Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Michał Krupiński »

marcinos pisze:Czyli jak wygląda wykup ? Na firmę czy na imię i nazwisko. Moja nazwa firmy to człon i imię i nazwisko, tak jest na fakturze i tak będzie też w przypadku wykupu zapewne.
Faktura wykupowa wystawiona jest generalnie na takie dane jakie są w umowie leasingu. Będą to takie same dane jak są chociażby na każdej fakturze za raty.
marcinos pisze:Rejestrując wykupiony samochód rozumiem, że jest już na imię i nazwisko a nie na firmę ?
Jeżeli chodzi o dane w dowodzie, to tak. Rejestrowany jest na osobę.
marcinos pisze:Jeśli wykupionego samochodu nie wprowadzę do środków trwałych firmy i nie będę odliczał wydatków na samochód to wówczas jest wykupem jak na osobę prywatną ? Przepraszam za te pytania ale muszę mieć jasność do ostatniego guzika...
W zasadzie tak. Nie ma w prawie podatkowym przepisów uniemożliwiających takie rozwiązanie. Robi tak też bardzo wielu - może nawet większość - przedsiębiorców.

Niemniej nikt nie wystawi tu zapewnienia, że ktoś kiedyś się do tego nie przyczepi. Zdarzały się już takie sytuacje, że US kwestionował takie rozwiązanie. One ostatecznie przepadały w sądzie na korzyść podatników, ale warto mieć świadomość, że - niewielkie bo niewielkie, ale jednak - ryzyko sporu z fiskusem istnieje.

Kiedyś mieliśmy na ten temat dyskusję na forum:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=2470
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dzięki za link, przestudiowałem...czyli tak źle i tak niedobrze...tak się więc zastanawiam czy nie oddać samochodu za te 20 000 jak dają i mieć problem z głowy, wziąć inny i tyle...jeżeli dają 20 000 to pewnie z VATEM więc zwracam VAT, płacę podatek to może te14 000 zł zostanie na opłatę wstępną...na jedno wyjdzie bo załóżmy, że po upływie 6 miesięcy sprzedam już taniej ( silnik 1.2 TSI więc samemu być może ciężko będzie sprzedać ) to nie ma sensu czekać...takie refleksje mnie naszły bo jednak Skoda Fabia z TSI to nie jest auto, które długo utrzymuje wartość...

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:Dzięki za link, przestudiowałem...czyli tak źle i tak niedobrze...tak się więc zastanawiam czy nie oddać samochodu za te 20 000 jak dają i mieć problem z głowy, wziąć inny i tyle...jeżeli dają 20 000 to pewnie z VATEM więc zwracam VAT, płacę podatek to może te14 000 zł zostanie na opłatę wstępną...na jedno wyjdzie bo załóżmy, że po upływie 6 miesięcy sprzedam już taniej ( silnik 1.2 TSI więc samemu być może ciężko będzie sprzedać ) to nie ma sensu czekać...takie refleksje mnie naszły bo jednak Skoda Fabia z TSI to nie jest auto, które długo utrzymuje wartość...
A nie lepiej samemu sprzedać samochód na wolnym rynku?
Wystawiając fakturę masz dodatkowy atut. Jak samochód w dobrym stanie to bez trudu znajdziesz klienta.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Zapewne lepiej i korzystniej ale czy fakt, że jest faktura jest dodatkowym atutem ? Czy aby w takim razie sprzedać w ten sposób auto to muszę wprowadzić go po wykupie do składników firmy jeśli kwota wykupu wynosi zaledwie 600 zł ?
Jeżeli w ten sposób robią zakładam to wykupuję, rejestruje na siebie, sprzedaję wystawiając fakturę a przychód księguję w pkpir ? Podatek zwracam w następnym miesiącu, podobnie VAT ale bez przeszkód mogę od razu nabyć nowy samochód a pozostała opłata wstępna niejako niweluje uzyskany ze sprzedaży samochodu przychód ?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Ehhh...

Zapytam jeszcze raz o to samo co kilka dni temu: Jak w takim razie chciałeś sprzedać ten samochód dealerowi? Jest to pytanie retoryczne. Bo przecież dealer, który chce odkupić od Ciebie samochód to taki sam nabywca jak każdy inny. Więc sprzedając mu teraz też wystawiasz fakturę i płacisz podatek. A żeby go uniknąć, to też musisz odczekać pół roku.

Skoro jednak dealer chce Ci zapłacić zbyt mało, to lepiej chyba znaleźć samemu nabywcę, który zapłaci więcej. Proste?

Samochodu nie musisz na siebie rejestrować. Dajesz nabywcy fakturę od siebie i pośrednią z wykupu, żeby on mógł zarejestrować na siebie. Tu jest napisane jak to wygląda od strony rejestrującego: http://www.fmleasing.pl/porady/dokument ... z-leasingu. Przewiń do akapitu "Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca".

Co do podatków to jest tak jak piszesz.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Tak Tomek tylko mnie chodzi o co innego...co do faktury to już wiem, wyjaśniłeś mi i zgadzam się z tym...tylko faktura wystawiona przeze mnie będzie korzystna dla kupujących, którzy mogą ten VAT odliczyć a nie dla osoby prywatnej bo podsunąłeś tutaj pomysł o wolnym rynku...czyli chodzi Ci o to aby nie dawać go w rozliczeniu tylko wystawić na sprzedaż bez transakcji łączonej licząc na to, że zgłosi się diler z uczciwą ofertą...w przypadku osoby prywatnej muszę zejść z ceny w taki sposób aby cena z doliczonym VAT-em była akceptowalna przez tą osobę...

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Michał Krupiński »

marcinos pisze:zgłosi się diler z uczciwą ofertą
Diler? Raczej każdy kto chce kupić/wyleasingować samochód do firmy szuka najpierw samochodów z pełną fakturą VAT.

Co do obniżania i opuszczania ceny o VAT to trochę nie rozumiem. Ceną rynkową samochodu jest cena brutto, a nie netto.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

No fakt, nie wiem jakimi kategoriami myślałem :)
W każdym razie moja wiedza na ten temat sporo się dzięki Wam rozjaśniła...wyjaśnijcie mi tylko dlaczego faktura jest tak ważna dla niektórych i czy w tym wypadku wystawiam normalną fakturę VAT 23% bez żadnych uwag...jeżeli wystawia się fakturę to nie trzeba wówczas sporządzać żadnej umowy ?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Michał Krupiński »

marcinos pisze:No fakt, nie wiem jakimi kategoriami myślałem :)
W każdym razie moja wiedza na ten temat sporo się dzięki Wam rozjaśniła...wyjaśnijcie mi tylko dlaczego faktura jest tak ważna dla niektórych i czy w tym wypadku wystawiam normalną fakturę VAT 23% bez żadnych uwag...jeżeli wystawia się fakturę to nie trzeba wówczas sporządzać żadnej umowy ?
Wystawiasz normalną fakturę 23% VAT, niepotrzebna jest dodatkowa umowa sprzedaży.

A faktura jest ważna, bo jeżeli ktoś kupuje samochód osobowy do firmy, to może odliczyć 50% VAT od takiej faktury. Jeżeli nie ma faktury, to nie ma VAT do odliczenia (cena netto=brutto).
Podobnie jest z leasingiem takiego samochodu - jeżeli jest kupowany na podstawie faktury VAT, to można bez przeszkód skorzystać z leasingu operacyjnego, gdzie potem odlicza się 50% VAT od czynszu i każdej raty. Jeżeli nie ma faktury VAT, to możliwe jest w zasadzie skorzystanie tylko z leasingu finansowego lub kredytu (gdzie nie naliczany jest VAT).

Dla osób prywatnych faktura też może być korzystna, bo wtedy kupujący jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dzięki, wszystko jasne...prawdopodobnie tak też zrobię i po wykupie samochodu będę starał się go sprzedać aby nie czekać i wziąć nowy samochód w leasing. Do tego nie będzie żadnych wątpliwości jeżeli chodzi o US i będę spał spokojnie. Z całą pewnością nie będę zamawiał jak poprzednio nowego samochodu tylko wezmę dostępny od ręki ( jeżeli naturalnie będzie spełniał warunki wyposażenia preferowanego przeze mnie ), maksymalnie roczny od dilera :)

Czy w tym przypadku konieczne jest wprowadzenie samochodu do środków trwałych firmy ?


ODPOWIEDZ