Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Adam T

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Adam T »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie rozliczania wydatków eksploatacyjnych (paliwo, przeglądy, opony itp.) leasingowanego auta w przypadku płatnika VAT.
Według nowych przepisów KUP wynosi 75% i tutaj nie mam żadnych wątpliwości.
Zastanawia mnie jednak kwestia odliczania VAT.

Zakładając wydatki ekspoatacyjne na poziomie 6150 zł brutto rocznie, 1150 zł z tego to VAT. Pytanie czy odliczyć mogę z tego 50% tzn. 575 zł czy może 50%*75% czyli ~431zł?

Pozdrawiam,
Adam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Adam T

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Adam T »

Wybaczcie za post pod postem, ale sprecyzuję, że wątpliwości mam ze względu na ten artykuł: https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/301 ... ienia.html

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Adam T pisze:Zakładając wydatki ekspoatacyjne na poziomie 6150 zł brutto rocznie, 1150 zł z tego to VAT. Pytanie czy odliczyć mogę z tego 50% tzn. 575 zł czy może 50%*75% czyli ~431zł?
Odliczasz 50% VAT, czyli 575 zł.

Pozostała kwota czyli 5575 zł jest KUP w 75%, czyli 4181 zł jest kosztem

Awatar użytkownika
ziomek493
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2019, o 13:13

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: ziomek493 »

Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę.

Leasing operacyjny, na spółkę z. o. o., auto ma być wykorzystywane wyłącznie służbowo.
Czy dobrze myślę?
Można odliczyć 100% vatu. W tym odliczać sobie od przychodu czynsz inicjalny (opłatę pobieraną przy zawieraniu umowy), płacone co miesiąc raty (w całości) oraz opłaty manipulacyjne Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może również zaliczać do kosztów podatkowych pełne wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, oleju silnikowego itd.), koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli opłaca je na podstawie umowy. Wykorzystywanie samochodu w ramach przedsiębiorstwa podatnik musi odpowiednio udowodnić oraz udokumentować:

- zgłosić do urzędu skarbowego pojazd jako firmowy na formularzu VAT-26 (najpóźniej w ciągu 7 dni od momentu przeznaczenia go na takie wyłącznie cele).

- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT (zawierającą: numer rejestracyjny pojazdu samochodowego, dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji, stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji,
wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:
kolejny numer wpisu,
datę i cel wyjazdu,
opis trasy (skąd – dokąd),
liczbę przejechanych kilometrów,
imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem

- sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie.

Czy faktycznie 100%, czy są jakieś limity? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie tej kwestii, najlepiej z podaniem podstawy prawnej.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Ile kosztuje samochód?
Bo limit 150 tys zł kosztów dotyczy wszystkich - także jeśli samochód wykorzystywany jest w 100% w działalności.



Awatar użytkownika
ziomek493
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2019, o 13:13

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: ziomek493 »

Jarosław Król pisze:
ziomek493 pisze:67,500 netto
W takim razie nie ma problemu - jest tak jak napisałeś.
Dziękuje za odpowiedź :) To jeszcze jedno pytanie, jeżeli można :). Jak przedstawia się odliczanie VATu w sytuacji korzystania z pojazdu służbowo/prywatnie? 75% można wówczas odliczać? Reszta którą opisałem w poprzednim poście pozostaje bez zmian [od wszystkich opłat które wskazałem można odliczyć 75% i nadal wymagane jest dokumentowanie wykorzystywania pojazdu w przedsiębiorstwie (tj. zgłosić do US, prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu)]?
Czy istnieją jeszcze jakieś inne opcje?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Biorą się za samochody firmowe na całego - koniec pełnych kosztów i ograniczenia kwotowe w leasingu

Post autor: Jarosław Król »

ziomek493 pisze:
Jarosław Król pisze:
ziomek493 pisze:67,500 netto
W takim razie nie ma problemu - jest tak jak napisałeś.
Dziękuje za odpowiedź :) To jeszcze jedno pytanie, jeżeli można :). Jak przedstawia się odliczanie VATu w sytuacji korzystania z pojazdu służbowo/prywatnie? 75% można wówczas odliczać? Reszta którą opisałem w poprzednim poście pozostaje bez zmian [od wszystkich opłat które wskazałem można odliczyć 75% i nadal wymagane jest dokumentowanie wykorzystywania pojazdu w przedsiębiorstwie (tj. zgłosić do US, prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu)]?
Czy istnieją jeszcze jakieś inne opcje?
Jeśli korzystasz z samochodu służbowo i prywatnie, to odliczasz 50% VAT od wszystkiego, czyli:
- leasingu
- paliwa
- wydatków eksploatacyjnych

Resztę, czyli kwoty netto + 50% nieodliczonego VAT wrzucasz w 75-procentach w koszty uzyskania przychodu. Z wyjątkiem rat za leasing, który wrzucasz w koszty w 100%, o ile samochód nie kosztował więcej niż około 150 - 160 tys. zł (dokładna kwota jest zależna od tego, czy jest się vatowcem lub nie, a jeśli jest się vatowcem, to czy odlicza się 100% czy 50%).

Skomplikowane? Podziękuj władzy - najlepiej przy urnie wyborczej. :)



ODPOWIEDZ