Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

Ekonomista pisze:Kolego, z tymi okresami mój błąd, a pomyliłem się, ponieważ nie bazuje na excelu, a faktycznie ta funkcja uwzględnia daty. Natomiast ogólnie IRR jest funkcją trzeciego rzędu (więc z reguły są 3 rozwiązania), więc dla leasingobiorcy nie może wynik wyjść dodatni, ponieważ zarobić ma leasingodawca,a Excel tego nie wie i podaje dobry, ale nie ten wynik. Jeśli tak, to należy zmienić znaki i obliczyć dynamikę dla dawcy. Biorca ma ujemną stopę i wybiera ten produkt, na którym mniej traci. Stosuje się takie znaki, gdy kumulujemy opłacalność i obliczamy IRR dla całego projektu. Jest jeszcze jedna kwestia, ale muszę do pracy, bo mój nienormowany czas oznacza niezły ...

Pozdrawiam.
Kolega rurek zapytał o IRR, bo - jak się domyślam - chodzi mu o klarowną metodę porównania ofert.

Wewnętrzna stopa zwrotu oczywiście jest metodą do ustalenia rentowności dla leasingodawcy, ale leasingobiorcy jak najbardziej daje dobre narzędzie do porównania tego ile komu zapłaci z uwzględnieniem nawet terminów płatności poszczególnych rat.

BTW: Odwrócenie znaków nie tu nie zmieni. Wynik będzie taki sam.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
mag7
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 16:51

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: mag7 »

Witam serdecznie :)
Nie zakładam nowego tematu, bo myślę że ten jest idealny aby podzielić się moimi rozterkami i zapytać, czy otrzymany wynik jest realny.

Obliczam właśnie IRR leasingu operacyjnego, przepływy w poszczególnych okresach przedstawiają się następująco:

0 -> 143 300 zł (opłata wstępna: -20 000 oraz wartość przedmiotu +163 300)
1- 59 -> -3 400 zł
60 -> -3 500 zł (-3400 ostatnia rata i -100 cena sprzedaży po zakończeniu umowy)

Podając takie dane IRR wynosi 1,24%. I tu moje pytanie: czy taki wynik jest w praktyce możliwy, czy najzwyczajniej popełniam jakiś błąd?

Aby (chociaż spróbować) dojść do głębszych wniosków uwzględniłam oszczędność podatkową wynikającą z wszystkich poniesionych wydatków (przyjęłam stawkę 40%). IRR wówczas wynosi -0,65%.

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tych wyników, bądź (co bardziej prawdopodobne) wyprowadzenie mnie z błędów które popełniam.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Spayker »

Coś robisz źle, bo IRR tej oferty musi być z kosmosu. Koszt całkowity wychodzi ponad 137%. Nie ma takich drogich ofert :?

Awatar użytkownika
mag7
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 16:51

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: mag7 »

Hmm... a jest możliwe, że w roku 2005 tego typu umowy były spotykane?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

mag7, Jak będę w poniedziałek przy kompie, to podam Ci prawidłowy wynik. Chyba, że ktoś do tego czasu odpowie, ale w weekend to raczej ciężko. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Rafael22 »

Wg mnie IRR będzie = oprocentowaniu

wklepując dane w kalkulator otrzymujemy oprocentowanie około 14,89% przy założeniu że jest 60 równych rat i wykup 100 zł
lub 14,9011% przy założeniu 59 rat i wykup 3500zł

Obrazek

Zobaczymy jak obliczenia Michela ale wg mnie będą takie same lub zbliżone, zależy od założeń i czy zrobi IRR czy XIRR :)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Spayker »

Hmm... a jest możliwe, że w roku 2005 tego typu umowy były spotykane?
Też nie. Chociaż spotykane w jakiś drastycznych sytuacjach to mogą być i dziś, ale to jest bardzo daleko od przyzwoitej średniej rynkowej teraz i w 2005 roku.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

Zobaczymy jak obliczenia Michela ale wg mnie będą takie same lub zbliżone, zależy od założeń i czy zrobi IRR czy XIRR
Przy XIRR wychodzi 15,92%.
Założenia takie, że 59 miesięcy jest rata 3400, a w 60tym miesiącu jest 3500.

Rafael22, Spora rozbieżność z kalkiem... hmmm.... Wcześniej jak sprawdzałem, to zawsze różnice były minimalne. :|
W kalku wpisałem 59 rat po 3400 i wykup 2,143%, co daje 3500 i wtedy wychodzi 14,90%.

Wychodzi różnica 1%
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Rafael22 »

Michael XIRR się różni od IRR, w końcu uwzględnia okresy

Obliczenia prawidłowe z kalkulatora:
Obrazek

wg moich obliczeń IRR wynosi 1,241170%
1,241170% * 12 = 14,8940% (dla rocznego)
przy założeniu

-143300 = -(163 300 - 20 000)
1) 3400
2) 3400
3) 3400
..........
59)3400
60) 3500 = 3400 + 100

Czyli tyle samo :)

Zapomniałem wcześniej, że to jest dla roku wiec trzeba wynik z kalkulatora podzielić przez 12 aby było podobne do IRR wyliczonego w excelu ( to odpowiedz na pytanie jakie zapewne zadawał sobie mag7 : "jak im wyszło 14,89% to x razy więcej niż mi" i zapewne z lekka wpadł w niepokój )

Tak wiec na pytanie kolegi mag7 IRR wynosi 1,241170%
ale pamiętaj, że to miesięczna stopa zwrotu inwestycji, a nie roczna :)

co do tych wyników uwzględniających korzyści podatkowe to coś masz chyba źle, może się mylę ale skoro bez tarczy podatkowej itp zwrot z inwestycji dla finansującego wynosi 1,24% miesiecznie to uwzgledniajac korzysci podatkowe jakie czerpie finansujacy powinno chyba wyjśc wiecej.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

Michael XIRR się różni od IRR, w końcu uwzględnia okresy
Tak, wiem, ale zdziwiło mnie, że wyszła aż tak duża różnica.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ