Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Mając zagwarantowany wykup na około 600 zł na pewno nie będę już tego wrzucał w koszty...trochę mnie uspokoiłeś ale wątpliwości zawsze pozostają a jak się słyszy niektóre horrory...
Nazwa mojej firmy to xxxxx imię i nazwisko...wiem, że gdyby nie to xxx a byłoby tylko imię i nazwisko to w ogóle byłoby łatwiej...jak zwykle najwięcej dowiedziałem się z tego forum i dzięki Wam za pomoc, którą okazaliście do tej pory...


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Reasumując, sprawa wygląda tak...w lutym kończy mi się leasing samochodu, wykupuję go za 600 zł i przez pół roku użytkuję prywatnie ten samochód. Nie wprowadzam go do ,majątku firmy ( działalność jednoosobowa ), nie wrzucam w koszty żadnych wydatków związanych z samochodem i po pół roku go dowolnie sprzedaję bez obowiązku zapłaty podatku.

Druga opcja jest rozumiem taka, że wykupiony z leasingu samochód oddaję w rozliczeniu za nowy samochód brany w leasing co będzie stanowiło wpłatę początkową na poczet następnej umowy leasingu a jednocześnie pomniejszy wartość samochodu nabywanego w leasing. W tym momencie rozumiem taka opcja jest dopuszczalna i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami ?
Jedyna niedogodnością jest rozumiem fakt, że opcja jest nieopłacalna z punktu widzenia ceny jaką zaproponuje dealer samochodowy wykupujący ode mnie dotychczasowy samochód ?
Jeden z salonów zaproponował mi kwotę 6 tys. niższą od wartości rynkowej a drugi 5 tys. niższą...

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:Jeden z salonów zaproponował mi kwotę 6 tys. niższą od wartości rynkowej a drugi 5 tys. niższą...
W takim razie lepiej sprzedać samemu na wolnym rynku, a uzyskaną kwotę przeznaczyć na opłatę wstępną.

Z papierowego punktu widzenia będzie to wyglądało tak samo, jak rozliczenie z dealerem. Jedyna różnica to mniejsza wygoda. :idea:

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

A czy mogę sprzedać samochód wcześniej niż po upływie 6 miesięcy i uzyskana kwotę ze sprzedaży w całości przeznaczyć na opłatę wstępną ? Może się mylę ale samodzielnie mogę dopiero po upływie 6 miesięcy sprzedać ?
Druga sprawa, czy w przypadku następnego leasingu lepiej mieć wykup końcowy za 1% czy lepiej jest mieć jak najwyższą kwotę wykupu ? Wtedy pewnie nie muszę się głowić nad wykupieniem auta, która w przypadku dużej kwoty wykupu byłaby nieopłacalna ?

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: sonnenberg »

jeżeli wykupione auto wciągniesz w swoją firmę to możesz je sprzedać nawet 1 dzień po wykupieniu i uzyskaną kwotę przeznaczyć na wpłatę wstępną za kolejne auto.
Z tym 1% wykupu to ja robię tak - jeśli będę sprzedawać dane auo od razu po zakończeniu leasingu to biorę wykup 1%, natomiast jeśli planuję nim pojeździć jeszcze po wykupieniu z leasingu np przez 1 rok to biorę wykup wysoki żeby było co amortyzować w danym roku...tak sobie to tłumaczę.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Ale jeżeli wykupię samochód i wciągnę w firmę to wówczas muszę naliczyć VAT 23% w przypadku sprzedaży ? To trochę się pogubiłem bo nie chciałem samochodu wciągać do firmy...czyli jeśli nie wciągnę w działalność to tak czy siak muszę odczekać te pół roku ? Bo w innym wypadku, kiedy wykupię samochód, który ma być składnikiem firmy muszę odprowadzić w razie sprzedaży podatek a to spowoduje, że na opłatę wstępną niewiele pozostanie...ale nie wiem czy dobrze rozumuję :oops:

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:Ale jeżeli wykupię samochód i wciągnę w firmę to wówczas muszę naliczyć VAT 23% w przypadku sprzedaży ? To trochę się pogubiłem bo nie chciałem samochodu wciągać do firmy...czyli jeśli nie wciągnę w działalność to tak czy siak muszę odczekać te pół roku ? Bo w innym wypadku, kiedy wykupię samochód, który ma być składnikiem firmy muszę odprowadzić w razie sprzedaży podatek a to spowoduje, że na opłatę wstępną niewiele pozostanie...ale nie wiem czy dobrze rozumuję :oops:
A jak chciałeś to zrobić z dealerem w takim razie? :o

Powinieneś przecież wykupić na działalność, żeby od razu sprzedać. Wtedy masz do zapłaty PIT i VAT od sprzedaży, ale z kolei odliczasz PIT i 50% VAT od faktury za czynsz inicjalny do nowego leasingu.

Wykupując prywatnie musisz poczekać pół roku, żeby nie płacić podatku od sprzedaży.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Czyli mimo wszystko lepiej odczekać te pół roku aby nie płacić tego podatku bo więcej zostanie na czynsz inicjalny...
jeżeli wykupię samochód w lutym 2016 r. to wówczas mogę odsprzedać ten samochód we wrześniu 2016 r. ?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:jeżeli wykupię samochód w lutym 2016 r. to wówczas mogę odsprzedać ten samochód we wrześniu 2016 r. ?
Dokładnie

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Czyli jak wygląda wykup ? Na firmę czy na imię i nazwisko. Moja nazwa firmy to człon i imię i nazwisko, tak jest na fakturze i tak będzie też w przypadku wykupu zapewne. Rejestrując wykupiony samochód rozumiem, że jest już na imię i nazwisko a nie na firmę ?
Np nie będzie JANKOL Jan Kowalski tylko Jan Kowalski ?
Jeśli wykupionego samochodu nie wprowadzę do środków trwałych firmy i nie będę odliczał wydatków na samochód to wówczas jest wykupem jak na osobę prywatną ? Przepraszam za te pytania ale muszę mieć jasność do ostatniego guzika...


ODPOWIEDZ