Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: Rafael22 »

amberfinance.pl pisze:ponieważ temat leasingu konsumenciego troszkę mnie interesuje mam pytanie:
w jakimś (nie pamiętam dokłądnie gdzie) artykule na ten temat wyczytałem, że leasing konsumencki - w sensie rata leasingowa - nie będzie obniżała zdolności kredytowej danego korzystającego.
czy ktoś z pracujących w leasingu może mi powiedzieć WHY???

...moim zdaniem jak w mordę będzie wykazywany w miesięcznych obciążeniach delikwenta. no bo czemu miałoby by być inaczej...przynajmniej w banku, jest to obojętne czy gościu płaci za prąd, czy za lodówkę, czy właśnie kupił auto w leasingu konsumenckim...
Może nie zrozumiałem o co Ci chodzi
może nie znam się dobrze na leasingu bo tylko pisalem prace licencjacką na ten temat i bede magisterska

ale wg. mnie tym pytaniem dałeś ciała na całej lini.

Leasing wg. mnie obojętne jaki
Procedura umów leasingowych jest łatwiejsza i mniej czasochłonna niż w przypadku kredytu bankowego oraz nie zmniejsza zdolności kredytowej firm . Leasing przyczynia się do zwiększenia możliwości finansowej przedsiębiorstw, ponieważ leasing finansuje inwestycje a kredyt można użyć do zaspokojenia bieżących wydatków płatniczych firmy, lub też finansować inwestycje kredytem i leasingiem
źródło:
D. Załupka, M. Żyniewicz, Leasing ABC oraz D, Unimex, Wrocław 1999, s. 11-12.
E. Dobrowolska, M. Olszewska, Z. Biskupski, Nowa encyklopedia małego przedsiębiorcy (Dodatek), Gazeta Prawna 2008, nr 207 (2329), s. 12-13.

Przecież to jedna z zalet leasingu.

No chyba że w konsumenckim jest jakoś inaczej, tego nie wiem.

Jak się mylę to na pewno ktoś mnie poprawi.
Ostatnio zmieniony 8 lip 2011, o 08:00 przez Rafael22, łącznie zmieniany 1 raz.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: Jarosław Król »

Wiele zależy od polityki danego banku jakie kryteria bierze pod uwagę przy scoringu.
Na pewno inna będzie waga kredytu widocznego w BIK a inna będzie deklaratywna raty leasingu.

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: docktor »

Spayker pisze:
Wolny pisze:łodzi i jachtów. Zwłaszcza ta druga opcja pasuje do wersji leasingu konsumenckiego nie dla biednych. :D
Jakoś nie widze targetu bo koleś z kasą albo kupi za gotówkę a jak ma brać leasing to będzie wolał wziąć na firmę odliczyć VAT i koszty.
To samo może dotyczyć przecież samochodów.

Awatar użytkownika
Matti
PRO/Moderator
Posty: 163
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:45

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: Matti »

Nie porównywałbym, bo wg mnie jedyne, co mają wspólnego, to fakt, że są środkiem transportu.

Samochód z reguły chce mieć każdy, bo ułatwia życie, jest wręcz narzędziem.
Jacht, czy łódź motorowa jest już jednak pewnego rodzaju fanaberią/zabawką i w zdecydowanej większości przypadków jest to fanaberia właśnie ludzi zamożnych. Wtedy gotóweczka, jesli nie potrzebują kosztów lub właśnie leasing na firmę.

Ile kosztuje najtańszy jacht, czy łódź motorowa, a ile kosztuje najtańszy samochód, w którym zmieści się małżeństwo z dwójką dzieci i bagażem? Samochód będzie już dotyczył wszystkich. A jacht będzie już zakupem w 99% przypadków drugim z kolei za samochodem.
"Nie znam się na tym, więc tym chętniej się wypowiem..." --> FAIL!

Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: amberfinance.pl »

Rafael...
ja też kiedyś napisałem pracę magisterską na temat: optymalizacji struktury kapitału w spółkach...
i też powoływałem się na wiele książek...
dostałem bardzo dobrą ocenę i w ogóle pani promotor była mega zadowolona (a nie jestem dobrym pisarzem)...
no i wzięło mnie - po kilku latach pracy w banku przeczytałem za co to ja tam dostałem tę 5tkę...
śmiechu warte me wypociny :)))

to tak a propos twego żartobliwego wstępu.
teraz adrem. powolujesz się na książkę z 1999 roku, chłopie to było lata świetlne temu. nie wspominając, o tym że od tego czasu znowelizowano (i poprawiono) Polskie Standardy Rachunkowości, to ta książka na bank pisze o leasingu dla przedsiębiorców... i tak jakoś obstawiam, że o leasingu operacyjnym pisze.
leasing operacyjny to zobowiązania pozabilansowe i stąd Załupka i Zyniewicz uknuli tę teorię. ale argumenty jakie podali za tym w drugim zdaniu to normalnie... no cóż jest to na poziomie pracy licencjackiej.
Bo w rzeczywistości, lub w tak zwanym życiu  to jest zdecydowanie inaczej. Banki przez te 12 lat, a tak naprawdę już wtedy wiedziały, że leasing istnieje ;)) no i że coś tam kosztuje. Stąd w arkuszach ocen klientów, memorandach i innych opracowaniach o zdolności kredytowej klienta była pozycja „zobowiązania pozostałe”. I każdy NORMALNY bank tak samo jak prosi o RZIS, bilans, dziesiątki innych papierów, prosi o zestawienie zobowiązań pozabilansowych… bo tak samo można wtopić na kredycie, jak na gwarancji bankowej, poręczeniu innej firmy czy też właśnie leasingu.

Prawdą jest to co pisze JERRY, że to zależy od polityki banku. No bo przecież każdy zarząd/dział ryzyka może mieć własne procedury i wymyślać jak chce traktować ryzyko kredytowe klienta/zdolność kredytową… czy udzielać kredytów we CHF czy też nie… ale w tym artykule to było napisane jako indykatywne stwierdzenie. Może uda mi się odszukać to wkleję linka.

…więc może ma ktoś pomysł dlaczego niby leasing konsumencki nie miałby obciążać zdolności kredytowej?? Dla Rafaela (przepraszam za złośliwość) „człowiek” nie ma zobowiązań pozabilansowych wszystko wychodzi z jego konta/portfela/skarpety ;) a co do tego czy BIKowe zobowiązanie ważniejsze niż takie na oświadczenie to bym się nie zgodził. Bo jak już podałem, że mam ten leasing i płace miesięcznie xxxPLN to już sobie bankowe ludzie wpiszą w tabelkę 154tą i będzie tam zapamiętane żeby mi ukrócić o tyle miesięczną kasę… dzieci też nie ma w BIKu, a wpływają na zdolność kredytową :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: Michał Krupiński »

…więc może ma ktoś pomysł dlaczego niby leasing konsumencki nie miałby obciążać zdolności kredytowej??
Zgodnie z Rekomendacją T, ale też i wcześniejszą praktyką banki powinny realnie oszacować poziom wydatków kredytobiorców więc oczywiście nie ma takiej opcji, żeby wydatki na raty leasingu nie były brane pod uwagę przy ocenie wiarygodności kredytowej.
Tylko, że rata leasingu nie będzie traktowana tak samo jak rata kredytu, bo leasing jest obciążeniem z którego w przeciwieństwie do kredytu - można jednak w jakiś sposób zrezygnować.

Poza tym nie tylko wysokość miesięcznych obciążeń jest brana pod uwagę przy ocenie, ale także wysokość ogólnego zadłużenia gdzie leasing nie będzie się zaliczał tak samo jak kredyt.

Działa to też w drugą stronę. To znaczy przy ubieganiu się o leasing firmy leasingowe nie będą musiały trzymać się sztywnych reguł oceny zdolności z Rekomendacji T - tylko same będą decydować o tym kto jest dla nich wiarygodny, a kto nie.
Leasingodawca ma tę przewagę, że swój przedmiot zawsze może zabrać już po miesiącu - w przeciwieństwie do banku - i sam ten fakt znacząco obniża ryzyko po stronie firm leasingowych. Dlatego mogą sobie dzięki temu pozwolić na bardziej luźną ocenę wiarygodności - czasem wystarczy, że sam przedmiot leasingu jest "wiarygodny" i wtedy można przymknąć oko na "ułomności" samego leasingobiorcy. :)

I jeszcze jedna sprawa - Rekomendacja T jest trochę na wyrost. W takim sensie, że idzie dalej i nakłada na rynek większe restrykcje dotyczące oceny ryzyka niż same banki chciałyby nałożyć na siebie...
Dlatego leasing konsumencki może być narzędziem pozwalającym na omijanie tych drastycznych restrykcji. Może to być sytuacja np. w takim stylu, że przychodzi klient do banku po kredyt samochodowy i po złożeniu wniosku ma odmowę - bank mówi mu - Ma Pan/Pani kredyt hipoteczny i dwie karty kredytowe. Rekomendacja KNF nie pozwala nam na udzielenie Panu/Pani kredytu, ale nasza spółka leasingowa chętnie odda Panu/Pani samochód do używania... :) ;)

Także faktycznie jest tak, że nie ma opcji, żeby leasing konsumencki był zupełnie neutralny pod względem oceny zdolności, ale na pewno nie będzie też tak "sztywny" jak kredyt.
Po prostu tak jak napisał Jerry, to będzie decyzja finansującego jak podejść do tematu, a nie narzuconych z góry regulacji.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: amberfinance.pl »

dzięki za info i potwierdzenie mego mniemania w tym temacie.
bo już się przestraszyłem w książkach Rafaela piszą prawdę ;))

miałem dużo roboty ostatnio, ale musę poszukać tego artykułu...

podoba mi się to: "z leasingu można jednak w jakiś sposób zrezygnować" - super :)

pozdrawiam,
Sebastian

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: Jarosław Król »

podoba mi się to: "z leasingu można jednak w jakiś sposób zrezygnować" - super
A nie jest tak?
W ostateczności przedmiot leasingu można zwrócić leasingodawcy, a kredyt jest zobowiązaniem w całości, które trzeba spłacić.

Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Leasing konsumencki - jak będzie wyglądał w praktyce?

Post autor: amberfinance.pl »

jest.
moje słowa to cytat, a po tym cytacie był uśmiech... a ze słów Michaela też trochę sarkazm przebijał (przynajmniej tak mi się wydaje). :geek:



Zablokowany