Zakończenie działalności + wykup prywatny, a koszty podatkowe.

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
klima00
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2019, o 16:37

Zakończenie działalności + wykup prywatny, a koszty podatkowe.

Post autor: klima00 »

Pomocy!

04.04.2017 r. uruchomiłem jednoosobową działalność, już 3 dni później (07.04.2017) podpisałem umowę leasingową na 3 lata. Wartość pojazdu to ok. 61 000 netto. wpłata własna wyniosła ok. 21 000, wartość końcowa na umowie to 5% wartości początkowej (ok. 3000 zł) Niestety w związku z koniecznością zakończenia działalności planuje wykup auta od leasingodawcy ING Lease po 26 miesiącach. Leasing chciałbym zakończyć z datą 30.06.2019 r. Ten sam dzień, będzie ostatnim dniem prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej (ewentualnie 31.07, jeśli okaże się, że np. faktura za wykup będzie wystawiona dopiero w lipcu).

Potrzebuję podpowiedzi jak najkorzystniej zakończyć leasing w takiej sytuacji, aby zminimalizować koszty podatkowe.

Przeczytałem w artykule fmleasing, że najkorzystniejszy będzie wykup prywatny. I tu pojawia się pierwsze pytanie. (1.) Czy jeśli nie wprowadzę wykupionego auta na stan środków trwałych (bo jeśli dobrze rozumiem na tym polega wykup prywatny) to uniknę konieczności opłacenia podatków VAT, PIT? (2.)Jeśli nie, to w jakim wymiarze podatki będę musiał zapłacić? Z tego co wyczytałem amortyzacja auta tej wartości jest rozłożona na 5 lat. Czy ma to jakieś znaczenie? I ostatnie pytanie. (4.) Czy w związku z tym, że leasingodawca nie zgodził się na wykup prywatny (płatnikiem musi być moja działalność czyli leasingobiorca) to ostatnią fakturę (dyskonto pozostałych rat) będę mógł wrzuć w koszty w ostatnim miesiącu prowadzenia działalności?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Zakończenie działalności + wykup prywatny, a koszty podatkowe.

Post autor: Lui »

klima00 pisze:Przeczytałem w artykule fmleasing, że najkorzystniejszy będzie wykup prywatny. I tu pojawia się pierwsze pytanie. (1.) Czy jeśli nie wprowadzę wykupionego auta na stan środków trwałych (bo jeśli dobrze rozumiem na tym polega wykup prywatny) to uniknę konieczności opłacenia podatków VAT, PIT?
Jeśli nie wprowadzisz do działalności i nie będziesz zaliczał do kosztów wydatków eksploatacyjnych to po pół roku możesz sprzedać bez podatków.
klima00 pisze:(4.) Czy w związku z tym, że leasingodawca nie zgodził się na wykup prywatny (płatnikiem musi być moja działalność czyli leasingobiorca) to ostatnią fakturę (dyskonto pozostałych rat) będę mógł wrzuć w koszty w ostatnim miesiącu prowadzenia działalności?
Rozumiem, że masz dostać dwie faktury? Jedną za spłacone wcześniej raty, a drugą za wykup? Jeśli tak, to za spłacone wcześniej raty możesz wrzucić w koszty, a wykup zrobić prywatnie.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ