Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
mnbmnb

Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: mnbmnb »

Cześć,
Dostałem fakturę korygującą od leasingu, że doliczają mi 22% VAT za starą fakturę za ubezpieczenie. Nie bardzo mam ochotę za to płacić. Możecie mi pomóc o co tu chodzi i co z tym zrobić?
Powołują się na jakąś kontrolę Urzędu Skarbowego...

Pozdrówak


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: Michał Krupiński »

mnbmnb pisze:Cześć,
Dostałem fakturę korygującą od leasingu, że doliczają mi 22% VAT za starą fakturę za ubezpieczenie. Nie bardzo mam ochotę za to płacić. Możecie mi pomóc o co tu chodzi i co z tym zrobić?
Powołują się na jakąś kontrolę Urzędu Skarbowego...

Pozdrówak
Witaj Mnbmnb!
Wszystko się zgadza - pisaliśmy już o tym jakiś czas temu - tu możesz przeczytać:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=54
Tak jest efekt kontroli US w jednej z wrocławskich firm leasingowych i niestety potwierdził to wyrok WSA. Choć to się kupy nie trzyma zupełnie, to taki mamy teraz stan prawny. :? :(

Co do samej korekty, to najprawdopodobniej w OWUL masz zapis, że bierzesz na siebie ryzyko zmieniających się opłat w wyniku zmian wymiaru i wysokości podatków, itd...
Więc korektę wystawiają Ci najprawdopodobniej w zgodzie z tym na co się zgodziłeś podpisując umowę leasingu.

Uwierz mi zresztą, że dla firm leasingowych to też jest problem. Na pocieszenie napiszę Ci, że chyba już każda robi tak, żeby obejść ten absurd - o jest to bardzo proste.
Więc raczej za kolejną składkę nie będziesz już musiał płacić 22% VAT.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: KOLEC »

Michael pisze:Choć to się kupy nie trzyma zupełnie

Co konkretnie nie trzyma się kupy?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: Michał Krupiński »

KOLEC pisze:Co konkretnie nie trzyma się kupy?
To, że sąd uznał, że ubezpieczenie to usługa integralna z leasingiem i jeśli firma leasingowa refakturuje koszt ubezpieczenia to nagle musi doliczyć 22% VAT (normalnie ubezpieczenie jest z VAT zwolnione).

Jest to zabawne, bo w ten sposób to można nagle "połączyć" ze sobą do opodatkowania wiele różnych usług.

Pomijam już to, że jak ubezpieczenie nie będzie "z leasingu" tylko np. zawarte przez leasingobiorce w salonie czy komisie, to wtedy nie jest ono już opodatkowane VAT.
Dlatego firmy leasingowe, które już do tej pory wystawiały ubezpieczenia bez refakturowania, tylko przez współpracującą agencję nie muszą doliczać nikomu VAT.
Nie trudno się domyślić, że te, które refakturowały też już przechodzą na ten system.

I tym samym fiskus odniósł kolejny "sukces"! :P
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
mnb
Posty: 1
Rejestracja: 15 lip 2009, o 11:38

Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: mnb »

Cześć,
Dzięki już wszystko jest jasne. Myślałem, że wymyślili sobie coś, ale teraz wiem o co chodzi. Mam nadzieję, że następnej faktury już mi nie powiększą.

Pozdro

Awatar użytkownika
Przedsiębiorca w kolejnej RP

Re: Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: Przedsiębiorca w kolejnej RP »

Witam, tu viewtopic.php?f=7&t=54 przeczytałem że wyrok sądu był w grudniu 2008.
Dzisiaj dostałem fakturę korygującą tzn. do faktury z kwietnia 2008r. doliczony został VAT.
Więc "Mam nadzieję, że następnej faktury już mi nie powiększą" ale skorygują poprzednie ;-).
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Co zrobić z fakturą korygującą za ubezpieczenie?

Post autor: Spayker »

Skorygować trzeba wszystkie, które były refakturowane, a data nie ma znaczenia.


ODPOWIEDZ