Harmonogram spłat leasingowych (leasing nieruchomości)?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Pola

Harmonogram spłat leasingowych (leasing nieruchomości)?

Post autor: Pola »

Witam czy w harmonogramie spłat rat leasingowych gdy przedmiot będzie wykupowany po zakończeniu umowy a oprocentowanie rat jest zmienne zależne od wibor 1m może być tak że zobowiązanie na koniec ostatniej raty wyjdzie mi mniejsze niż wartość za którą mam wykupić przedmiot i gdy od zobowiązania odejmę wartość końcową do wykupienie wychodzi mi ujemna liczba. Mam nadzieje że określilam mój problem jasno jestem na etapie tworzenia harmonogramu i nie wiem czy wszystko dobrze liczę szczególnie gdy nie spotkałam się z kalkulacją w której znajbował by się wibor i opcja wykupu.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, o 12:46 przez administracja, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tytuł został zmieniony na bardziej czytelny


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Beny
PRO
Posty: 48
Rejestracja: 31 sie 2009, o 18:31

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Beny »

Nie bardzo rozumiem. :oops:
Wartosc koncowa jest stala, np 1 % i ona sie nie zmienia w zaleznosci od stopy wibor.

Zmieniaja sie tylko raty.

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Hoover »

Mam nadzieje że określilam mój problem jasno
Chyba nie bardzo, bo ja też nie zrozumiałem o co chodzi. Jaka wartość miałaby wyjść ujemna? Nie ma takiej opcji.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Lui »

Pola, Ty tworzysz jakiś arkusz kalkulacyjny? To jakaś praca magisterska czy coś?
Wartości nie mogą wychodzić ujemne, bo WIBOR ma wpływ na część odsetkową raty, a nie na kapitał.
Chyba, że ja też czegoś nie rozumiem.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Pola

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Pola »

witam tak kalkulacja potrzebna jest mi do napisania pracy dokladnie teraz juz doszlam do tego ze wartość koncowa zobowiązania nie moze być ujemna, ale problem mam nadal bo uzywajac funkcji IPMT i PMT zobowiązanie poczatkowej licze wartośc pocz. - oplata wstępna a np wartośc koncowa wykupu jest od ogólnej wartości policzona moze w tym jest błąd, ktory powoduje ze zobowiązanie na koniec ostatniej raty nie jest równe wartości wykupu.

Czy taki harmonogram oparty na WIBOR'ze jest też używany pod względem bilansowym? Chodzi mi o to że w harmonogramie mam już wyodrębnioną cz. kapitałową i odsetkową. Bilansowo tez jestem zobowiązana (leasing operacyjny , korzystający) podzielić rate na cz, odsetkową i kapitałową czy one będą takie same jak w harmonogramie czy raty "całościowe" mam jeszcze raz rozbijać np metodą degresywną używając IRR?

Przykłady ksiązkowe jakimi się posługuje i jak narazie znalezione w internecie nie opracowywują trudniejszych przykladów chodzi mi opartych na WIBOR'ze stad tyle pytań ;)

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Michał Krupiński »

Ogólnie sugerowałbym wyrzucić wysokość wykupu "poza nawias", bo jest to wartość stała, zapisana oddzielnie w umowie i wszelkie korekty o WIBOR jej nie dotyczą. Napisali to już wcześniej koledzy.

Harmonogram jest jakby takim dokumentem pochodnym - zakładając, że mówimy o leasingu indeksowanym o WIBOR 1M czy jakikolwiek inny wskaźnik.
Rachunkowo więc możesz się nim posługiwać w jakiś prognozach, itd. Natomiast do księgowania "w czasie rzeczywistym" opierasz się na podstawie przesyłanych na bieżąco dokumentach z firmy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego będzie to faktura VAT z czynszem leasingowym.
I to te czynsze na bieżąco księgujesz.

Rzeczywiście pojawia się pewna trudność, bo leasing operacyjny inaczej wygląda pod względem podatkowym a inaczej bilansowym.
Sugerowałbym poczytać Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dotyczące leasingu (MSR 17). Jak sądzę tam będzie leżała odpowiedź na Twoje pytania.
Ewentualnie opisz jeszcze dokładniej o co konkretnie walczysz, to spróbujemy pomóc.

Przy okazji prośba, o częstsze używanie znaków interpunkcyjnych, bo trochę ciężko się połapać o co biega. :)

Pozdrawiam
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Pola

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Pola »

Ok będę pamiętać o interpunkcji. Tak jak wcześniej już powiedziałam, jestem na etapie pisania pracy. Chyba za bardzo chciałam ją sobie urozmaicić bo założyłam, że będzie to nieruchomość budynek (podatkowo - l.operacyjny, bilansowo-l.finansowy) + grunt (l.finansowy). Dane zawarte w pracy są wymyślone dlatego tak ostrożnie do tego podchodze żeby nie popełnić błędu. Chcialam aby raty były równe a oprocentowanie opierało sie na WIBOR 1M dodatkowo w czasie 10 letniej umowy korzystający zerwie umowę.
KŚT określa że na każdy dzień bilansowy (podczas umowy) korzystający przelicza zobowiązanie według stawki WIBOR'u.
Przyklady książkowe opisują dokładnie równomierne lub degresywny rozkład rat na część kapitałową i odsetkową. Myślałam że właśnie według takiego planu księgujemy, że jest to już gdzieś wcześniej ustalone a faktury to tylko formalność. W takim razie po co wyznaczamy IRR lub rozkladamy równomiernie raty na części jak mamy rozłożone to już w harmonogramie który co jakiś czas jest zmieniany ze względu na zmiany stawki WIBOR.
Pytań mam bardzo dużo, jednak spróbuje jeszcze raz przeczytać MSR 17 i KSR nr 5.
Jeśli chodzi o wartość wykupu przedmiotu to tak jest ona niezależna od stawki WIBOR ale wchodzi ona w skład funkcji PMT jesli używa sie arkusza kalkulacyjnego, dlatego jest zawarta w moim harmonogramie spłat rat leasingowych.
Jedynie problem mam z tym, że końcowa wartość zobowiązania na zakończenie umowy nie jest równa wartości wykupu.
Czy możecie mi napisać co ile zmienia się harmonogram spłat, czy w umowie określa sie widełki zmian WIBORu, po których następuje zmiana wyliczeń??
Pozdr.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Michał Krupiński »

Pola - przede wszystkim zacznijmy od tego, że to finansujący podaje Ci co miesiąc wysokość raty i to ją księgujesz.
Wskaźnik IRR, podobnie jak wszystkie inne związane z wyliczaniem opłacalności inwestycji ma jedynie charakter pewnego rodzaju prognozy.
IRR i tym podobne są dobre w celach porównawczych z innymi narzędziami finansowania, itd. Ale to nie jest wskaźnik, który jest stały i przesądza o tym jaki będzie koszt/zysk danego przedsięwzięcia. Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to jedynie prognoza... Tak jak prognoza pogody. :)

Jeśli chodzi o to co ile i o ile może być zmieniany harmonogram spłat, to reguluje to umowa i/lub dołączony do niej regulamin/OWUL(OWL).
Prawo daje tu swobodę, więc jest to jedynie kwestia zapisów w umowie. Mogę Ci podać konkretny przykład, gdzie finansujący zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości czynszów miesięcznych jeśli Wibor 3M zmieni się o co najmniej 0,25% i nie częściej niż raz na 3 miesiące. Ale tak jak wspomniałem, mogą to być zapisy inne i zupełnie dowolne.

Pamiętaj też, że finansujący może przeliczać raty leasingu w oparciu o WIBOR, ale on wcale nie musi tego robić, a poza tym może to robić niekoniecznie w oparciu o konkretny wzór. Tu jest dowolność... Leasing ogólnie jest dość wolny od regulacji prawnych i jedyne co go trzyma w ryzach to dość silna konkurencja.

Co do zerwania umowy przez korzystającego, to nie jest to może przykład niemożliwy, ale dość abstrakcyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o leasing nieruchomości, którą ktoś spłaca przez 10 lat.
Chyba, że właśnie o to chodzi, żeby taki "mało-rzeczywisty" przykład pokazać.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Pola

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Pola »

Chyba, że właśnie o to chodzi, żeby taki "mało-rzeczywisty" przykład pokazać.
Michael chodziło o interesujący przykład umowy leasingu ;) Chciałabym pokazać jak najbardziej realny przykład umowy leasingu nieruchomości ale jak narazie z poziomu laika w tej dziedzinie, opieram się na przykładach książkowych a przecież teoria to nie to samo co praktyka.
Pomyślałam o zerwaniu umowy bo zaciągnięcie umowy leasingu na 10 lat nie daje nam gwarancji, że po 5 latach użytkowanie jego (budynku) będzie jeszcze opłacalne. Jednak może lepiej zastanowić się nad normalnym wykupem przedmiotu i juz. ;)

W mojej sytuacji o wiele prościej byłoby gdybym miała jakąś realną umowę leasingu, Michael jak sądzisz czy firma leasingowa może na potrzeby pracy udostępnić mi takie dane? Wiem, że istnieje ochrona danych itd ale może spotkaleś się z takim przypadkiem.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Harmonogram spłat leasingowych

Post autor: Michał Krupiński »

Pola pisze:W mojej sytuacji o wiele prościej byłoby gdybym miała jakąś realną umowę leasingu, Michael jak sądzisz czy firma leasingowa może na potrzeby pracy udostępnić mi takie dane? Wiem, że istnieje ochrona danych itd ale może spotkaleś się z takim przypadkiem.
Na okazanie Ci lub wydanie kserokopii konkretnej umowy nie liczyłbym zupełnie. Nie chodzi o ochronę danych osobowych, bo ona nie dotyczy choćby osób prawnych. Byłoby to jednak ciężkie naruszenie dóbr osobistych, za które kontrahent mógłby pozwać takiego leasingodawcę.

Jest natomiast szansa, że któraś z firm przekazałaby Ci może jakiś wzór (szablon) umowy i jej ogólne warunki.
Pewnie też nie zrobią tego z entuzjazmem, ale może będziesz miała szczęście.

Zacytuję kolegę Gboy-a z innego wątku:
GBoy pisze:Tu są firmy leasingowe, które wyleasingowały nieruchomości w 2008 roku
NOMA 2
SGB- Trans-Leasing TL
Europejski Fundusz Leasingowy
BRE Leasing
Pekao Leasing
Fortis Lease Polska
Raiffeisen Leasing Polska
BZ WBK Finance & Leasing
Millennium Leasing
ING Lease
A tu takie, które wyleasingowały nieruchomości w ostatnie pół roku
ING Lease
Millennium Leasing
BZ WBK Finance & Leasing
BRE Leasing
Fortis Lease Polska
Raiffeisen Leasing Polska
Deutsche Leasing Polska
Europejski Fundusz Leasingowy
:mrgreen: 8-)

Dane telefoniczne do tych firm znajdziesz na forum
http://www.fmleasing.pl/forum/viewforum.php?f=19 (trzeba wybrać odpowiednie forum).
:mrgreen: 8-)
Więc możesz spróbować do nich uderzyć - powodzenia. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ