Jak zaliczam w koszty wykup w leasingu operacyjnym?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
julia_jerz
Posty: 1
Rejestracja: 5 paź 2011, o 17:12

Jak zaliczam w koszty wykup w leasingu operacyjnym?

Post autor: julia_jerz »

Witam,
jestem początkująca w temacie leasingu, zaczynam pisać prace na jego temat i mam małą wątpliwość a dla osób zaawansowanych to pewnie drobnostka.
Tak więc pytanie moje brzmi: czy przy leasingu operacyjnym samochodu ciężarowego opcja wykupu (zazwyczaj koło 1% lub kilku procent) wlicza się do wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodu (KUP)? Z tego co mi wiadomo opłatę wstępną, manipulacyjną i raty leaisngowe zalicza się do KUP-u ale nie jestem pewna co z opcją wykupu?
Z góry dzięki za pomoc
Julka


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: Tomasz Piotrowski »

julia_jerz pisze:Witam,
jestem początkująca w temacie leasingu, zaczynam pisać prace na jego temat i mam małą wątpliwość a dla osób zaawansowanych to pewnie drobnostka.
Tak więc pytanie moje brzmi: czy przy leasingu operacyjnym samochodu ciężarowego opcja wykupu (zazwyczaj koło 1% lub kilku procent) wlicza się do wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodu (KUP)? Z tego co mi wiadomo opłatę wstępną, manipulacyjną i raty leaisngowe zalicza się do KUP-u ale nie jestem pewna co z opcją wykupu?
Z góry dzięki za pomoc
Julka
To zależy ile ten wykup wynosi kwotowo. Jeśli cena wykupu nie jest wyższa niż 10000 zł* to można zaliczyć w koszty od razu. Jeżeli jest wyższa to wtedy się amortyzuje.

* - Aktualizacja w 2018 roku

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 557
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: Spayker »

Dodaj, że przy wykupie samochodu ciężarowego można zastosować jednorazową amortyzację- o ile jest się "małym podatnikiem" oczywiście.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak zaliczam w koszty wykup w leasingu operacyjnym?

Post autor: Jarosław Król »

Uwaga, aktualizacja wątku:

Od 1 stycznia 2018 roku podniesiono z 3500 zł do 10000 zł kwotę, która pozwala na jednorazowe zaliczenie w koszty uzyskania przychodu zakupu środka trwałego.

Zakładając, że ktoś nie wykupuje samochodu prywatnie (ewentualnie innego przedmiotu), tylko zamierza wprowadzić go do firmy po zakończeniu leasingu, to może fakturę wykupową jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, o ile wartość na tej fakturze nie przekracza 10000 zł.

Przy czym trzeba pamiętać, że do KUP zalicza się także nieodliczony VAT, więc w przypadku samochodów osobowych, od których odliczane jest 50% VAT wartość brutto (z VAT) na fakturze nie może być wyższa niż 11031 zł.
Natomiast jeśli ktoś nie jest podatnikiem VAT, to maksymalna kwota brutto wykupu powinna wynosić nie więcej niż 10000 zł (z VAT).

Podstawa:
Art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT):
1. Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
oraz

Art. 16d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT):
1. Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.



ODPOWIEDZ