Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Lui »

polak2 pisze:Czy obowiązują te same zasady co w przypadku leasingu dla firmy?
Mniej więcej tak.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
polak2
Posty: 5
Rejestracja: 9 sie 2017, o 08:02

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: polak2 »

Dzięki wielkie. Teraz pozostaje znaleźć sensownego leasingodawcę.

Awatar użytkownika
maeday
Posty: 4
Rejestracja: 1 sie 2015, o 13:13

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: maeday »

Czy ktoś to wyjaśni:
"(K-126) Wysokość OOL wskazanych w UL przy jej zawieraniu jest obliczana po powiększeniu wskaźnika „NVj-1” ( Art. 5 pkt 21 OWUL) o kwotę (zwaną dalej Kosztem Finansowym) równą powiększonemu o trzydzieści złotych iloczynowi „NVj-1” brutto oraz opisanej w Art. 5 pkt 21 OWUL stawki procentowej „r” (per annum, przy założeniu 30 dni w miesiącu i 360 dni w roku) wyliczonej dla WOU, którego długość na potrzeby kalkulacji przyjęto jako piętnaście dni. Po ustaleniu rzeczywistej długości WOU, ostateczna wysokość Kosztu Finansowego powiększającego „NVj-1” zostanie przeliczona w powyższy sposób i tym samym będzie miała wpływ na wysokość OOL, które zostaną wówczas zmienione w trybie Art. 5 pkt 1 OWUL.
"

Ja zrozumiałem tyle, że tak na prawdę nie wiem jakiej wysokości będą raty leasingowe i znając życie będą one większe niż na umowie.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Lui »

Skądś znam ten bełkotliwy zapis, ale nie pamiętam teraz u którego leasingodawcy to jest.

Ale bez większych obaw. Rata wzrośnie jeśli wzrośnie Wibor. Jeśli nie to zmian nie będzie.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
pies
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2017, o 15:03

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: pies »

Szanowni,

Chcę kupić samochód osobowy do jednoosobowej działalności gospodarczej, jednak nie jestem w stanie uzyskać pełnego obrazu korzyści i potencjalnych strat, gdy porównuję leasing nowego/używanego samochodu i zakup nowego/używanego na FV. Czy ktoś mógłby pomóc mi rozjaśnić poniższe tematy?

Leasing:
1. Cesja - jak rozliczamy tzw. odstępne? Czy można wrzucić jednorazowo w koszty niezależnie od kwoty (jak na przykład opłata wstępna przy zakupie nowego samochodu) czy też trzeba amortyzować, jeśli kwota >3500 netto?
2. Czy leasing 105% to dobra oferta dla nowego auta? Parametry: wpłata 35-45%, wykup 1%, czas 30-36 m-cy.
3. Kilku dealerów wyliczyło mi leasing, gdzie dla okresu 2,5 roku minimalny wykup to 9%. 1% pojawia się dopiero przy 3 latach. Kiedyś dla takiego okresu bez problemu uzyskiwałem kalkulacje z 1%. Przy 2 latach było to już 19%. Czy coś zmieniło się w przepisach, że niemożliwe jest uzyskanie 1% przy okresie 30 m-cy?
4. Wykup auta jako osoba prywatna i sprzedaż po 6 m-cach - czy zapłacę podatek dochodowy? Spotkałem się ze skrajnymi interpretacjami. Jak wygląda to w praktyce u Was?

FV:
Jakie zalety wynikają z zakupu na FV, oprócz możliwości szybkiej sprzedaży i braku zobowiązań wynikających z umowy leasingowej? Auta, w które celuję są dość tanie i leasing stawiam przed FV tylko ze względu na kwestie podatkowe, bo w zasadzie mógłbym kupić auto również za gotówkę. Niestety FV to konieczność zastosowania amortyzacji i przy sprzedaży należy odprowadzić VAT+dochodowy.

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: sonnenberg »

1. kwotę cesji wrzucasz jednorazowo w koszty - tak jak wpłata własna przy kupnie nowego auta.
2. przy tych parametrach walczyłbym o tańszy leasing.
3. 2 lata leasingu - wykup 19%, 35 miesięcy leasingu - wykup już za 1%. Inaczej się nie da.
4. nie ma dobrego i bezpiecznego rozwiązania...trzeba kombinować.

Jak możesz kupić za gotówkę to leasing moim zdaniem nie droższy niż 103%

Awatar użytkownika
Bradley
Posty: 1
Rejestracja: 8 wrz 2017, o 20:44

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Bradley »

Witam serdecznie.
Zastanawiam się przy jakiej orientacyjnie kwocie zakupu aut jest granica opłacalności podatkowej leasingu nad zakupem gotówkowym i wprowadzeniem do firmy auta?
Generalnie byłem zdecydowany na zakup gotówkowy ale trochę zniechęca mnie maksymalny próg 20000 euro do wrzucenia w koszty.

Zakładam zakup auta używanego za 120000 brutto na pełną fakturę VAT. Rozumiem (proszę o poprawkę jeżeli błędnie) że różnica w odliczeniach maksymalnych między leasingiem a zakupem gotówkowym będzie podatkiem od różnicy między kwotami:
(120000 - połowa VAT) a 84000 (maksymalne odliczenie przy przykładowym 1 EUR = 4,2 PLN)
czyli ok 106200 - 84000 = 22200 różnicy w kosztach do odliczenia co przy przykładowym podatku liniowym 19% dałoby kwotę ok 4200 PLN korzyści po stronie leasingu (bez opłat)

Zakładając że chciałbym wziąć leasing na 24 miesiące (10% wpłaty własnej 19% wykup) to według kalkulatora z forum koszt całkowity będzie wynosił w granicach 106% (czyli ok 7200 PLN za sam leasing).

Mam w związku z tym parę pytań:
1. Czy powyższe założenia są dobre (i zakup za gotówkę wychodzi jednak lepiej)?
2. Czy ubezpieczenie mogę wrzucić osobno w koszty czy zalicza się do maksymalnej puli 20000 EURO
3. Czy sprzedaż auta po leasingu wiąże się z jakąś dodatkową korzyścią w stosunku do zakupu za gotówkę (ewentualnie założenie cesji leasingu)?
4. Czy leasing taki dostanę na nowo otwartą działalność gospodarczą (wiek auta - 4 lata). Ewentualnie inny (lepszy/gorszy)
5. Jak formalnie wygląda przygotowanie się do takiego leasingu? Tzn. aut mam wybrane ale pewny zakupu akurat danego egzemplarza będę po dokładnym jego zbadaniu. Rozumiem, że powinienem się umówić już z konkretnym leasingodawcą na dane parametry leasingu i przy ewentualnej decyzji zakupu, jechać do biura leasingodawcy z dokumentami i dostanę tam gotówkę ew. będzie to wpłata na konto? Jak bardzo wydłuża się sam czas kupna auta w takim przypadku?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Jarosław Król »

Bradley pisze:maksymalne odliczenie przy przykładowym 1 EUR = 4,2 PLN
Powinieneś przyjąć kurs 4,2976 - taki obowiązuje w 2017.
Bradley pisze:1. Czy powyższe założenia są dobre (i zakup za gotówkę wychodzi jednak lepiej)?
Chyba są dobre. Pamiętaj tylko, że to co pokazuje kalkulator jest mniej więcej uśrednione. Więc można jeszcze negocjować koszt leasingu.
Bradley pisze:2. Czy ubezpieczenie mogę wrzucić osobno w koszty czy zalicza się do maksymalnej puli 20000 EURO
Osobno, ale też proporcjonalnie do 20 tys. Eur. Czyli jeśli auto kosztowałoby przykładowo 30 tys Eur, to zaliczasz 2/3 wartości polisy, jeśli 40 tys Eur to 1/2 itd.
Bradley pisze:3. Czy sprzedaż auta po leasingu wiąże się z jakąś dodatkową korzyścią w stosunku do zakupu za gotówkę (ewentualnie założenie cesji leasingu)?
Jeśli zastosujesz wykup prywatny to tak. Więcej: https://www.fmleasing.pl/porady/jak-kor ... t-leasingu
Ale miałoby to sens przy niższym wykupie, najlepiej 1%, a taki jest możliwy po 3 latach leasingu, a nie 2. Bo po 2 latach masz 19%, którego nie mógłbyś zaliczyć w koszty przy wykupie "prywatnym".
Bradley pisze:4. Czy leasing taki dostanę na nowo otwartą działalność gospodarczą (wiek auta - 4 lata). Ewentualnie inny (lepszy/gorszy)
Raczej tak, choć niektórzy leasingodawcy mogą zażądać wyższego udziału własnego przy tej wartości, np.: 15%.
Bradley pisze:5. Jak formalnie wygląda przygotowanie się do takiego leasingu? Tzn. aut mam wybrane ale pewny zakupu akurat danego egzemplarza będę po dokładnym jego zbadaniu. Rozumiem, że powinienem się umówić już z konkretnym leasingodawcą na dane parametry leasingu i przy ewentualnej decyzji zakupu, jechać do biura leasingodawcy z dokumentami i dostanę tam gotówkę ew. będzie to wpłata na konto? Jak bardzo wydłuża się sam czas kupna auta w takim przypadku?
Po podpisaniu umowy, wpłacasz czynsz inicjalny, następnie leasingodawca rejestruje samochód, potem płaci do zbywcy i potem jest odbiór.
Więcej: https://www.fmleasing.pl/porady/ile-trw ... y-leasingu

Awatar użytkownika
Gość

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Gość »

Witam chciałem zapytać czy leasing na osobę prywatna tzw konsumencki , czy to się w ogóle opłaca chciał bym kupić tak samochód za kwotę 150 tys , brał ktoś z was taki leasing

Awatar użytkownika
markos17
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2017, o 22:19

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: markos17 »

Witam,
zainteresowała mnie oferta abonament Hyundai. hyundai.pl/Oferta/Abonament Trwa 12 miesięcy, w cenie jest w teorii wszystko - ubezpieczenie, serwis.
Z racji krótkiego okresu trwania (rok), nie może to być zaliczone jako typowy leasing. Orientujecie się, czy w przypadku jeśli weźmie się to na działalność gospodarczą, to czy można ratę najmu wrzucić w koszta firmy + odzyskać 50% VAT?


ODPOWIEDZ