W swoich artykułach na stronie często piszecie, że najpierw należy znaleźć samochód, a dopiero wtedy szukać firmy leasingującej. Chciałbym trochę rozwinąć ten temat, bo nie do końca umiem to sobie wyobrazić. Szukam samochodu u dealera, konfiguruję go sobie, negocjuje ofertę, jestem zdecydowany i... no właśnie co teraz. Gdzieś napisaliście, że składam zamówienie i zaczynam szukać leasingu, ale... jak to się zgrywa? Rozumiem, że dealer nie zamówi samochodu bez pewności, że go kupię. Zapewne muszę wpłacić jakąś zaliczkę - jak jest ona rozliczana? Co jeśli z jakiegoś powodu nikt nie będzie chciał dać leasingu? I jak to wygląda w przypadku popularnych modeli na które trzeba czekać np. 2 miesiące?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: sonnenberg »

idziesz do dealera, konfigurujesz auto, dostajesz ofertę z ceną. Z tą informacją idziesz to firm leasingowych po najlepszą ofertę - w ciągu 5 dni masz wybrany najlepszy leasing, wracasz do dealera i zamawiasz auto.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

solinski pisze:W swoich artykułach na stronie często piszecie, że najpierw należy znaleźć samochód, a dopiero wtedy szukać firmy leasingującej. Chciałbym trochę rozwinąć ten temat, bo nie do końca umiem to sobie wyobrazić. Szukam samochodu u dealera, konfiguruję go sobie, negocjuje ofertę, jestem zdecydowany i... no właśnie co teraz. Gdzieś napisaliście, że składam zamówienie i zaczynam szukać leasingu, ale... jak to się zgrywa? Rozumiem, że dealer nie zamówi samochodu bez pewności, że go kupię. Zapewne muszę wpłacić jakąś zaliczkę - jak jest ona rozliczana? Co jeśli z jakiegoś powodu nikt nie będzie chciał dać leasingu? I jak to wygląda w przypadku popularnych modeli na które trzeba czekać np. 2 miesiące?
Zaliczkę można rozliczyć z dostawcą i leasingodawcą w taki sposób, że zostanie ona zaliczona na poczet czynszu inicjalnego. Decyzja o przyznaniu leasingu wydawana jest pod konkretny przedmiot/samochód. Jeżeli nie masz zadłużeń, złej historii w BIK i nie będziesz chciał sfinansować jakiegoś bardzo drogiego samochodu, który przekracza Twoją zdolność kredytową, to w zasadzie nie ma takiej możliwości, żeby nie dostać leasingu.

Awatar użytkownika
pytdev
Posty: 4
Rejestracja: 7 mar 2018, o 20:30

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: pytdev »

Cześć,
Pod koniec marca zamierzam zakupić nowy samochód i sfinansować go za pomocą leasingu operacyjnego. Poświeciłem sporo czasu na przeczytanie wszystkich poradników/tematów z Waszej strony, świetna robota! dużo rzeczy mi się wyjaśniło natomiast chciałbym część rzeczy sobie potwierdzić/dopytać.

1) W jednym z artykułów był poruszany temat wysokiego ubezpieczenia samochodu na sam koniec umowy. Czy muszę już na początku podpisywania umowy leasingowej na to uważać? (o ile ma to znaczenie na 99% będę wykupował ubezpieczenie we własnym zakresie)
2) Odnośnie szkody przedmiotu leasingu i ubezpieczenia, była informacja o tym aby leasingodawca rozlieczenie szkody brał na siebie (żeby uniknąć problemów z 50% vatem i dopłaty do faktury). Czy to jest gwarantowane zapisem umownym? Czy jeśli będę kupował ubezpieczenie we własnym zakresie to uzyskanie takiego zapisu jest niemożliwe?
3) Pytanie odnośnie GAP fakturowego. Czy dobrze to rozumiem, kupuje auto za 100k po 3 latach wychodzi szkoda całkowita, ubezpieczyciel wycenia auto na 50k dzięki GAP otrzymuje jeszcze 50k?
4) Rozmawiałem z księgową i podobno coraz więcej leasingodawców nie zgadza się na wykup samochodu na osobę prywatną w przypadku jednoosobowej działalnośći gospodarczej. Spotkaliście się z problemami aby na koniec leasingu wykup był przez osobę prywatną?
5) Podczas czytania poradników natknąłem się na informację, że firma leasingowa może zweryfikować czy faktycznie prowadzę dzialałność gospodarczą? Jak taka kontrola wygląda? Bo w moim przypadku jestem programistą i sprzedaje swoje usługi pracując z domu. Czy to może być problemem?

Dzięki za poświecony czas i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Michał Krupiński »

Cześć,
Gratuluję profi podejścia do wyboru leasingu! :)

pytdev pisze:1) W jednym z artykułów był poruszany temat wysokiego ubezpieczenia samochodu na sam koniec umowy. Czy muszę już na początku podpisywania umowy leasingowej na to uważać? (o ile ma to znaczenie na 99% będę wykupował ubezpieczenie we własnym zakresie)
Ważne, żeby umowa leasingu kończyła się wcześniej niż polisa na dany rok - wtedy w ogóle nie ma tematu.
Natomiast jeśli korzysta się z własnego ubezpieczyciela, to też nie ma problemu, tylko oczywiście trzeba uważać, żeby spełnić wymogi leasingodawcy co do kontynuacji - one powinny być zapisane w OWUL.

Generalnie dobre firmy już nie bawią się w takie ubieranie klienta w koszty na odchodne, więc problem powoli zanika.
pytdev pisze:2) Odnośnie szkody przedmiotu leasingu i ubezpieczenia, była informacja o tym aby leasingodawca rozlieczenie szkody brał na siebie (żeby uniknąć problemów z 50% vatem i dopłaty do faktury). Czy to jest gwarantowane zapisem umownym? Czy jeśli będę kupował ubezpieczenie we własnym zakresie to uzyskanie takiego zapisu jest niemożliwe?
Różnie jest to rozwiązywane, ale generalnie jest to na piśmie. Tak - z obsługi szkodowej leasingodawcy można korzystać nawet w przypadku własnego ubezpieczenia. Tylko oczywiście nie dotyczy to każdego leasingodawcy - są tacy, którzy w ogóle nie mają programów likwidacyjnych, tylko wszystko robi klient.
pytdev pisze:3) Pytanie odnośnie GAP fakturowego. Czy dobrze to rozumiem, kupuje auto za 100k po 3 latach wychodzi szkoda całkowita, ubezpieczyciel wycenia auto na 50k dzięki GAP otrzymuje jeszcze 50k?
W zasadzie tak.

Tylko trzeba pamiętać, że jeśli ubezpieczyciel GAP stwierdzi, że ubezpieczyciel AC zaniżył wartość auta, to nie wypłaci różnicy do wartości fakturowej, tylko różnicę pomiędzy wartością fakturową a własną wyceną.

Dla przykładu:
Samochód kosztuje 100k zł.
W chwili szkody ubezpieczyciel AC uznaje, że odszkodowanie powinno wynieść 40k zł.
Natomiast ubezpieczyciel GAP uznaje, że odszkodowanie AC jest zaniżone i powinno wynieść 50k zł - wtedy GAP wypłaci 50k, a nie 60k zł

Oczywiście od tych decyzji można się odwoływać i składać reklamację.
pytdev pisze:4) Rozmawiałem z księgową i podobno coraz więcej leasingodawców nie zgadza się na wykup samochodu na osobę prywatną w przypadku jednoosobowej działalnośći gospodarczej. Spotkaliście się z problemami aby na koniec leasingu wykup był przez osobę prywatną?
Jeżeli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, to jesteś jakby jednym bytem... :) Więc wykupując samochód masz po prostu wybór, wprowadzić go do działalności lub nie. Nawet jeśli na fakturze jest nazwa Twojej firmy, nr NIP itd., to nie masz obowiązku wprowadzić tej faktury do działalności.

Więc jeśli wykupisz samochód, ale nie odliczysz żadnych podatków, nie wprowadzisz go do ewidencji środków trwałych i faktycznie nie będziesz używał go do działalności, to możesz go sprzedać po pół roku bez płacenia podatków.

Niektórzy leasingodawcy idą dodatkowo na rękę i wystawiają fakturę wykupową na prywatne dane (nie ma np.: nazwy firmy), ale tak naprawdę to jest bez znaczenia.

Nie wiem co mogła mieć Twoja księgowa na myśli - czy to, że nie każda firma leasingowa wystawia fakturę na prywatne dane (bez znaczenia), czy to, że od lat są już inne przepisy nie pozwalające wykupować za wartość niższą niż rynkowa na osoby trzecie (w tym prywatne, np.: ktoś wykupował na ojca itd.) - to już musiałbyś dopytać.
pytdev pisze:5) Podczas czytania poradników natknąłem się na informację, że firma leasingowa może zweryfikować czy faktycznie prowadzę dzialałność gospodarczą? Jak taka kontrola wygląda? Bo w moim przypadku jestem programistą i sprzedaje swoje usługi pracując z domu. Czy to może być problemem?
Żadnym. Mogą (ale nie muszą) poprosić, np.: o kontakt do kontrahenta, albo umowę współpracy do wglądu - różne są formy. Ktoś kto rzeczywiście prowadzi działalność nie będzie miał żadnego problemu z uwiarygodnieniem się.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pytdev
Posty: 4
Rejestracja: 7 mar 2018, o 20:30

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: pytdev »

Super bardzo dziękuję za odpowiedź. Nasuneło mi się jeszcze jedno pytanie. Gdy mam wybrany samochód znam cenę itd. Trafiłem na informację, że opłatę wstępną dla leasingodawcy można zaliczyć jako opłatę wstępną którą wpłaciło się dilerowi. Jak wto wygląda w praktyce? Auto kosztuje 100k, wpłaciłem dilerowi 20k i teraz te 20k chciałbym zaliczyć jako opłatę wstępną (20%) czy otrzymam na to fakturę?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

pytdev pisze:Super bardzo dziękuję za odpowiedź. Nasuneło mi się jeszcze jedno pytanie. Gdy mam wybrany samochód znam cenę itd. Trafiłem na informację, że opłatę wstępną dla leasingodawcy można zaliczyć jako opłatę wstępną którą wpłaciło się dilerowi. Jak wto wygląda w praktyce? Auto kosztuje 100k, wpłaciłem dilerowi 20k i teraz te 20k chciałbym zaliczyć jako opłatę wstępną (20%) czy otrzymam na to fakturę?
Tak.
Dostawca wystawi papier, że dostał zaliczkę, leasingodawca zaksięguje ją jako czynsz inicjalny od ciebie i wystawi Ci fakturę, a dostawcy o tyle mniej zapłaci za samochód.

To będzie jeden dodatkowy kwit do umowy.

Awatar użytkownika
pytdev
Posty: 4
Rejestracja: 7 mar 2018, o 20:30

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: pytdev »

Dzięki za odpowiedź. Nasuneła mi się jeszcze jedna kwestia związana z ubezpieczniem AC+OC a nie potrafiłem nigdzie tego znaleźć. Pytanie dotyczy ubezpieczenia od kwoty netto czy brutto gdy będę leasingował pojazd w trybie mieszany (50% vat).
1) W przypadku gdy mam ubezpieczenie od kwoty netto i zakładając, że likwidację szkody bierze na siebie leasingodawca. Mam stłuczkę ASO wycenia naprawę na 10 000zł na przykład, czy w takiej konfiguracji jaką opisałem będę musiał dopłacać coś z własnej kieszeni?
2) Identyczna sytuacja jak wyżej, ale auto zostało skradzione/wypadek ze szkodą całkowitą. Zakładając, że mam GAP od wartości brutto, czy tutaj czekaja mnie jakieś niemiłe niespodzianki?
3) Są inne sytuację w których będę zaskoczony przez niespodziewane wydatki mający skutek tym, że wybrałem ubezpieczenie od kwoty netto?
Jest to bardzo istotna sprawa dla mnie bo przy droższych samochodach ubezpieczenie od kwoty netto brutto potrafi robić sporą różnicę.
4) Trafiłem na informację, że aktualnie ubezpieczyciele na ubezpieczeniu wpisują użytkownika pojazdu, więc jego zniżki zaliczają się do wysokości ubezpieczenia. Czy orientujecie się może czy to prawda?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Lui »

pytdev pisze:1) W przypadku gdy mam ubezpieczenie od kwoty netto i zakładając, że likwidację szkody bierze na siebie leasingodawca. Mam stłuczkę ASO wycenia naprawę na 10 000zł na przykład, czy w takiej konfiguracji jaką opisałem będę musiał dopłacać coś z własnej kieszeni?
Jeśli szkodę likwiduje leasingodawca to w nic nie wnikasz.
pytdev pisze:2) Identyczna sytuacja jak wyżej, ale auto zostało skradzione/wypadek ze szkodą całkowitą. Zakładając, że mam GAP od wartości brutto, czy tutaj czekaja mnie jakieś niemiłe niespodzianki?
GAP zwróci brutto, ale tylko od swojej części odszkodowania. Jeśli AC wypłaci netto, to nie będzie tak, że GAP zwróci brutto za swoje i jeszcze dopłaci VAT do odszkodowania z AC.
pytdev pisze:3) Są inne sytuację w których będę zaskoczony przez niespodziewane wydatki mający skutek tym, że wybrałem ubezpieczenie od kwoty netto? Jest to bardzo istotna sprawa dla mnie bo przy droższych samochodach ubezpieczenie od kwoty netto brutto potrafi robić sporą różnicę.
Przy szkodzie całkowitej dostaniesz odszkodowanie netto jeśli ubezpieczałeś od netto co chyba jest dość logiczne. ;)
pytdev pisze:4) Trafiłem na informację, że aktualnie ubezpieczyciele na ubezpieczeniu wpisują użytkownika pojazdu, więc jego zniżki zaliczają się do wysokości ubezpieczenia. Czy orientujecie się może czy to prawda?
To zależy od oferty leasingodawcy i ubezpieczyciela. To nie jest jedna zasada, która wszędzie obowiązuje.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pytdev
Posty: 4
Rejestracja: 7 mar 2018, o 20:30

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: pytdev »

Lui pisze:
pytdev pisze:3) Są inne sytuację w których będę zaskoczony przez niespodziewane wydatki mający skutek tym, że wybrałem ubezpieczenie od kwoty netto? Jest to bardzo istotna sprawa dla mnie bo przy droższych samochodach ubezpieczenie od kwoty netto brutto potrafi robić sporą różnicę.
Przy szkodzie całkowitej dostaniesz odszkodowanie netto jeśli ubezpieczałeś od netto co chyba jest dość logiczne. ;)
To żeby mieć jasność. Auto kupione za 123k brutto. Ubezpieczenie od kwoty netto czyli 100k. GAP fakturowy do kwoty 123k brutto. Występuje szkoda całkowita, ubezpieczyciel wycenia auto na 30k. Tutaj te 30k jest netto? Czyli ubezpieczenie GAP wypłaci 123k - 30k * 1.23 ?


ODPOWIEDZ