Pomóżcie wyplątać się z leasingu...

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
karol1984

Pomóżcie wyplątać się z leasingu...

Post autor: karol1984 »

Zwracam się z prośbą o pomoc, może ktoś ma jakiś pomysł?

Kilka miesięcy temu zainwestowałem trochę pieniędzy i wziąłem na swoją firmę (zwykła działalność) 8 samochodów w leasing. Cena każdego z nich 95000 zł, wpłata z mojej strony 10%. Miały być wynajmowane. Udało mi się wynająć 6 z nich, dwa do tej pory stoją na parkingu i mają praktycznie zerowy przebieg. Niestety jak to w życiu bywa nie wszystko idzie zgodnie z planem. Wynajmujący początkowo rzetelni zaczęli się opóźniać z płatnościami, praktycznie wszyscy. Spowodowało to po mojej stronie delikatne zaległości na umowie leasingowej, początkowo opóźnienia po kilka dni, koniec końców teraz - po paru miesiącach - sytuacja wygląda tak, że mam dwa okresy w plecy i za kilka dni wchodzi mi trzeci!!!

Próbowałem rozmawiać, negocjować z firmą leasingową ale generalnie wszystko jest na nic. Pierwsze rozmowy toczyłem już w listopadzie, wysłałem jakiegoś maila do windykacji - bez odpowiedzi - a potem przez infolinię, ciągle gadałem z jednym człowiekiem, który zna już moją sprawę. Wg jego słów opcje są trzy:
1) pokryć zaległość i kontynuować umowę
2) znaleźć firmę, która spłaci zaległość i przepiszemy umowy na nią
3) oddać auta do firmy leasingowej; firma sprzeda je w komisie lub na licytacji, a ja będę musiał pokryć różnicę.

Ad. 1 teraz niestety nie mam tyle pieniędzy, bo 2 okresy to blisko 40 tysięcy, a pojutrze wchodzi trzeci okres

Ad. 3 taka opcja wg mnie odpada, gdyż nie będę miał zupełnie kontroli nad procesem sprzedaży tych samochodów. Auta mają 7 miesięcy, przebiegi po 10-15 tysięcy km i wg słów gościa z windykacji firma wystawi je za 50-60% początkowej wartości. Zakładając, że faktycznie pójdą po 60 tysięcy od sztuki, to na moje konto zapisze się dług w wysokości ponad 200 tysięcy złotych!!!

Ad. 2 wydaje mi się najlepszą opcją. Znalazłem taką firmę na początku grudnia. Pierwszego maila odnośnie cesji (wraz z dokumentami klienta itd) przesłałem do leasingu na początku grudnia, potem przez cały grudzień jeszcze 6 maili. Dopiero dziś dostałem maila zwrotnego, że zarejestrowano moje zgłoszenie. Problemy zaś są dwa. Po pierwsze infolinia - przyznaję, byłem namolny, bo zależało mi na czasie, ale firma dodała mnie do czarnej listy!!! i obecnie dzwoniąc ze swojego numeru na infolinie mam komunikat "połączenie nie może być zrealizowane"..... Drugi problem jest taki, że od miesiąca nie mam od nich żadnej odpowiedzi i klient, który był gotów wyłożyć pieniądze i uratować mój tyłek po prostu się rozmyślił przez tą ich opieszałość.

Przyznam, że szlag mnie trafia, bo nie jest łatwo znaleźć klienta gotowego wyłożyć 40 tysięcy i przejąć leasing tylu samochodów na raz.

Dodam tylko, że ta firma leasingowa to jest firma-córka jednej z marek samochodowych obecnych na naszym rynku i klient, który chciał przejąć leasing ode mnie, w międzyczasie był zainteresowany ich ofertą i przeszedł całą weryfikację finansową pozytywnie. Nie doszło do podpisania umowy bo znalazł moją ofertę (tez chciał kupić kilka aut). Klient podpisał cofnięcie zgody, tj wycofał się z tamtego leasingu tylko dlatego, że mógł przejąc mój na trochę lepszych warunkach niż on wynegocjował w salonie.

No i obecnie jestem w czarnej d...

Ktoś ma jakiekolwiek pomysły?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pomóżcie wyplątać się z leasingu...

Post autor: Michał Krupiński »

Cześć,
Umowy nie są jeszcze wypowiedziane z powodu zaległości?
Czy klienci pomimo opóźnień nadal jeżdżą samochodami?

Czy masz dobrze udokumentowaną opieszałość leasingodawcy przy próbie cesji? Ważna będzie jak największa ilość dowodów, żeby w sądzie mieć szansę wykazać, że leasingodawca udaremnił cesję przez brak działania. Jest to generalnie trudne, ale nie niemożliwe, żeby bronić się tym argumentem w przypadku gdy nastąpi punkt 3 i kwota odszkodowania będzie znaczna.
W takich sytuacjach polecam znalezienie prawnika, który ma doświadczenie w sporach z firmami leasingowymi i zna ich (liczne skądinąd) grzeszki. Podkreślam, że jest to trudne, ale nie niemożliwe.

W międzyczasie dobrze byłoby chyba zrobić wszystko, żeby zmobilizować klientów do zapłaty zaległości, z wystąpieniem na drogę sądową włącznie.

Jeżeli nastąpi punkt 3, to ewentualny spór z leasingodawcą potrwa trochę czasu (mówimy to o co najmniej miesiącach), w ten sposób daje to czas na uzyskanie nakazów zapłaty od klientów i ich egzekucję.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ