Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Michał Krupiński »

marcinos pisze:Do tej pory nie brałem tego pod uwagę, czy to jest naprawdę tak korzystniejsze ?
Czy jest korzystniejsze? To zależy, np.: z finansowego punktu widzenia zazwyczaj nie jest korzystniejsze w porównaniu z "klasycznym" leasingiem, chyba, że oferta wynajmu jest dobrze skalkulowana, a samochód został dobrze zrabatowany - wtedy może być to całkiem ciekawa opcja także z finansowego punktu widzenia.

Natomiast jeśli ktoś koniecznie chce zostawić samochód u leasingodawcy po zakończeniu umowy, to klasyczny leasing będzie złym rozwiązaniem.

Po pierwsze przy klasycznym leasingu wykup może być wyższy, ale raczej jest bez szans uzyskać leasing z wykupem tak wysokim, żeby był w przybliżeniu równy wartości rynkowej samochodu w chwili zakończeniu umowy - a tylko wtedy zostawienie samochodu ma sens. Jeśli wykup będzie niższy niż oczekiwana wartość rynkowa, to sensowniej będzie ten samochód po prostu wykupić.

Po drugie przy klasycznym leasingu wykup w teorii nie jest obowiązkowy, ale w praktyce umowa podlega rozliczeniu. I jeśli z jakiegoś powodu okaże się, że leasingodawca sprzeda na rynku wtórnym zwrócony samochód za wartość niższą niż wynosił umówiony wykup, to leasingobiorca będzie musiał dopłacić różnicę. Więc w praktyce wykup jest niejako obligatoryjny, choć w teorii nie jest... :)

Podsumowując - jeśli priorytetem ma być niewykupowanie pojazdu na koniec, to w grę wchodzi praktycznie tylko wynajem długoterminowy.

Przydatny może być poradnik: Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Jak do tej pory w moim przypadku kwoty wykupu nie były wysokie bo max 20% co na koniec dawało kwotę 13 tys. Samochody okazywały się bardzo dobre, nie psuły się więc grzechem było ich nie wykupić więc chyba standardowy, poczciwy leasing to lepsza opcja dla mnie tym bardziej, że nie mam parcia na nie wiadomo jakie samochody. Nie przekraczam kwoty 100 tys. brutto bo samochód ma mnie dowieźć z punktu A do punktu B a moje pomysły to tylko zwykłe pragnienie ale nie za wszelka cenę. To co do tej pory mam, w pełni spełnia moje oczekiwania ;)

ODPOWIEDZ