Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Korzystam już z nowej umowy leasingu. Umowę zawarłem z BZWBK. Przy drugiej fakturze doliczyli mi 200 zł za "Składka ubezpieczenia - ochrona prawna-zwolnienie z VAT na podstawie....co to jest ? Czy to jednorazowa opłata czy co to jest bo nie przypominam sobie czegoś takiego, wyraziłem zgodę tylko na GAP ? Czy próbują mnie wyrolować już na początku ?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Własne i to prawdopodobnie jest zgoda właśnie na ubezpieczenie we własnym zakresie tylko w TOiP inaczej jest to uwzględnione. Wychodzi więc, że wszystko jest w porządku a ta opłata jest opłatą z którą liczyłem się ubezpieczając samochód we własnym zakresie. Uważam, że warto było bo nikt nie był w stanie zaproponować mi tego co dealer u którego brałem samochód.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Dokładnie. W BZ WBK Leasing wykupuje się obligatoryjnie ubezpieczenie ochrony prawnej przy zewnętrznym ubezpieczeniu komunikacyjnym.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dobrze, że to forum jest ale na marginesie mogę polecić osobiście BZWBK Leasing...

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Witam. W lutym kończy mnie się umowa leasingu i dostałem pismo od Santander aby wypełnić wniosek i zaznaczyć jedna z opcji :
- wykup na firmę
- wykup na imię i nazwisko z pominięciem nazwy firmy.
Dawno tematem się nie interesowałem dlatego pytam, jak będzie korzystniej i czy wykupując samochód na imię i nazwisko mogę wrzucić fakturę w koszty firmy ? Wykup ustalony jest na 20% czyli będzie to 13 000 a więc znaczny koszt.
Samochodu wykupionego nie będę chciał wpisywać do środków trwałych firmy i sprzedam go jak tylko dostanę dobra ofertę na nowy samochód ale niekoniecznie od razu jak poprzednio. Samochód sprzedam wówczas jak będzie nowe auto aby środki uzyskane ze sprzedaży zaliczyć na poczet opłaty wstępnej nowego samochodu ale niekoniecznie całej kwoty. Jak mi radzicie, jak będzie lepiej bo z tego co pamiętam to korzystniej jest wykupić tylko na imię i nazwisko a Santander daje taka możliwość.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:- wykup na firmę
- wykup na imię i nazwisko z pominięciem nazwy firmy.
Forma wystawienia faktury nie ma znaczenia. Firmy leasingowe robią to tylko dlatego, że niektórym klientom wydaje się, że to robi jakąś różnicę.

Wyjaśnienie znajdziesz tu: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu? - w spisie treści wybierz "Na kogo powinna być wystawiona faktura wykupowa?"
I ogólnie polecam cały ten artykuł, powinien odpowiedzieć na większość Twoich pytań.
marcinos pisze:Jak mi radzicie
Nie ma co ukrywać, że z podatkowego punktu widzenia, najlepiej jest wykupić prywatnie, odczekać pół roku i sprzedać bez podatku.
Z drugiej strony sprzedajesz wtedy bez faktury, a z fakturą VAT szybciej znajduje się klienta i zazwyczaj można sprzedać drożej samochód.

Twój wykup nie jest też niski, więc wprowadzając do firmy zawsze coś tam jednak też odliczysz.

Więc trzeba sobie rozważyć plusy i minusy po prostu.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dzięki za odpowiedź, artykuł przeczytałem i to rozjaśniło mi sytuacje.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Powiedzcie mi czy jest sens wnioskować o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie sprzedaży bez podatku samochodu po upływie 6 miesięcy w przypadku kiedy tyle Izb już wydało interpretacje na korzyść podatników ?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Lui »

marcinos pisze:Powiedzcie mi czy jest sens wnioskować o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie sprzedaży bez podatku samochodu po upływie 6 miesięcy w przypadku kiedy tyle Izb już wydało interpretacje na korzyść podatników ?
To jest pytanie z rodzaju - mam katar, czy jest sens iść do lekarza?
Moim zdaniem nie ma sensu, ale jak wydarzy się coś złego, to będziesz miał do mnie pretensje, że Ci odradziłem? ;)

Interpretacja indywidualna nie daje żadnej gwarancji, a wykup prywatny jest już dość dobrze usankcjonowany, więc jak dla mnie to strata czasu i pieniędzy, ale to moje zdanie.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ