Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Witam,
potrzebuję obliczyć do swojej pracy licencjackiej opłacalność leasingu operacyjnego wziętego na samochód dostawczy i porównanie go z kredytem.
Na podstawie umowy leasingowej
Wydatkami, stanowiącymi koszt uzyskania przychodu są (wartości netto):
- opłata wstępna w wysokości 60 525 zł
- raty leasingowe razem – 76 543 zł
W sumie – 137 068 zł

z czego wynika, że zaoszczędzony podatek wynosi 26 042,92 zł

Ale problem pojawia się w sytuacji z kredytem. Byłby ktoś w stanie opisać mi jak wyglądałaby wartość poszczególnych rat dla kredytu na końcu każdego roku (przy założeniu, że raty są malejące) wziętego na 100 000 zł, wkład własny 34500, oprocentowanie 7% w skali roku na 3 lata, amortyzacja 20%? Jaka wtedy byłaby tarcza podatkowa?

Nie potrafię do tego dojść.
Z góry dziękuję


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: Jarosław Król »

Raty malejące tego kredytu, ale w sensie, że kapitałowa część raty stała?

Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Jarosław Król pisze:Raty malejące tego kredytu, ale w sensie, że kapitałowa część raty stała?
Tak wlasnie, rata kapitalowa stala.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: Jarosław Król »

mortalfear pisze:
Jarosław Król pisze:Raty malejące tego kredytu, ale w sensie, że kapitałowa część raty stała?
Tak wlasnie, rata kapitalowa stala.
Czyli miesięczna rata kapitałowa od kredytu w wysokości 65500 złotych wyniesie 1819,44 zł (36 rat). Suma odsetek przy oprocentowaniu 7% wyniesie 7068,54 zł i to jest koszt podatkowy.

Drugą składową kosztu podatkowego przy korzystaniu z kredytu jest amortyzacja. Przy wartości środka trwałego 100 tys. miesięczna amortyzacja wynosi 1666,67 zł.

Jeszcze taka obserwacja dotycząca leasingu - jeżeli samochód ma kosztować 100 tys. zł (??), to koszt leasingu jest nienaturalnie wysoki w Twoich założeniach.

Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Jarosław Król pisze:
mortalfear pisze:
Jarosław Król pisze:Raty malejące tego kredytu, ale w sensie, że kapitałowa część raty stała?
Tak wlasnie, rata kapitalowa stala.
Czyli miesięczna rata kapitałowa od kredytu w wysokości 65500 złotych wyniesie 1819,44 zł (36 rat). Suma odsetek przy oprocentowaniu 7% wyniesie 7068,54 zł i to jest koszt podatkowy.

Drugą składową kosztu podatkowego przy korzystaniu z kredytu jest amortyzacja. Przy wartości środka trwałego 100 tys. miesięczna amortyzacja wynosi 1666,67 zł.

Jeszcze taka obserwacja dotycząca leasingu - jeżeli samochód ma kosztować 100 tys. zł (??), to koszt leasingu jest nienaturalnie wysoki w Twoich założeniach.

Trochę mnie Pan teraz zmartwił.
Przedstawię Panu dokładne warunki umowy:
Wartość ofertowa: 134500 netto
wpłata początkowa 45% (składa się na to czynsz inicjalny 6725, czynsz zerowy 52455 oplata manipulacyjna 1345) w wartosci 60 525 netto
wartosc raty 2186,97 netto (35 rat)
wartosc koncowa 1345 netto

:|

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: Jarosław Król »

Aaa no to nie - wszystko jest jednak w porządku. Ja uznałem, że wartość samochodu wynosi 100 tys. Jeżeli to jest jednak 134500 to wszystko jest w porządku z tą ofertą leasingu.
Za to moje wyliczenia dla kredytu są w tym momencie złe. Odsetki liczyłem dla kwoty 65500, a amortyzację dla 100 tys. wartości samochodu.

Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Jarosław Król pisze:Aaa no to nie - wszystko jest jednak w porządku. Ja uznałem, że wartość samochodu wynosi 100 tys. Jeżeli to jest jednak 134500 to wszystko jest w porządku z tą ofertą leasingu.
Za to moje wyliczenia dla kredytu są w tym momencie złe. Odsetki liczyłem dla kwoty 65500, a amortyzację dla 100 tys. wartości samochodu.

W takim razie mogłabym prosić o poprawne wyliczenia? Jaką najlepiej podać kwotę kredytu, aby było widać, że leasing jest bardziej opłacalny od niego
Jeżeli założę, że jest jakiś wkład własny to czy przy leasingu też muszę to uwzględnić?
A co jeżeli chciałabym kupić samochód za gotówkę? (oprócz tego, że trzeba wyłożyć sporą sumę, to również zadziała tarcza podatkowa na amortyzację, którą trzeba liczyć od momentu przyjęcia samochodu do używania, prawda?)
Mój promotor nie chce mi na te pytania odpowiedzieć, dlatego szukam ratunku.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: Jarosław Król »

Przy 100 tys. kredytu suma odsetek wyniesie 10791,66, a miesięczna amortyzacja samochodu dostawczego o wartości 134,5 tys. wynosi 2241,67.

Jeżeli chodzi o zakup za gotówkę, to masz rację - kosztem jest amortyzacja.

Wkład własny przy leasingu operacyjnym jest kosztem podatkowym i także bierzesz go do obliczania tarczy.

Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Dziękuję Panu bardzo.

Czyli ogólnie
zaoszczędzony podatek w przypadku leasingu 26 042,92
a w przypadku kredytu 17 383,42?
To jest bardzo duża różnica

Awatar użytkownika
mortalfear
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 15:25

Re: Kredyt czy leasing - wyliczenie tarczy podatkowej

Post autor: mortalfear »

Czy w rzeczywistości naprawdę to tak wygląda? Czy przedsiębiorstwa decydują się na inne wartości kredytów?


ODPOWIEDZ