Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
chlopieczestali
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2016, o 13:22

Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Post autor: chlopieczestali »

Witam w pracy dostałem za zadanie obliczyć części zmienne i stałe raty leasigu (mam rozpisane wszystkie raty w procentach) ale jest też kilka umów z podanymi dokładnie sumami. Znalazłem wzory ale błąd w części stałej wychodzi około 20 zł. Doszedłem ze problem wynika z tego, że korzystam ze wzoru na obliczanie stałej części raty i podaniu wcześniejszej opłaty wstępnej. Natomiast w firmie leasingi nie mają opłaty wstępnej tylko dwie pierwsze raty są po kilkanaście tysięcy (ale to juz nie jest opłata wstępna tylko rata). Czy mógłby mi ktoś pomóc ze wzorem? jak wliczyć te dwie pierwsze opłaty w raty, żeby od niech był tak samo jak od reszty podział na część kapitałową i zmienną.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Post autor: Lui »

Trzy pytania:
To jest na potrzeby księgowości?
Z jakiej metody i wzoru teraz korzystasz?
Czy w tych umowach nie ma załączonych harmonogramów z podziałem na część kapitałową i odsetkową (nie zawsze, ale często są)?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
chlopieczestali
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2016, o 13:22

Re: Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Post autor: chlopieczestali »

Tak jest to na potrzebny księgowości. Ogólnie to korzystałem z tego poradnika : https://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?t=3781 . Są ale są podane w procentach na każdą ratę z osobna. Problem jest tylko z tym, że nie potrafię uwzględnić tych pierwszych dwóch dużych rat. (wszystkie wzory które znalazłem zawierają opłate wstępną i reszte rat równych) a mi chodzi np że rat nr 1. = 33 333.33 nr 2. = 33 333,33 nr 3...40 = 2 222.33

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Post autor: Lui »

Przy nierównych ratach, to chyba lepiej będzie użyć którejś z funkcji excela, np. XIRR, żeby ustalić oprocentowanie.

Z drugiej strony jeżeli wyszedł błąd tylko około 20 złotych, to może wynika on z zaokrągleń?
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Jak policzyć część stałą i zmienna raty?

Post autor: Spayker »

Lui pisze:Z drugiej strony jeżeli wyszedł błąd tylko około 20 złotych, to może wynika on z zaokrągleń?
albo dzielenia wykupu na część kapitałową i odsetkową :idea: :?:


ODPOWIEDZ