Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Lui »

marcinos pisze:Czy w tym przypadku konieczne jest wprowadzenie samochodu do środków trwałych firmy ?
Wprowadza się do środków trwałych jeżeli zamierza użytkować się samochód powyżej roku. W tym przypadku jak rozumiem będzie to znacznie krócej, więc nie.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dziękuję za odpowiedzi, jesteście jak zwykle bardzo pomocni...w takim przypadku jak rozumiem najlepiej w tym samym miesiącu sprzedać samochód i kupić aby te należności z faktur mniej więcej się wyzerowały...rozmawiałem też ze swoim doradcą podatkowym, który potwierdził, że lepiej nie liczyć na to, że po pół roku odpuszczą i sprzedać samochód z podatkiem...powiedział to na tej podstawie, że w dwóch przypadkach US zakwestionował obejście podatku i była długa i ciężka walka, która do przyjemnych rzecz jasna nie należała...

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Spayker »

Tan doradca podatkowy to chyba bardzo kiepski jest.

Poszukaj interpretacji podatkowych na ten temat. Izby skarbowe już same zaczęły się posługiwać określeniem "wykup prywatny". O zakwestionowaniu wykupu nie do firmy nie słyszałem od dawna. A jak się kiedyś zdarzyły to przegrały w sądzie bo nie ma przepisów mówiących o obowiązku wykupu na firmę. Tyle w temacie.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

To prawda...podatnicy wygrali przed Sądem ale chodzi nie o wykup prywatny czy firmowy ale o sprzedaż po upływie 6 miesięcy...zresztą w wątku do którego mnie odesłałeś też zdarzały się sytuacje, że US kwestionowały obejście zapłaty podatku od sprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy a przed upływem 6 lat...nie mnie oceniać czy doradca kiepski czy nie - możliwe, że kiepski ale u mnie w mieście jest póki co najbardziej cenionym doradcą, przede wszystkim za skuteczne rozwiązywanie sporów z US...

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Czy po wykupieniu auta z leasingu muszę go przerejestrowywać na siebie aby odsprzedać ? Czy wystarczy, że przekaże nabywcy samochodu skserowaną fakturę potwierdzoną przez notariusza i ja wręczę nowemu nabywcy aby mógł zarejestrować na siebie ? Naturalnie wystawiam też fakturę VAT sprzedażową...

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

marcinos pisze:Czy po wykupieniu auta z leasingu muszę go przerejestrowywać na siebie aby odsprzedać ?
Nie
marcinos pisze:Czy wystarczy, że przekaże nabywcy samochodu skserowaną fakturę potwierdzoną przez notariusza i ja wręczę nowemu nabywcy aby mógł zarejestrować na siebie ? Naturalnie wystawiam też fakturę VAT sprzedażową...
To wystarczy.

Przydatny link: http://www.fmleasing.pl/porady/dokument ... z-leasingu

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Dzięki za odpowiedź i link...już przestudiowałem i wszystko wiem...

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

W symulacji leasingu BZ WBK w tabelce pod pozycją opłata przygotowawcza/prowizja widniej kwota 554, 47 zł mimo, że prowizja 0%...co to jest ta opłata przygotowawcza ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: Jarosław Król »

marcinos pisze:W symulacji leasingu BZ WBK w tabelce pod pozycją opłata przygotowawcza/prowizja widniej kwota 554, 47 zł mimo, że prowizja 0%...co to jest ta opłata przygotowawcza ?
Zgaduję, że ta kwota wynosi równo 1% wartości pojazdu?
BZ WBK Leasing ma taką strukturę rozliczania się ze swoim macierzystym bankiem, że 1% zawsze idzie do Banku BZ WBK. Ale to nie jest jakaś dodatkowa opłata dla klienta. Jest to zawarte w koszcie leasingu.

Awatar użytkownika
marcinos
Posty: 64
Rejestracja: 24 cze 2014, o 11:29

Re: Niedługo kończy mi się leasing? Wykupić samochód? Jeżeli tak to w jaki sposób, żeby było korzystnie podatkowo?

Post autor: marcinos »

Tak, kwota wynosi 1% wartości netto pojazdu...dzięki za odpowiedź.

BZ leasing oferuje ubezpieczenia GAP, utrzymania wartości rynkowej pojazdu czy coś tam...wiecie coś na temat tego ubezpieczenia ? Według mnie niepotrzebny wydatek. Wątek na forum widziałem ale jest stary dosyć ;)


ODPOWIEDZ