Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Stowarzyszenie Leasingobiorców
Stowarzyszenie Fair Business
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2009, o 00:15

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Stowarzyszenie Leasingobiorców »

Stowarzyszenie Leasingobiorców Fair Business zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym, chcąc lepiej zabezpieczyć interesy leasingobiorców.
Proponowane zmiany mają, w założeniu, uniemożliwić ewentualność niekorzystnego sposobu rozliczania umów leasingu w przypadku ich wypowiedzenia z winy leasingobiorcy.
Stowarzyszenie chce tym samym systemowo wykluczyć zdarzające się sytuacje, kiedy zaległości i zobowiązania z tytułu wypowiedzianej umowy nie są pomniejszane o kwotę, którą uzyskał leasingodawca w drodze sprzedaży odebranego przedmiotu leasingu.

Stowarzyszenie przedstawiło swoje argumenty przed Komisją Sejmową Przyjazne Państwo, której członkowie przychylili się do stanowiska, że sprawą warto zająć się.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy, który będzie podstawą do dalszej dyskusji i prac komisji.

Propozycja Stowarzyszenia Leasingobiorców zmiany zapisów w KC:
PROPOZYCJA ART. 70915 KODEKSU CYWILNEGO
1. W wypadku wypowiedzenia umowy leasingu korzystający uprawniony jest do wskazania finansującemu metody rozliczenia umowy w terminie 7 dnia od dnia wypowiedzenia, a jeżeli pomimo upływu terminu korzystający nie wskaże metody rozliczenia umowy uprawnienie to przechodzi na finansującego.
2. Zależnie od wyboru dokonanego zgodnie z § 1, finansujący albo pozostawia posiadanie przedmiotu leasingu u korzystającego żądając zapłaty ewentualnych zaległych rat wraz z odsetkami i wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat pomniejszonych o korzyści wynikające z otrzymania ich przed umówionym terminem, w terminie 7 dni od dnia dokonania wyboru metody rozliczenia umowy albo żąda wydania przedmiotu leasingu, zapłaty ewentualnych zaległych rat wraz z odsetkami oraz wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat pomniejszonych o korzyści wynikające z otrzymania ich przed umówionym terminem oraz z zagospodarowania przedmiotu leasingu i powiększonych o nakłady, jakie w związku z tym poczynił.
3. Jeżeli finansujący nie zagospodaruje przedmiotu leasingu w terminie 90 dni od daty wypowiedzenia umowy korzyść, jaką finansujący uzyskał zatrzymując przedmiot leasingu, określona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego.
4. Jeżeli wybrano metodę rozliczenia umowy polegającą na pozostawieniu posiadania przedmiotu leasingu u korzystającego, zapłacie ewentualnych zaległych rat i wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat pomniejszonych o korzyści finansującego wynikające z otrzymania ich przed umówionym terminem, finansujący zobowiązany jest do przeniesienia na korzystającego własności przedmiotu leasingu w terminie 7 dni od dnia zapłaty, a jeżeli korzystający opóźnia się z płatnością finansującemu przysługuje prawo zastawu na przedmiocie leasingu. Jeżeli pomimo upływu 30 dni od dnia wypowiedzenia umowy korzystający nie dokona zapłaty finansujący ma prawo wyboru metody rozliczenia umowy.
5. Postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego od wskazanych w § 1 – 4 są nieważne


Powyższe zapisy umożliwiałyby leasingobiorcy wybór metody rozliczenia umowy po przedstawieniu propozycji przez leasingodawcę.
  • Pierwsza metoda rozliczenia umowy:
    Leasingodawca może zażądać zapłaty zaległych rat, które były powodem wypowiedzenia umowy leasingowej, a także zapłaty wszystkich rat należnych do końca umowy leasingowej zdyskontowanych na datę wystawienia faktury. Pomniejszenie to wynika z korzyści, jakie leasingodawca zyskuje, otrzymując pieniądze przed umówionym terminem. Oczywiście przedmiot leasingu pozostaje u leasingobiorcy.
    Zobowiązanie leasingobiorcy = (raty zaległe) + (raty zdyskontowane)
  • Druga metoda rozliczenia umowy:
    Leasingodawca może żądać zapłaty zaległych rat leasingowych, które były powodem wypowiedzenia umowy. Zabiera jednak przedmiot leasingu. Obciążając leasingobiorcę zdyskontowanymi ratami należnymi do końca umowy leasingowej, powinien wówczas pomniejszyć je o przychód uzyskany z zagospodarowania przedmiotu leasingu i powiększyć o koszty z tym związane.
    Zobowiązanie leasingobiorcy = (raty zaległe) + (raty zdyskontowane) – (korzyść z zagospodarowania przedmiotu leasingu przez leasingodawcę) + (koszt związany z zagospodarowaniem przedmiotu leasingu)
Warto przeczytać:
Protokół z posiedzenia Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo 2009-02-25
Protokół z posiedzenia Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo 2009-05-06


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
administracja
FmLeasing.pl
Posty: 32
Rejestracja: 17 sty 2009, o 12:42

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: administracja »

Temat został skopiowany na Forum Ogólne.
Więcej o Stowarzyszeniu Leasingobiorców Fair Business można przeczytać w poniższym dziale:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewforum.php?f=52

Zapraszamy do dyskusji
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: forum(at)fmleasing.pl

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Michał Krupiński »

Osobiście jestem zwolennikiem uregulowania tej sprawy ustawowo. Jak słusznie zauważa Stowarzyszenie (SLFB) w sytuacjach spornych zdecydowana większość firm nie ma szans w sporze z firmą leasingową, z powodu nierównowagi potencjału (prawnego, finansowego, itd.) stron
Dodam, że zupełną patologią jest to, że niektóre firmy stosują (a raczej stosowały, bo to zanikająca praktyka) tak krzywdzący sposób rozliczenia umowy w przypadku jej wypowiedzenia.

Podam przykład:
Jeśli pożyczymy od kogoś, no nie wiem, choćby płytę DVD i ją porysujemy, to powinniśmy taką płytę odkupić, albo oddać taką ilość pieniędzy, żeby osoba, od której pożyczyliśmy płytę mogła ją sobie odkupić. Zarysowaną płytę natomiast zostawiamy sobie.
Tymczasem firmy leasingowe mają prawną możliwość takie przygotowania umowy, że trzeba im dać na tą nową płytę i jeszcze zabierają nam tą porysowaną.
Uważam, że tak nie może być - pomijając kwestie etyczne, itp, jest to po prostu nielogiczne.


Z drugiej strony uważam jednak, że propozycja SLFB jest zbyt daleko idąca. Byłoby to wychylenie wahadełka w drugą stronę, gdzie leasingobiorca miałby nadmierne przywileje.
Domyślam się jednak, że to propozycja wyjściowa do ewentualnego zawarcia kompromisu.

Czego życzę, we wspólnym interesie zarówno leasingobiorców, jak i leasingodawców. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: KOLEC »

Michael pisze:a raczej stosowały, bo to zanikająca praktyka
Które firmy stosują nadal tą praktykę? Chyba warto przed takimi ostrzec.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Michał Krupiński »

KOLEC pisze:
Michael pisze:a raczej stosowały, bo to zanikająca praktyka
Które firmy stosują nadal tą praktykę? Chyba warto przed takimi ostrzec.
Przyznam się, że nie wiem. Podobno ZPL robił w tej sprawie jakieś rozeznanie, może zechcą podzielić się informacjami (choć wątpię).
Zapytam...
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: KOLEC »

Właściciel firmy transportowej spalił dwa dostawcze mercedesy, które wziął w leasing. Tak chciał załatwić problem spłaty rat. Za kradzież i zniszczenia mienia znacznej wartości odpowie przed sieradzkim sądem okręgowym

Robert Ś. zarządzał firma transportową. Kilka lat temu wziął w leasing cztery mercedesy sprinter o łącznej wartości prawie pół miliona złotych. Wszystkie zostały ubezpieczone.

- Początkowo firma prosperowała dobrze i na bieżąco wywiązywała się z rat leasingowych - informuje Józef Mizerski, rzecznik sieradzkiej Prokuratury Okręgowej. - Sytuacja zmieniła się latem 2008 r., kiedy to z uwagi na niski kurs euro i wzrost cen paliwa, gospodarowanie stało się znacznie trudniejsze.

Zwrot aut leasingodawcy była nieopłacalny, bo przedsiębiorca musiałby ponieść 200 tys. zł dodatkowych kosztów. Według prokuratury przedsiębiorca wymyślił, że spali auta i zgłosi to firmie ubezpieczeniowej.

Wcześniej jednak namówił swoich pracowników, aby wymontowali z nich części, które mogłyby się przydać w innych firmowych wozach. Tak wypatroszone auta zostały w nocy z 7 na 8 września spalone, a Robert Ś. zgłosił ich kradzież i spalenie ubezpieczycielowi.

Oszustwo wyszło jednak na jaw i przedsiębiorca musiał się ze wszystkiego tłumaczyć w prokuraturze. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze.
Istotne jest to:
Zwrot aut leasingodawcy była nieopłacalny, bo przedsiębiorca musiałby ponieść 200 tys. zł dodatkowych kosztów. Według prokuratury przedsiębiorca wymyślił, że spali auta i zgłosi to firmie ubezpieczeniowej.
Czyli chyba jednak stowarzyszenie ma rację.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Michał Krupiński »

KOLEC, Znowu celny strzał. :)
Potwierdzasz, że warto poważnie zająć się tematem. Spróbuję w imieniu forumleasing.pl nawiązać kontakt w tej sprawie z ZPL i uzyskać jakieś informacje.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Przytoczę fragment "owula":

W przypadku rozwiązania umowy (...), wpłacone opłaty leasingowe nie będą podlegać zwrotowi. Leasingobiorca, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Leasingodawcy zaległych zafakturowanych opłat oraz odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy. Wysokość odszkodowania będzie wyliczona jako suma wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych opłat leasingowych (pomniejszonych o dyskonto z tytułu wcześniejszej spłaty) oraz kaucji gwarancyjnej, powiększona o poniesione przez Leasingodawcę wszelkie koszty windykacji (w tym koszty wyceny i sprzedaży przedmiotu leasingu), a następnie pomniejszona o kwotę, jaką Leasingodawca uzyskał ze sprzedaży przedmiotu leasingu, lub w przypadku jego leasingu, o cenę netto przedmiotu stanowiącą podstawę zawarcia kolejnej umowy leasingu.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: Michał Krupiński »

Tomek_P, No i właśnie o to chodzi, żeby tak było.

Ja wkleję też fragment OWUL innej firmy:
10.5. W przypadku wypowiedzenia przez Leasingodawcę Umowy Leasingu, odszkodowanie z tego tytułu zostanie pomniejszone (1) o kwotę netto uzyskaną przez Leasingodawcę ze sprzedaŜy Przedmiotu Leasingu, uzyskaną przed terminem płatności odszkodowania, wskazanym zgodnie z pkt 10.2. OWUL - po odliczeniu wszelkich kosztów związanych z jego windykacją i sprzedaŜą (w tym kosztów ewentualnej naprawy, wyceny, przechowywania i konserwacji) albo (2) o wartość początkową Przedmiotu Leasingu, jaka przyjęta została do kalkulacji nowej umowy leasingu obejmującej ten Przedmiot Leasingu, zawartej przed terminem płatności odszkodowania - po odliczeniu wszelkich kosztów związanych z jego windykacją oraz kosztów ewentualnej naprawy, wyceny, przechowania i konserwacji.

Co więcej:
10.6. Korzystający moŜe uczestniczyć w sprzedaŜy odebranego Przedmiotu Leasingu poprzez wskazanie Leasingodawcy osób zainteresowanych jego nabyciem.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
elpis

Re: Stowarzyszenie zabiega o zmiany w Kodeksie Cywilnym

Post autor: elpis »

Rzeczywiście coraz częściej w OWUL pojawiają się jednoznaczne uregulowania rozliczenia wypowiedzianej umowy leasingowej. Nie przeszkadza to jednak, aby jedna z największych firm, BRE Leasing Sp. z o.o., w odpowiedzi na prośbę o uwzględnienie w rozliczeniu wartości przedmiotu leasingu odpowiedziała tak:
Jednocześnie informuję, że ogólne warunki leasingu nie zawierają obowiązku pomniejszenia sumy dyskonta o wartość rynkową maszyny, czego domaga się Pani w piśmie.
Dlatego uważam, że tak ważna sprawa jak rozliczenie wypowiedzianej umowy leasingowej (to nie jest dla przedsiebiorcy sytuacja komfortowa) nie moze zależec jedynie od "dobrej woli" leasingodawcy. Doświadczenie uczy, że nie jest to dobra zasada.


ODPOWIEDZ