Kalkulator oprocentowania leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Wlicza się wykup w zadłuzenia i do słaty.

Ka = rata czesc kapitałowa (bez odsetek) + wykup

Moze gdzies przy wpisaniu zrobiles blad?
Chyba zeby uzyc jakiegos innego wzoru ale jakiego?

Dajcie wzór a ja już cos wykombinuje :D

Co do wersji Online to nie myslalem, w sumie nawet nie wiem gdzie by to wstawic


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

Wlicza się wykup w zadłuzenia i do słaty.

Ka = rata czesc kapitałowa (bez odsetek) + wykup

Moze gdzies przy wpisaniu zrobiles blad?
Zapewniam, że błędu nie zrobiłem :)
Problem po prostu polega na tym, że korzystasz ze wzoru na równe raty.

Przy wykupie rzędu 1% - jak ktoś już napisał wcześniej - błąd jest też, ale bardzo niewielki - prawie pomijalny. Przy wykupie wysokim wyniki wychodzą już jednak zupełnie z księżyca.

Czy jest jakiś wzór, żeby wyeliminować ten "problem"? Na pewno jest - po prostu musi on uwzględnić wykup i jego spłatę w czasie. Ten czas "spłaty" wykupu można przyjąć, że występuje wtedy kiedy jest termin płatności ostatniej raty leasingu (bo tak to najczęściej jest rozwiązane).

Ja niestety gotowego wzoru nie jestem w stanie podać. Na potrzeby własne korzystam po prostu z gotowych narzędzi. Trzeba by niestety posiedzieć i ogarnąć to na piechotę. Może w wolnym czasie spróbuję. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Lui »

Z miejscem na aplikację to pewnie nie będzie problemu wykorzystać forumowy. :)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

hmm ale zauważ, że wykup nie jest oprocentowany (albo tak sie wydaje ze nie jest)

Oblukalem kilka ksiazek i same badziewne wzory gdzie nie ma wykupu ;/

Przydało by mi sie kilka prawdziwych przykladow oferty i jakie jest ich oprocentowanie
prosze wyslac na e-mail: rafael22peb@gmail.com

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Lui pisze:Z miejscem na aplikację to pewnie nie będzie problemu wykorzystać forumowy. :)
Jasne, że tak. :) Ale najpierw trzeba się uporać z zaistniałymi problemami. :D

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Znalazłem jakiś wzór w którym jest wartość końcowa uwzględniona ale nie wiem czy to ten czy nie :)

Bo podpisany jest: Przy obliczaniu raty leasingowej przy częściowym zwrocie kapitału leasingodawcy będzie następujące

Macie dostęp do programów firmowych to wiecie jakie jest oprocentowanie danej oferty weźcie sprawdźcie czy to ten wzór

http://lukasz.bil.w.interii.pl/studia/s ... 032009.pdf
strona 11 wzór na dole

tj.
Obrazek

gdzie:
R - rata leasingowa
WP - koszt zakupu przedmiotu leasingu ( wg mnie to wartosc przedmiotu - oplata wstepna - oplata administracyjna itp )
r - czynnik dyskontujacy = 1+i
i - stopa oprocentowania w okresie pomiedzy kolejnymi platnosciami rat ( miesieczna! )
n - licznba rat
WK - wartosc koncowa przedmiotu leasingu

oczywiscie jak znacie oprocentowanie roczne to nie zapomnijcie podzielic przez 12 :D hehe bo we wzorze jest miesieczne oprocenotwanie ;)

Sprawdźcie to i dajcie znac :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

hmm ale zauważ, że wykup nie jest oprocentowany (albo tak sie wydaje ze nie jest)
"Nominalnie" wydaje się, że nie jest oprocentowany, ale leasingodawca musi uwzględnić koszt jego finansowania.
Dlatego oferty z wyższym wykupem zawsze będą trochę droższe na tzw. koszcie całkowitym od tych z niskim wykupem.

Dla leasingodawcy po prostu wydłuża się okres spłaty kapitału, wobec tego musi to uwzględnić.

Co do tego wzoru, to spróbuję w wolniejszej chwili rzucić na niego okiem i sprawdzić jak to wychodzi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Link do dobrego Kalkulatora
Kalkulator do porównywania ofert leasingu
http://www.forumleasing.pl/viewtopic.ph ... =10#p10375

###################################################################
Poniżej są błędne kombinacje :D

Zdaje się, że już wiem jak wyliczyć oprocentowanie leasingu.

Podam na przykładzie może

Wartość przedmiotu netto 133 967,21 zl
okres 36 miesiecy
Opłata wstępna 5% tj. 6 698,36 zl
oplata administracyjna 0 zl
wartosc koncowa 1% tj 1339,67 zl

rata miesieczna 3927,60 zl
wskaźnik 2,932%

Wibor 1M = 3,6300

Wzór jakiego użyłem
Obrazek

gdzie:
R - rata leasingowa,
WP - koszt zakupu przedmiotu leasingu,
r — czynnik dyskontujący r = 1 + i,
i - stopa oprocentowania w okresie pomiędzy kolejnymi płatnościami rat, (np. oprocentowanie miesieczne)
n — liczba rat

Obczaiłem, że to nic innego jak
Rata = WP * wskaźnik

teraz metodą prób i błędów należy wpisać takie oprocentowanie miesięczna aby wyszedł wskaźnik i rata taka sama jak w ofercie.

w tym przypadku oprocentowanie miesieczne wynosi około
i = 0,0029459132 tj. 0,29459132%

r = 1+0,0029459132 = 1,0029459132
r^n = 1,0029459132 ^ 36 = 1,111707331
r-1 = 0,0029459132
r^n -1 = 1,111707331 - 1 = 0,111707331

rata = 133 967,21 * ((1,111707331 * 0,0029459132) / 0,111707331 )
rata = 133 967,21 * 0,029317621862 = 3927,6000047 ~ 3927,60 zl

tak wiec dla tego przykładu oprocentownie miesieczne wynosi 0,29459132%
bo tylko dla takiego rata wyjdzie 3927,60zl i wskaźnik okolo 2,932%

roczne oprocentowanie 0,29459132% * 12 = 3,5351%

Proszę o sprawdzenie i komentarz czy zgadzają się obliczenia z tym co macie w programach podczas tworzenia oferty.

Dla ułatwienia załączam excel-a
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2011, o 19:32 przez Rafael22, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Spayker »


roczne oprocentowanie 0,29459132% * 12 = 3,5351%

Proszę o sprawdzenie i komentarz czy zgadzają się obliczenia z tym co macie w programach podczas tworzenia oferty.
Niestety u mnie wychodzi 7,7% przy takich warunkach.
Oczywiście wibor + marża.

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Tylko, że wpisując moje dane na pewno Ci wyjdzie inny % bo wibor mam z czerwca 2010r wynosil 3,63 a dziś wibor 1m wynosi 4,61 do tego każda firma chce ileś tam zarobić, a to ileś w każdej jest inne :D wiec oprocentowanie wyjdzie inne niż w moim przykładzie.

Mi chodziło o to aby wklepać w program jakim dysponuje firma leasingowa obojętnie jaką ofertę i te dane z tej oferty wklepać w arkusz excel (tu oczywiście metodą prób i błędów wyliczyć oprocentowanie) i porównać czy obliczenia z excela sprawdzają sie z tym co w programie leasingowym.

Nie wiem jakie macie opcje w tych programach, wiec się nie orientuje co tam widzicie.

Jak ktoś by był tak miły i po wpisaniu w program wszystkich danych zrobił PrintScreen i mi wysłał na poczte rafael22peb@gmail.com
to bym sobie lukną jak to wygląda i może bym dostał oświecenia ;p

Sam to sobie nie poradzę, musicie mi pomóc. Bo inaczej kalkulator nie powstanie.
A przyznam szczerze, że mnie to wciągnęło i chciałbym to opracować.

Wiec proszę wszystkich pracowników firm leasingowych o pomoc :)
Zjednoczmy się i zróbmy darmowy kalkulator oprocentowania leasingu.


ODPOWIEDZ