Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
piotrtalikos

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: piotrtalikos »

Czy można wziąć leasing na wyrób poniżej 10000 zł ?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

piotrtalikos pisze:Czy można wziąć leasing na wyrób poniżej 10000 zł ?
Można, jednak tylko kilka firm leasingowych finansuje tak niskie kwoty i nie łapie się na to każdy środek trwały - są określone produkty. Więc pytanie, co to jest?


Awatar użytkownika
szmiko
Posty: 3
Rejestracja: 1 paź 2020, o 22:53

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: szmiko »

Witam serdecznie.
Krótko przedstawię sytuację. Chcę kupić auto wykupione przez leasingobiorcę - mam fakturę wykupu. Na dowodzie rej. i karcie pojazdu dalej jest leasing, nie robiono zmian.
Nie rozumiem jednej kwestii. Sprzedaż ma być na umowę sprzedaży z osobą fizyczną (która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - JDG leasingobiorcą).
Czy stroną umowy sprzedaży nie powinna być jednosobowa działalność gospodarcza - wskazana jako nabywca na fakturze wykupu? Czy po prostu z automatu samochód jest własnością tej osoby fizycznej?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

szmiko pisze:Witam serdecznie.
Krótko przedstawię sytuację. Chcę kupić auto wykupione przez leasingobiorcę - mam fakturę wykupu. Na dowodzie rej. i karcie pojazdu dalej jest leasing, nie robiono zmian.
Nie rozumiem jednej kwestii. Sprzedaż ma być na umowę sprzedaży z osobą fizyczną (która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - JDG leasingobiorcą).
Czy stroną umowy sprzedaży nie powinna być jednosobowa działalność gospodarcza - wskazana jako nabywca na fakturze wykupu? Czy po prostu z automatu samochód jest własnością tej osoby fizycznej?
Witam, Odpowiedziałem tu: https://www.fmleasing.pl/forum/viewtopi ... 250#p20250


Awatar użytkownika
Wojtek

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Wojtek »

Witam,
Kupiłem samochód w BMW i dostałem od nich ofertę wynajmu długoterminowego z całkowitym kosztem 113%. Czy jest możliwość wzięcia innego leasingodawcy bez konsekwencji że strony BMW np. mniejszy rabat lub inne haki?

Awatar użytkownika
kotelman71
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2020, o 22:56

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: kotelman71 »

Witam,
Pytanie laika osoby prywatnej. Chce kupić auto prywatnie od właściciela firmy który sprzedaje je po zakończeniu umowy leasingu. Dla zobrazowania auto w ofercie na VAT kosztuje 120 tys brutto. Z racji, że ja płacę gotówką to zaproponował mi rabat i cena byłaby 100 tys (faktura na 50 tys + 50 tys dopłaty). Pytanie do Was drodzy forumowicze. Po pierwsze rozumiem, że jak wystawi mi fakturę sprzedaży na niższą wartość niż faktyczna cena auta (powiedzmy te 120 tys) a reszte dopłacam gotówką to on jest na plusie bo nie zapłaci VAT-u od całości gdyby przyszło mu sprzedać za cene 120 000 brutto? Ale czy dla mnie to jest korzystne i czy mógłbym ugrać coś więcej jeżeli tak naprawdę on "zyskuje" czystą gotówkę? Jak do tego podejść. Z góry dziękuję za pomoc w rozkmince tego przypadku.

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Spayker »

kotelman71 pisze:Witam,
Pytanie laika osoby prywatnej. Chce kupić auto prywatnie od właściciela firmy który sprzedaje je po zakończeniu umowy leasingu. Dla zobrazowania auto w ofercie na VAT kosztuje 120 tys brutto. Z racji, że ja płacę gotówką to zaproponował mi rabat i cena byłaby 100 tys (faktura na 50 tys + 50 tys dopłaty). Pytanie do Was drodzy forumowicze. Po pierwsze rozumiem, że jak wystawi mi fakturę sprzedaży na niższą wartość niż faktyczna cena auta (powiedzmy te 120 tys) a reszte dopłacam gotówką to on jest na plusie bo nie zapłaci VAT-u od całości gdyby przyszło mu sprzedać za cene 120 000 brutto? Ale czy dla mnie to jest korzystne i czy mógłbym ugrać coś więcej jeżeli tak naprawdę on "zyskuje" czystą gotówkę? Jak do tego podejść. Z góry dziękuję za pomoc w rozkmince tego przypadku.
Ma nieopodatkowane 50 tys. zł czyli zyskuje na tym około 20 tys. zł (o tyle mniej zapłaci podatku) i o tyle mniej więcej opuszcza Ci cenę.

Ryzykuje za to w skarbówce, Ty zresztą też. Dla niego to żadna korzyść, chyba, że nie może znaleźć nabywcy za te 120 tys. zł i woli obniżyć, "oszczędzając" na podatku.

Awatar użytkownika
kotelman71
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2020, o 22:56

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: kotelman71 »

Dziękuję za pomoc. Szczerze mówiąc to mnie zaskoczyłeś, pisząc iż ja coś ryzykuje. Bo jeżeli chodzi o ryzyka sprzedawcy to już samo, że odprowadza i nalicza VAT niesie za sobą w polskim wymiarze niesprawiedliwości ryzyko. Natomiast ja kupuję na fakturę i dostaję jego fakturę wykupową od leasingodawcy i na tej podstawie udaje się do urzędu komunikacyjnego. Jeżeli jego faktura wykupowa od leasingodawcy jest na kwotę conajmniej niższą niż ta na którą wystawi mi Sprzedawca to chyba nie powinno być problemu z udowodnieniem iż doszło do transakcji kupno - sprzedaż. Wydaje mi się, że jedynym ryzykiem po mojej stronie jest to iż Sprzedawca nie odprowadzi dochodowego pomiędzy różnicą kwoty wykupu a sprzedaży i wtedy skarbowy może zacząć sprawdzać całą transkację...ale skoro prowadzi działalność na dużą skalę to nie opłaci mu się nieodprowadzić 17% od niskiej kwoty różnicy...


ODPOWIEDZ