Kalkulator oprocentowania leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Mi chodziło o to aby wklepać w program jakim dysponuje firma leasingowa obojętnie jaką ofertę i te dane z tej oferty wklepać w arkusz excel (tu oczywiście metodą prób i błędów wyliczyć oprocentowanie) i porównać czy obliczenia z excela sprawdzają sie z tym co w programie leasingowym.
Za takie rzeczy to do łagru zsyłają. :mrgreen: :D
Mówiąc serio raczej rzadko która aplikacja sieciowa ma podgląd na oprocentowanie rzeczywiste. Przynajmniej ja tu niestety nie pomogę.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Lui »

Rafael22 pisze:Tylko, że wpisując moje dane na pewno Ci wyjdzie inny % bo wibor mam z czerwca 2010r wynosil 3,63 a dziś wibor 1m wynosi 4,61 do tego każda firma chce ileś tam zarobić, a to ileś w każdej jest inne :D wiec oprocentowanie wyjdzie inne niż w moim przykładzie.
Czyli ten wynik, który jest w arkuszu to jest sama marża bez wiboru?
Jeżeli tak to by się mniej więcej zgadzało, bo po dodaniu wiboru wyjdzie ponad 7%.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

Rzuciłem okiem na ten arkusz tak bardzo na szybko, więc nie wypowiem się o szczegółach, ale wyniki niestety nie mają nawet bliskiego pokrycia z rzeczywistością i to niezależnie do tego co napisał Lui czy to ma być oprocentowanie marża + Wibor, czy też tylko sam Wibor.
Poza tym w ogóle nie widzę opcji na umieszczenie wykupu - więc jeśli to jest wzór na dopasowanie oprocentowania do raty, a wykup nie jest brany pod uwagę, to wyniki nie mają szans być prawidłowe.


Rafael22, Ja mogę podać Ci np. dwie przykładowe oferty wraz z oprocentowaniem, w dwóch wariantach - z niskim i wysokim wykupem, żebyś miał punkt odniesienia. Oprocentowanie oparte jest na IRR.

Wariant I
Cena pojazdu: 127339,84
wpłata 15%
ilość rat 54 po 2212
wykup 20%
koszt całkowity 128,80
Oprocentowanie: 12,05% (przy wykupie płatnym z ostatnią ratą)

Wariant II
Cena pojazdu: 150000,00
wpłata 5%
ilość rat 59 po 2960,59
wykup 1%
koszt całkowity 117,95
Oprocentowanie: 6,34% (przy wykupie płatnym z ostatnią ratą)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Michael pisze:Oprocentowanie oparte jest na IRR.

Wariant I
Oprocentowanie: 12,05% (przy wykupie płatnym z ostatnią ratą)

Wariant II
Oprocentowanie: 6,34% (przy wykupie płatnym z ostatnią ratą)
To Ci program wskazał co tworzysz oferty czy sam liczyłeś?

Mam rozumieć, że to IRR wynosi w wariancie I 12,05%, a w wariancie II 6,34% ??


Nie wiem dlaczego ale z tych danych co mi podałes nie moge wyliczyc IRR

Może się myle ale czy przypadkiem
IRR informuje tylko o tym, że przy tych przepływach pieniężnych leasingodawca nie poniesie zysku ani straty przy oprocentowaniu tym co wskazało IRR. Wiec oprocetowanie w ratach będzie inne niż IRR

Co do wzoru doszedłem do wniosku, że leasingodawca bierze pod uwage oplaty wstepne i wykup liczac wielkosc oprocentowania wg jakiegoś wzoru.
Później to oprocetowanie wstawia do wzoru na wielkość raty. Zauważ, że we wzorze nie ma ani oplaty wstepnej ani koncowej, a przy danym oprocentowaniu dla przedmiotu o danej wartości wychodzi wskaźnik i rata taka jak w harmonogramie opłat.

Jak by nie to ze sie wskaźnik pokrywa z obliczen wraz z tym co jest w harmonogramie oplat to pewnie bym sie tak nie upieral co do tego wzoru :D

A jak to co wychodzi z tych obliczeni to nie oprocentowanie raty to w takim razie co to jest?

Szczególnie, że w żadnej ksiażce do leasingu nie ma takiego wzoru gdzie by uwzglednial opłate wstepna i koncowa.

aaa ten wzor co podalem to na platnosci rat z dołu.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Lui »

IRR informuje tylko o tym, że przy tych przepływach pieniężnych leasingodawca nie poniesie zysku ani straty przy oprocentowaniu tym co wskazało IRR. Wiec oprocetowanie w ratach będzie inne niż IRR
Już chyba się gubię w tych rozważaniach, ale domyślam się, że to jest IRR liczone wyłącznie na podstawie przepływów finansujący-korzystający bez korygowania o to jakie finansujący ma koszty pozyskania kapitału.
Chyba, że się mylę.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Chłopaki trafiłem na coś :)

Na Polskich stronach nie znalazłem kalkulatora leasingu co by obliczał oprocentowanie wiec zacząłem szukać na zagranicznych.
Tam tego mnogo :]

np:
http://www.calculator.net/lease-calculator.html#

Należy przejść do zakładki Fix Payment
loan amount - nie wiem czy tu ma być wartość przedmiotu czy wartosc przedmiotu pomniejszona o oplaty wstepne ;/
residual value - nie wiem czy tu ma być cena wykupu czy wartosc rynkowa przedmiotu w chwili zakonczenia umowy
loan term ..... months - liczba miesiecy
Monthly Payment - miesieczna rata

jak się wyjaśni sprawa z pozycjami:
loan amount
residual value

to napisze nasz kalkulator :)

Tak wiec pisać sugestie i ruszamy z miejsca :)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Lui »

loan amount - wartość przedmiotu pomniejszona o opłaty wstępne (tym bardziej, że w Stanach czynsz inicjalny praktycznie nie występuje)
residual value - wykup

Wyniki oprocentowania wychodzą nawet realne, ale musiałby się jeszcze ktoś inny wypowiedzieć.

PS. I taka wersja on-line jest fajna. 8-)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Co do wersji online to nie bedzie takie proste, rozmawiałem ze znajomym i musial bym program pod wersje online pisac w innym programie, innym jezykiem programowania, bo nie da rad z pliku .exe zrobic wersje online, a skryptu programu w którym pisze też online nie ruszy :D. Musze napisac to w javie czy cos.

No ale tym to się bedziemy martwic pozniej :)

Mam już wzór do tego kalkulatora :]

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Lui »

Mam już wzór do tego kalkulatora :]
Jakby co to tu jest chyba ten sam kalkulator i podane są też wzory- http://www.efunda.com/formulae/finance/ ... ulator.cfm
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Prawidłowy wzór na obliczenie oprocentowania leasingu uwzględniający opłaty wstępne oraz wykup

[{(r*((1+r)^N))-((F*r)/C)} / {((1+r)^N)-1}] - (P/C) = 0

tj:
Obrazek

gdzie:
r – oprocentowanie raty (miesięczne)
N- liczba rat (liczba miesięcy)
F – wartość końcowa (cena wykupu)
C – Zadłużenie ( wartość przedmiotu leasingu pomniejszona o wszelkie opłaty wstępne)

lub
wskaźnik - (P/C) = 0

Wskaźnik podany w harmonogramie opłat leasingowych to wskaźnik kiedy nie ma opłat początkowych (opłata wstępna, opłata manipulacyjna, opłata administracyjna, prowizja itp.)



wg mnie dobry kalkulator a w zasadzie 2 kalkulatory online
- obliczający ratę leasingu
- obliczający oprocentowanie
http://www.efunda.com/formulae/finance/ ... ulator.cfm

A tu inny kalkulator online nie wylicza oprocentowania ale wysokość raty wg mnie bardzo ciekawie zrobiony :)
http://www.calkoo.com/?lang=3&page=4

Bede sie staral opracowac lepszy kalkulator :mrgreen: na razie jako plik .exe a później pokombinuje z wersja online ;)


ODPOWIEDZ