Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: Jarosław Król »

Dzięki darowiźnie unikniesz podatków PIT i VAT oraz składki zdrowotnej od sprzedaży samochodu/przedmiotu wykupionego z leasingu.

Szczegóły znajdziesz w poradniku: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Zachęcamy do zadawania wszelkich pytań na ten temat w tym wątku.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
pw84pl

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: pw84pl »

Witam,
Proszę o info jaki jest proces po wykupie auta, czy muszę je najpierw rejestrować na siebie czy wystarczy, że np. żona uda się do WK z umową darowizny i fakturą aby to auto zarejestrować na siebie. Czy wtedy wystarczy zgłosić fakt darowizny do US, dodam że wartość wykupowa to ok. 800 zł a wartość auta na dzień dzisiejszy to 90 tyś. zł.

Awatar użytkownika
traper

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: traper »

pw84pl pisze: 19 paź 2022, o 13:28 Witam,
Proszę o info jaki jest proces po wykupie auta, czy muszę je najpierw rejestrować na siebie czy wystarczy, że np. żona uda się do WK z umową darowizny i fakturą aby to auto zarejestrować na siebie. Czy wtedy wystarczy zgłosić fakt darowizny do US, dodam że wartość wykupowa to ok. 800 zł a wartość auta na dzień dzisiejszy to 90 tyś. zł.
pw84pl pisze: 19 paź 2022, o 13:28 Witam,
Proszę o info jaki jest proces po wykupie auta, czy muszę je najpierw rejestrować na siebie czy wystarczy, że np. żona uda się do WK z umową darowizny i fakturą aby to auto zarejestrować na siebie. Czy wtedy wystarczy zgłosić fakt darowizny do US, dodam że wartość wykupowa to ok. 800 zł a wartość auta na dzień dzisiejszy to 90 tyś. zł.
pw84pl pisze: 19 paź 2022, o 13:28 Witam,
Proszę o info jaki jest proces po wykupie auta, czy muszę je najpierw rejestrować na siebie czy wystarczy, że np. żona uda się do WK z umową darowizny i fakturą aby to auto zarejestrować na siebie. Czy wtedy wystarczy zgłosić fakt darowizny do US, dodam że wartość wykupowa to ok. 800 zł a wartość auta na dzień dzisiejszy to 90 tyś. zł.

Awatar użytkownika
Jakub Łepek Doradca Leasingowy
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2022, o 10:16

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: Jakub Łepek Doradca Leasingowy »

pw84pl pisze: 19 paź 2022, o 13:28 Witam,
Proszę o info jaki jest proces po wykupie auta, czy muszę je najpierw rejestrować na siebie czy wystarczy, że np. żona uda się do WK z umową darowizny i fakturą aby to auto zarejestrować na siebie. Czy wtedy wystarczy zgłosić fakt darowizny do US, dodam że wartość wykupowa to ok. 800 zł a wartość auta na dzień dzisiejszy to 90 tyś. zł.
Witam!
Darowiznę trzeba zgłosić w US, znaczenie ma wartość rynkowa auta. Co do rejestracji należy przyjść do urzędu z umową darowizny oraz fakturą wykopową pojazdu.
Mam nadzieję że pomogłem i polecam się na przyszłość.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
BeataD

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: BeataD »

Dzień dobry,
chciałam zapytać czy jest to pewny sposób? 30.11.22 wykupiliśmy samochód z leasingu(jednoosobowa działalność gospodarcza) na męża(dane prywatne), czy możemy zrobić darowiznę na mnie-żonę i od razu tak przerejestrować samochód? Czy spotkał się ktoś z sytuacją gdzie urząd wezwał do zapłacenia podatków przy takiej darowiźnie? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
nowiciusz
Posty: 15
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 12:14

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: nowiciusz »

Witam, około 2 lata temu żona wykupiła auto z leasingu na cele prywatne. W międzyczasie dopisała mnie jako współwłaściciela. Chciałbym teraz auto sprzedać ale zapomnieliśmy jakimś cudem o darowiźnie. Czy da się to jakoś jeszcze zrobić?? Wiem, że w Wydziale Komunikacji mogę zanieść umowę darowizny z datą np. sprzed roku i oboje dostaniemy karę po 200zł za niezgłoszenie w terminie. Nie wiem jak sprawa wygląda w US. Czy w takiej sytuacji uda się sprzedać auto nie płacąc podatku???

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: Jarosław Król »

nowiciusz pisze: 30 sie 2023, o 18:48 Witam, około 2 lata temu żona wykupiła auto z leasingu na cele prywatne. W międzyczasie dopisała mnie jako współwłaściciela. Chciałbym teraz auto sprzedać ale zapomnieliśmy jakimś cudem o darowiźnie. Czy da się to jakoś jeszcze zrobić?? Wiem, że w Wydziale Komunikacji mogę zanieść umowę darowizny z datą np. sprzed roku i oboje dostaniemy karę po 200zł za niezgłoszenie w terminie. Nie wiem jak sprawa wygląda w US. Czy w takiej sytuacji uda się sprzedać auto nie płacąc podatku???
Cześć,
Z tego co czytam, to auto było wykupione na cele prywatne, czyli w domyśle nie było wprowadzone do działalności. Czyli nie widzę miejsca, w którym może powstać obowiązek zapłacenia podatku z tytułu sprzedaży teraz z działalności.

A na jakiej podstawie Wydz. Kom. dopisał Cię jako współwłaściciela? Jakiś dokument pewnie musieliście przedstawić. Czy nie darowiznę właśnie?

Awatar użytkownika
nowiciusz
Posty: 15
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 12:14

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: nowiciusz »

Mam kompletne zaćmienie jak to było bo to nie jedyne moje auto ale raczej nie było darowizny. Różnie mi mówią znajomi i nie wiem kto ma rację. Ale może jeśli teraz mi żona podaruje to auto to normalnie je sprzedam po 6 miesiącach?
Na dniach wraca nasz księgowy z urlopu,to może coś podpowie ale myślałem ,że sprawę rozwiążę na własną rękę :)

Awatar użytkownika
nowiciusz
Posty: 15
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 12:14

Re: Wykup + darowizna + sprzedaż samochodu po leasingu bez podatków

Post autor: nowiciusz »

Nasz księgowy twierdzi,że wykup nastąpił przed 2022r czyli na starych przepisach i nie trzeba robić darowizny, mogę sprzedać normalnie auto


ODPOWIEDZ