Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Vanbar
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2021, o 21:21

Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Post autor: Vanbar »

Cześć,

Z racji nadchodzących zmian podatkowo-leasingowych chciałem wykupić wcześniej moje auto z leasingu, aby móc potem go sprzedać na starych zasadach (po 6 msc bez zapłaty podatków). Dodatkowo jeśli przejdę od 1.1.2022 na ryczałt też wydaje mi się to (wcześniejszy wykup) dobrą opcją.

Zapytałem się leasingodawcy aby przygotował mi kalkulację i dostałem coś takiego:
Obecny okres: 60 miesięcy -> rata 1336,26zł netto
Skrócenie leasingu do 40 miesięcy - > Rata leasingowa wzrasta do: 16177,70 zł netto (do zapłaty 2 raty)
Wykup w obu przypadkach taki sam, około 800zł netto.

Czyli licząc:
22 x 1336,26 = 29397,72 zł netto
2 x 16177,70 = 32355,4 zł netto

Czy ja o czymś nie wiem? Chyba suma nie powinna wzrosnąć, ewentualnie mogłaby być mniejsza...
Na moje pytanie o tę różnicę, dostałem odpowiedź: "Raty wynikają z wyliczeń Kontrollingu. Zmienia się to proporcjonalnie z ratami i % wykupu."

Czy tak powinno być?

Dzięki,
Bartek


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Cześć,
To może być kwestia wcześniejszego umorzenia (chodzi o amortyzację) przez co dla leasingodawcy zmieniają się koszty całej transakcji. Czy miałeś może wysoką wpłatę początkową, gdy zaczynałeś leasing?

Awatar użytkownika
Vanbar
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2021, o 21:21

Re: Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Post autor: Vanbar »

Tomasz Piotrowski pisze: 10 paź 2021, o 09:28 Cześć,
To może być kwestia wcześniejszego umorzenia (chodzi o amortyzację) przez co dla leasingodawcy zmieniają się koszty całej transakcji. Czy miałeś może wysoką wpłatę początkową, gdy zaczynałeś leasing?
Wpłata początkowa była 10%.
Leasing z LeasePlan.

"Zabawne" jest to, że po przesłaniu symulacji dostałem 23h na podjęcie decyzji :-). Po negocjacjach "udało" się to przesunąć na jutrzejszy poniedziałek.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Rozumiem. Jedyne co mi przychodzi do głowy to kwestie amortyzacji, o których wspomniałem. Możliwe, że też mają jakaś wysoką opłatę manipulacyjną za skrócenie leasingu, co dodatkowo podraża rozliczenie. Ciężko powiedzieć z czego to dokładnie wynika nie znając szczegółów rozliczenia.

Awatar użytkownika
Vanbar
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2021, o 21:21

Re: Wcześniejszy wykup z leasingu i dziwne wyliczenia leasingodawcy

Post autor: Vanbar »

Tomasz Piotrowski pisze: 11 paź 2021, o 09:41 Rozumiem. Jedyne co mi przychodzi do głowy to kwestie amortyzacji, o których wspomniałem. Możliwe, że też mają jakaś wysoką opłatę manipulacyjną za skrócenie leasingu, co dodatkowo podraża rozliczenie. Ciężko powiedzieć z czego to dokładnie wynika nie znając szczegółów rozliczenia.
No właśnie ja niestety też nie dostałem ich wyliczeń :(.
Opłata za wdrożenie (aneks itp) 250zł netto.


ODPOWIEDZ