Pola - przede wszystkim zacznijmy od tego, że to finansujący podaje Ci co miesiąc wysokość raty i to ją księgujesz.
Wskaźnik IRR, podobnie jak wszystkie inne związane z wyliczaniem opłacalności inwestycji ma jedynie charakter pewnego rodzaju prognozy.
IRR i tym podobne są dobre w celach porównawczych z innymi narzędziami finansowania, itd. Ale to nie jest wskaźnik, który jest stały i przesądza o tym jaki będzie koszt/zysk danego przedsięwzięcia. Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to jedynie prognoza... Tak jak prognoza pogody.
Jeśli chodzi o to co ile i o ile może być zmieniany harmonogram spłat, to reguluje to umowa i/lub dołączony do niej regulamin/OWUL(OWL).
Prawo daje tu swobodę, więc jest to jedynie kwestia zapisów w umowie. Mogę Ci podać konkretny przykład, gdzie finansujący zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości czynszów miesięcznych jeśli Wibor 3M zmieni się o co najmniej 0,25% i nie częściej niż raz na 3 miesiące. Ale tak jak wspomniałem, mogą to być zapisy inne i zupełnie dowolne.
Pamiętaj też, że finansujący może przeliczać raty leasingu w oparciu o WIBOR, ale on wcale nie musi tego robić, a poza tym może to robić niekoniecznie w oparciu o konkretny wzór. Tu jest dowolność... Leasing ogólnie jest dość wolny od regulacji prawnych i jedyne co go trzyma w ryzach to dość silna konkurencja.
Co do zerwania umowy przez korzystającego, to nie jest to może przykład niemożliwy, ale dość abstrakcyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o leasing nieruchomości, którą ktoś spłaca przez 10 lat.
Chyba, że właśnie o to chodzi, żeby taki "mało-rzeczywisty" przykład pokazać.