Na czym zarabia leasingodawca

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
MariuszKawa
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2018, o 16:47

Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: MariuszKawa »

Witam,

Zastanawiałem się czy nie rozszerzyć własnej działalności o leasing samochodów.
Sam kupowałem jakiś czas temu samochód osobowy o wartości 120k (netto). Otrzymałem leasing na 3 lata o wartości 103%.
Trochę poczytałem i okazuje się, że takiego samochodu nie można amortyzować powyżej 20k euro.
W związku z tym po przeliczeniu okazuje się, że mojemu leasingodawcy zupełnie nie opłacało się podpisywać ze mną umowy. Jeżeli on mógł zamortyzować tylko ~80k, z pozostałe 40k nie było jego kosztem, to dodatkowe wynagrodzenie ok 3,6k netto absolutnie mu tego nie zrekompensowało.
Dodam, że nie był to leasing of firmy od której kupowałem, lecz niezależny.
W związku z powyższym zastanawiam się gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
MariuszKawa
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2018, o 16:47

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: MariuszKawa »

45%

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: Jarosław Król »

MariuszKawa pisze:45%
Czyli leasingodawca wyłożył tylko 66 tys. Oprocentowanie rzeczywiste ok. 4%. Wszystko się zgadza.

Awatar użytkownika
MariuszKawa
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2018, o 16:47

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: MariuszKawa »

Ech...
Rozmawiamy chyba na zupełnie różne tematy wobec tego postaram się jaśniej:
Zakup samochodu 120k (przy założeniu 4PLN=1EUR), możliwość odliczenia tylko 80k.
Leasingodawca wrzuca w koszty 80k
Ma przychody 123,6k
Dodatkowo ponosi jeszcze rzeczywiste koszty 40k (część której nie amortyzuje).
Wobec tego jest zysk to 123,6-80=43,6k
Podatek 19%
43600-19%=35316
Ale poniósł jeszcze koszt 40k, czego nie zamortyzował, więc realnie ma:
35316-40000 = -4684zł

I moje pytanie brzmi:
Skoro wg moich obliczeń wyszedł ze stratą 4684zł to w jaki sposób dla niego było to opłacalne?

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: sonnenberg »

zapominasz, że 45% z tych 120k netto wpłaciłeś w gotówce a więc leasing obejmował kwotę 66k. Ja tak to rozumiem.

Awatar użytkownika
MariuszKawa
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2018, o 16:47

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: MariuszKawa »

Ale co to zmienia??
Jeżeli to w jakikolwiek sposób wpływa na tok rozumowania, to dla uproszczenia przyjmijmy, że wpłata własna wynosiła 0%.
Obliczenia w poprzednim poście bez zmian...

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: Jarosław Król »

MariuszKawa pisze:Ale co to zmienia??
:)

Zmienia wszystko, bo "zysk odsetkowy" wynosi 6500, a nie 3600 - jak liczysz.

Poza tym amortyzacja to nie jedyne koszty podatkowe, które generuje jedna umowa. Jest jeszcze prowizja dla pracownika, który wystawia fakturę VAT, są koszty obsługi pożyczonego kapitału, bo przecież firmy leasingowe nie mają swoich pieniędzy (w uproszczeniu) itd.

Ale dodam, że leasingodawcy oczywiście uwzględniają w koszcie oferty brak możliwości amortyzowania samochodów powyżej 20 tys. eur. Dlatego przy tej samej marży oferta leasingu samochodu osobowego wartego dajmy na to 300 tys. będzie trochę droższa niż tego wartego 100 tys.

Awatar użytkownika
MariuszKawa
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2018, o 16:47

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: MariuszKawa »

Jarosław Król pisze:
MariuszKawa pisze:Ale co to zmienia??
:)

Zmienia wszystko, bo "zysk odsetkowy" wynosi 6500, a nie 3600 - jak liczysz.
W jaki sposób obliczyłeś to 6500???? :)
Zysk odsetkowy jest cały czas taki sam i wynosi 3% od wartości samochodu
Jarosław Król pisze:Poza tym amortyzacja to nie jedyne koszty podatkowe, które generuje jedna umowa. Jest jeszcze prowizja dla pracownika, który wystawia fakturę VAT, są koszty obsługi pożyczonego kapitału, bo przecież firmy leasingowe nie mają swoich pieniędzy (w uproszczeniu) itd.
Tym bardziej potwierdza to moją tezę, że firma leasingowa traci
Jarosław Król pisze:Ale dodam, że leasingodawcy oczywiście uwzględniają w koszcie oferty brak możliwości amortyzowania samochodów powyżej 20 tys. eur. Dlatego przy tej samej marży oferta leasingu samochodu osobowego wartego dajmy na to 300 tys. będzie trochę droższa niż tego wartego 100 tys.
Od tego dokładnie zacząłem. Skoro uwzględniają to w jaki sposób opłacał im się leasing 103% przy wartości samochodu 120k netto??

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Na czym zarabia leasingodawca

Post autor: Lui »

Przy sprzedaży samochodu korzystającemu rzeczywista wartość netto stanowi dla finansującego koszt uzyskania przychodu i to jest cała filozofia dlaczego leasingodawcom opłaca się sprzedawać niewpełni zamortyzowane środki trwałe,bo przecież nie dotyczy to tylko samochodów osobowych
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ