Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Cezary 21

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Cezary 21 »

Witam, mam pytanie, posiadam samochód z kratką z homologacją ciężarową ,czy mogę od 1 kwietnia odliczać 50% vatu od paliwa, w artykule Państwa pisze że tak, jednak dwóch niezależnych moich księgowych twierdzi że nie.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
dropsec

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: dropsec »

Tomek_P, Mam jeszcze pytanie ponieważ mój samochód ma homologację ciężarową (kratka) ale nie pisze w dokumentach że jest to homologacja N1. Czy sprawa nadal wygląda tak jak odpowiedziałeś na mojego poprzedniego posta?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Michał Krupiński »

Cezary 21 pisze:Witam, mam pytanie, posiadam samochód z kratką z homologacją ciężarową ,czy mogę od 1 kwietnia odliczać 50% vatu od paliwa, w artykule Państwa pisze że tak, jednak dwóch niezależnych moich księgowych twierdzi że nie.
Czytali chociaż ustawę? :roll:

Art. 12 nowelizacji:
1. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych;
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie
całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie
z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Z tego zapisu wynika, że nie będzie można odliczać 50% VAT od paliwa do 30 czerwca 2015 jeżeli posiada się samochód osobowy lub inny niż samochód osobowy, który przy ilości 3 miejsc posiada ładowność >MNIEJSZĄ< niż 500 kg.

A samochody z homologacją, o które się rozchodzi (czyli popularnie zwane "z kratką", choć czasami występują też bez kratki) posiadają ładowność >WIĘKSZĄ< niż 500 kg.

Więc to wyłączenie czasowe takich samochodów nie dotyczy - czyli od 1 kwietnia 2014 roku w przypadku samochodów z kratką można odliczać 50% VAT.

Ponadto regulacja ta musi być w ustawie, bo inaczej ustawa nie byłaby zgodna z decyzją derogacyjną UE. Więc rząd nie robił w tym zakresie żadnej łaski.

Księgowi, którzy twierdzą inaczej niestety kompromitują się, bo to oznacza, że nie są przygotowani do świadczenia usługi, za którą się im płaci. Nie tylko nie przeczytali lub nie zrozumieli ustawy, ale w ogóle nie interesowali się tematem. Bo to wszystko można było wyczytać w decyzji derogacyjnej i w uzasadnieniu do projektu.

Przyznam szczerze, że chyba my pierwsi (bo jeszcze w grudniu) na FmLeasing.pl zauważyliśmy w projekcie i napisaliśmy o tym, że od samochodów z kratką będzie można odliczać 50% od razu, a od osobowych nie, ale kilka tygodni później zaczęły o tym pisać także inne media. Więc księgowi chyba generalnie nie byli zainteresowani tematem skoro nawet informacji medialnych nie śledzili w tym zakresie. :roll: :?
dropsec pisze:Tomek_P, Mam jeszcze pytanie ponieważ mój samochód ma homologację ciężarową (kratka) ale nie pisze w dokumentach że jest to homologacja N1. Czy sprawa nadal wygląda tak jak odpowiedziałeś na mojego poprzedniego posta?
Samochód z kratką ma homologację N1.
W jakich dokumentach miałoby to być napisane? Przecież nie w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Surmik

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Surmik »

dropsec pisze:Tomek_P, Mam jeszcze pytanie ponieważ mój samochód ma homologację ciężarową (kratka) ale nie pisze w dokumentach że jest to homologacja N1. Czy sprawa nadal wygląda tak jak odpowiedziałeś na mojego poprzedniego posta?
W dowodzie rejestracyjnym musi być wpisana homologacja N1. To, że ma fizycznie zamontowaną kratkę nic nie znaczy.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Michał Krupiński »

Surmik pisze:
dropsec pisze:Tomek_P, Mam jeszcze pytanie ponieważ mój samochód ma homologację ciężarową (kratka) ale nie pisze w dokumentach że jest to homologacja N1. Czy sprawa nadal wygląda tak jak odpowiedziałeś na mojego poprzedniego posta?
W dowodzie rejestracyjnym musi być wpisana homologacja N1. To, że ma fizycznie zamontowaną kratkę nic nie znaczy.
Ale chyba nie o to chodzi.
Kolega przecież napisał, że ma homologację ciężarową, tylko nie widzi tego w dokumentach, że jest to homologacja N1 - przynajmniej ja tak to zrozumiałem.

A w dokumentach, np. w dowodzie rejestracyjnym będzie tylko napisane pojazd ciężarowy i będzie podana ładowność - powinna być powyżej 500 kg.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
s0meag

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: s0meag »

Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie mojego przypadku.
W dg używany jest pojazd osobowy, który nie posiada homologacji ciężarowej.
Z dniem jutrzejszym zamierzam go zgłosić do US jako pojazd wykorzystywany tylko i wyłącznie do prowadzenia firmy.
Dotychczas było odliczane 60% VAT od rat leasingowych, nie więcej niż 6 tys. zł.
Jak wyglądać będzie sprawa po zarejestrowaniu pojazdu w US jako "wół roboczy" ?
Czy będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% VAT od rat leasingowych (jak w przypadku paliwa i serwisu) czy tylko 50% ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

s0meag pisze:Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie mojego przypadku.
W dg używany jest pojazd osobowy, który nie posiada homologacji ciężarowej.
Z dniem jutrzejszym zamierzam go zgłosić do US jako pojazd wykorzystywany tylko i wyłącznie do prowadzenia firmy.
Dotychczas było odliczane 60% VAT od rat leasingowych, nie więcej niż 6 tys. zł.
Jak wyglądać będzie sprawa po zarejestrowaniu pojazdu w US jako "wół roboczy" ?
Czy będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% VAT od rat leasingowych (jak w przypadku paliwa i serwisu) czy tylko 50% ?
Pozdrawiam
Będziesz mógł odliczać 100% od wszystkich bez wyjątku wydatków.

A tak zapytam - faktycznie używasz tego samochodu tylko jako wołu roboczego, czy prywatnie też się zdarza?


Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Jarosław Król »

Ministerstwo Finansów udostępniło broszurę informacyjną poświęconą nowym zasadom odliczania VAT od samochodów firmowych. Dokument ten rozwiewa wiele wątpliwości, tym bardziej, że napisany jest przystępnym językiem, wraz z podanymi konkretnymi przykładami.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (PDF)

Awatar użytkownika
Wolny
Posty: 139
Rejestracja: 16 lut 2010, o 08:44

Re: Jest 1 kwietnia 2014, czyli od dziś obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją. Co teraz?

Post autor: Wolny »

Jerry pisze:UWAGA! Taka sytuacja wyszła
To jest nienormalne :roll:


ODPOWIEDZ