Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
JacekCh

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: JacekCh »

Świetny artykuł a dodatkowo bardzo pomocne rady DZIĘKUJĘ ! Jacek


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
ArturMori
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2021, o 18:59

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: ArturMori »

Przy wykupie prywatnym występuje karencja 6 miesięczna w przypadku sprzedaży. Jak to będzie przy darowiznie połowy wartości osobie z grupy 0?

Awatar użytkownika
palacz

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: palacz »

ArturMori pisze: 15 wrz 2021, o 19:01 Przy wykupie prywatnym występuje karencja 6 miesięczna w przypadku sprzedaży. Jak to będzie przy darowiznie połowy wartości osobie z grupy 0?
Nie trzeba czekać z darowizną, ale VAT trzeba zapłacić

Cytat z https://www.fmleasing.pl/porady/jak-kor ... t-leasingu
Skutków podatkowych uniknie w takim przypadku zarówno darczyńca jak i obdarowany (o ile nie odsprzeda on środka trwałego przed upływem pół roku). Należy przy tym jednak zauważyć, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT, o ile wcześniej był on odliczany - więc, aby tego uniknąć, najlepiej byłoby poprzedzić akt darowizny wykupem prywatnym. O fakcie darowizny istnieje również konieczność poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2.

Awatar użytkownika
ArturMori
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2021, o 18:59

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: ArturMori »

Jak wykupię prywatnie a później przekażę połowę właśności w darowiznie to zgodnie z cycatem nie będzie naliczony VAT:

Cytat
Należy przy tym jednak zauważyć, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT, o ile wcześniej był on odliczany - więc, aby tego uniknąć, najlepiej byłoby poprzedzić akt darowizny wykupem prywatnym.

Awatar użytkownika
Gosia M

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: Gosia M »

Czy jeśli wykupię samochód z leasingu za kwotę 20 tyś netto to czy mogę nie wpisywać go w środku trwałe? Żeby po pół roku sprzedać samochód bez płacenia podatków? Czy wykup samochodu musi być na kwotę niższą niż 10 000 zł

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
Gosia M pisze: 14 lis 2021, o 15:25 Czy jeśli wykupię samochód z leasingu za kwotę 20 tyś netto to czy mogę nie wpisywać go w środku trwałe? Żeby po pół roku sprzedać samochód bez płacenia podatków? Czy wykup samochodu musi być na kwotę niższą niż 10 000 zł
Tak - możesz tak zrobić. Kwota wykupu nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika
Marzena

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: Marzena »

Nie widzę tu odpowiedzi na swój problem.
Prowadzę działalność jednoosobową - nauczanie.
Z VAT jestem zwolniona.
W 2018 roku - po 3 latach leasingu operacyjnego, wykupiłam samochód NISSAN NOTE ale DO DZIAŁALNOŚCI ( na FIRMĘ a nie prywatnie) .
Korzystałam w DZIAŁALNOŚCI z samochodu do 31.12.2021 r. licząc 75% w koszty.
Dnia 31.12.2021 r samochód wycofałam z działalności( TYLKO papierowo
, wewnętrznie w Ksiązce Przychodów i Rozchodów) i od tej pory to MÓJ PRYWATNY SAMOCHÓD.
Od 1.01.2022 jestem na ryczałcie 8,5% od swojej działalności i dalej ją prowadzę.
Chcę zakończyć działalność 31.12.2022 r.
PYTANIE.
1) co mam zrobić aby w ciągu 3 lat ten samochód bez podatku -dochodowego sprzedać (samochód był kupiony z VAT w koszty)
2)czy muszę trzymać samochód przez 6 lat ( 2022,2023,2024,2025,2026, 2027) aby go w 2028 sprzedać bez podatku dochodowego ?
3) czy mogę w tym roku - (po 6 miesiącach od ustania bycia samochodu- samochodem do działalności) np w LIPCU 2022 DAROWAĆ samochód mężowi ( wartość Nissan Note wg ubezpieczyciela HESTIA to obecnie 23.000) i mąż zgłosi to na druku SD-Z2 do Urzędu Skarbowego. Wtedy po 6 miesiącach mąz będzie mógł samochód bez podatku sprzedać?)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Podatkowe skutki wykupu z leasingu oraz sprzedaży wykupionego przedmiotu

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
Marzena pisze: 21 maja 2022, o 16:35 1) co mam zrobić aby w ciągu 3 lat ten samochód bez podatku -dochodowego sprzedać (samochód był kupiony z VAT w koszty)
Rozwiązaniem jest sposób, który opisałaś w punkcie 3 (poniżej). W przeciwnym razie pozostaje punkt 2, czyli czekać 6 lat.
Marzena pisze: 21 maja 2022, o 16:35 2)czy muszę trzymać samochód przez 6 lat ( 2022,2023,2024,2025,2026, 2027) aby go w 2028 sprzedać bez podatku dochodowego ?
3) czy mogę w tym roku - (po 6 miesiącach od ustania bycia samochodu- samochodem do działalności) np w LIPCU 2022 DAROWAĆ samochód mężowi ( wartość Nissan Note wg ubezpieczyciela HESTIA to obecnie 23.000) i mąż zgłosi to na druku SD-Z2 do Urzędu Skarbowego. Wtedy po 6 miesiącach mąz będzie mógł samochód bez podatku sprzedać?)


ODPOWIEDZ