Wykup auta a odliczenia VAT/PIT

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
marius

Wykup auta a odliczenia VAT/PIT

Post autor: marius »

Trochę się gubię w kwestii leasingu przy jednoosobowej działalności gosp.
Otóż chciałem wziąć auto w leasing z dosyć wysokim wykupem (30-40% o ile by się udało), kwotowo byłoby to 70-80tys i tutaj nie wiem czy dobrze rozumiem kwestię odliczania VAT i PIT od tej kwoty.
O ile z VATem chyba dobrze zrozumiałem, że nie ma problemu ze sprzedażą auta o ile po wykupie minie 6 miesięcy (po tym okresie sprzedając nie muszę oddawać VAT, chyba że źle myślę więc proszę poprawcie ;) ). Natomiast jak ma się sprawa z odliczaniem PIT? Czy dobrze zrozumiałem że ta amortyzacja musi trwać 5lat po wykupie? Czyli jeśli chciałbym sprzedać auto po roku od wykupu to będę w stanie odliczyć jedynie 20% (które chyba jest maksimum odliczeń na rok) z kwoty za którą je wykupiłem? Rozumiem, że okres leasingowania nie wlicza się do tej 5 letniej amortyzacji czy może są jakieś formy leasingu gdzie jest inaczej? A jednocześnie nie wychodzi to drożej?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Wykup auta a odliczenia VAT/PIT

Post autor: Lui »

marius pisze:O ile z VATem chyba dobrze zrozumiałem, że nie ma problemu ze sprzedażą auta o ile po wykupie minie 6 miesięcy (po tym okresie sprzedając nie muszę oddawać VAT, chyba że źle myślę więc proszę poprawcie ;) ). Natomiast jak ma się sprawa z odliczaniem PIT? Czy dobrze zrozumiałem że ta amortyzacja musi trwać 5lat po wykupie? Czyli jeśli chciałbym sprzedać auto po roku od wykupu to będę w stanie odliczyć jedynie 20% (które chyba jest maksimum odliczeń na rok) z kwoty za którą je wykupiłem? Rozumiem, że okres leasingowania nie wlicza się do tej 5 letniej amortyzacji czy może są jakieś formy leasingu gdzie jest inaczej? A jednocześnie nie wychodzi to drożej?
Żeby móc sprzedać samochód po pół roku bez VAT, to nie możesz go w ogóle wprowadzić do działalności. Czyli nie możesz go także amortyzować.
Jeśli jednak go wprowadzisz do działalności, to przy sprzedaży musisz naliczyć VAT (możesz przy sprzedaży skorygować VAT wcześniej niedoliczony - tym mniej, im później nastąpi sprzedaż, czas liczy się od wykupu).

Jeżeli samochód zaczniesz amortyzować i sprzedasz go, np.: po ponad roku, to niezamortyzowaną część wrzucasz w koszty, więc nie ma problemu.

Polecam zaznajomić się z tymi poradnikami:
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ