Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
easy___rider@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2015, o 14:14

Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: easy___rider@o2.pl »

Witam. Interesuje mnie kwestia odliczania leasingu. Żeby ktos mi łopatologicznie przedstawił odliczanie rat leasingowych w całosci. Jestem na ryczałcie 5,5% i VAT. Przykładowo chce kupic auto ciezarowe do firmy (powiedzmy warte 60tys zł)

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pamiętaj, żeby przeczytać nasz poradnik o ryczałcie:
Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

easy___rider@o2.pl pisze:Witam. Interesuje mnie kwestia odliczania leasingu. Żeby ktos mi łopatologicznie przedstawił odliczanie rat leasingowych w całosci. Jestem na ryczałcie 5,5% i VAT. Przykładowo chce kupic auto ciezarowe do firmy (powiedzmy warte 60tys zł)
Jeżeli auto ciężarowe to odliczasz cały VAT.

Kosztów PIT nie masz,

Awatar użytkownika
easy___rider@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2015, o 14:14

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: easy___rider@o2.pl »

Ok inaczej. Mam przykładowo w danym miesiacu mam zapłacic 1500 zł vatu a mam 1200 brutto rate leasingu czyli cała kwota raty jest do urwania z vatu ? I wtedy oddaje do urzedu vat przykładowo 300zł czy dobrze rozumiem? jestem na ryczałcie i vacie?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

easy___rider@o2.pl pisze:Ok inaczej. Mam przykładowo w danym miesiacu mam zapłacic 1500 zł vatu a mam 1200 brutto rate leasingu czyli cała kwota raty jest do urwania z vatu ? I wtedy oddaje do urzedu vat przykładowo 300zł czy dobrze rozumiem? jestem na ryczałcie i vacie?
Oj nie!

Na ratę 1200 brutto składa się
- kwota netto: 975,61 zł
- kwota VAT: 224,39 zł
Razem 1200 zł

I tylko "vatowska" część raty, czyli 224 zł pomniejsza Twoją należność do US z tytułu VAT.

Awatar użytkownika
easy___rider@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2015, o 14:14

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: easy___rider@o2.pl »

Dzieki. Bo ktos mi bajki opowiadał ze cała rate mozna odliczyc

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Tomasz Piotrowski »

easy___rider@o2.pl pisze:Dzieki. Bo ktos mi bajki opowiadał ze cała rate mozna odliczyc
Całą ratę można wrzucić w koszty podatkowe (PIT/CIT), ale niestety nie przy ryczałcie.

A VAT to inna bajka.

Awatar użytkownika
WUI

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: WUI »

Tomasz Piotrowski pisze:Na ratę 1200 brutto składa się
- kwota netto: 975,61 zł
- kwota VAT: 224,39 zł
Razem 1200 zł

I tylko "vatowska" część raty, czyli 224 zł pomniejsza Twoją należność do US z tytułu VAT.
Rozumiem, że 224 zł jest przy samochodzie ciężarowym, a przy osobowym będzie połowa tej kwoty VAT do odliczenia? Zgadza się?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Lui »

WUI pisze:Rozumiem, że 224 zł jest przy samochodzie ciężarowym, a przy osobowym będzie połowa tej kwoty VAT do odliczenia? Zgadza się?
Zgadza się, oczywiście jeżeli ten samochód osobowy ma być użytkowany firmowo i prywatnie - wtedy odliczasz 50% kwoty VAT, czyli 112 zł
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Marian2379

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Marian2379 »

Witam! A jak wyglądało by wzięcie motocykla w leasing . Oczywiście na tych samych warunkach co kolega”ryczałt”.
Tez można odliczać VAT?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Odliczanie rat leasingowych przy ryczałcie

Post autor: Jarosław Król »

Marian2379 pisze:Witam! A jak wyglądało by wzięcie motocykla w leasing . Oczywiście na tych samych warunkach co kolega”ryczałt”.
Tez można odliczać VAT?
Można odliczać 50% VAT. Chyba, że ten motocykl ma być w 100% użytkowany firmowo, to wtedy można odliczać 100% VAT, ale trzeba to zgłosić do US na druku VAT-26 i prowadzić szczegółową kilometrówkę.
Czyli tak samo jak przy samochodach osobowych.


ODPOWIEDZ