Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Michał Krupiński »

Andre,

W artykule, który cytujesz jest ust. 2, który mówi:
Przepis ust. 1 nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności
gospodarczej.
A samochód z jednym rzędem siedzeń traktowany jest przez ustawę jako przeznaczony wyłącznie do działalności z uwagi na swoją konstrukcję, o czym przeczytasz w nowelizacji:
4. Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika,
jeżeli:
1)   sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania,
dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do 
celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2)   konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich
użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.


i dalej:
9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:
1)   pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a)  klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

b)  z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
Podsumowując - w przypadku samochodów typu VAN, z jednym rzędem siedzeń nie stosuje się ograniczenia w odliczeniach VAT od paliwa do 50%. Można odliczać 100%.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
kris86k
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2009, o 19:28

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: kris86k »

Witam.
Mam szybkie pytanie a niestety nie mam w tej chwili czasu na przejrzenie całego wątku.
Mam auto z kratką 2009r. zarejestrowane jako N1, jest to cztero osobowy Ford Focus z kratka, w 2009r. było zgłoszone do US. Czy teraz, żeby odliczać 100% vat od paliwa i eksploatacji po 1 kwietnia muszę złożyć deklarację o przeznaczeniu auta tylko na cele firmowe? Jeśli jej nie złożyłem to odliczam 50% od paliwa i eksploatacji za kwiecień?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Lui »

kris86k pisze:Czy teraz, żeby odliczać 100% vat od paliwa i eksploatacji po 1 kwietnia muszę złożyć deklarację o przeznaczeniu auta tylko na cele firmowe? Jeśli jej nie złożyłem to odliczam 50% od paliwa i eksploatacji za kwiecień?
Dokładnie.

Bez zgłoszenia odliczasz 50% od paliwa i eksploatacji.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)



Awatar użytkownika
Wolny
Posty: 139
Rejestracja: 16 lut 2010, o 08:44

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. C

Post autor: Wolny »

Bo to jest ustawa, które ma być respektowana nie na podstawie spójnych przepisach tylko na strachu przed kontrolą skarbówki.

Tak było od samego początku. Kto czytał broszurę i uzasadnienie ministerstwa finansów ten wie, że są tam interpretacje wyssane z brudnego urzędniczego palca, bo takich zapisów po prostu nie ma w samej ustawie.

Kto się nie boi ten wygra.

Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. C

Post autor: rooster »

Wolny pisze:Kto się nie boi ten wygra.
Korpo i inne takie znowu mają łatwiej. :roll:

Awatar użytkownika
rob8181

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. C

Post autor: rob8181 »

Witam
prosiłbym o pomoc - interpretację :

kupiłem auto w pełni osobowe na firmę ( zero odliczeń ) - w grudniu 2013 r na fakturę z komisu na twz vat zw czyli stawka 0%

teraz chcę sprzedać takie auto ---

i teraz pytanie mam je sprzedać na vat ZW - czyli 0% tak jak kupiłem czy
wyliczać od wartości brutto sprzedaży vat ?? tylko pytanie skąd on się teraz nagle bierze jeśli mam go teraz oddać dla fiskusa ??



wiadomości proszę dodatkowo na roberto8181@wp.pl
dziękuję

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. C

Post autor: Lui »

Interpretacje US są takie, że jeżeli kupiłeś na podstawie VAT-marża, to możesz też sprzedać na podstawie VAT-marża, czyli z VAT zw. (nie mylić z VAT 0%).

Czyli nie naliczasz VAT.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ