Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
rurek
Posty: 4
Rejestracja: 2 maja 2011, o 17:03

Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: rurek »

Wartość brutto 98400, wpłata inicjalna 10%, 32 raty po 2996,97 i 3 raty po 2972,60 -brutto kwota wykupu 1%-976 zł. Ile wynosi IRR takiej oferty i jak to wyliczyć (wytłuczenie w dość prosty sposób) tak żebym mógł sobie porównywać oferty. Bo excel mi w tym nie pomaga...


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Jarosław Król »

Nie mam teraz Excela przy sobie, ale o ile pamięć mnie nie myli to najlepiej jest skorzystać funkcji XIRR.
Cenę przedmiotu leasingu wpisuje się z plusem, a wszystkie płatności razem z wykupem z minusem i to w sumie cała filozofia

Awatar użytkownika
rurek
Posty: 4
Rejestracja: 2 maja 2011, o 17:03

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: rurek »

Wyszło mi 38,708 Czy to możliwe jest takie wyliczenie IRR dla tej umowy. W okresie 0 otrzymuje przedmiot o wartości 98400 i w tym samym okresie dokonuje wpłaty inicjalnej w wysokości 9840, więc jezeli wpisze tę róznice o wartości 88560 w okresie 0 to chyba nie zrobi żadnej różnicy w wyliczaniu IRR??? od 1 do 35 wartosci rat a 36 to opcja wykupu w wysokosci 976. Czy możliwy jest taki IRR, bo nie jestem pewien czy czegos nie pominąłem

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

więc jezeli wpisze tę róznice o wartości 88560 w okresie 0 to chyba nie zrobi żadnej różnicy w wyliczaniu IRR???
Moim zdaniem ma to zasadnicze znaczenie, bo wszystkie pozostałe raty powinno się rozpisać według rzeczywistych okresów ich płatności, żeby uzyskać "koszt pieniądza w czasie".
Wrzuciłem teraz do excela liczby, które podałeś i wynik jaki uzyskałem to 12,87%.

Moim zdaniem jest to generalnie dość droga oferta - choć to jeszcze zależy co jest przedmiotem leasingu, jaka procedura, itd.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
rurek
Posty: 4
Rejestracja: 2 maja 2011, o 17:03

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: rurek »

Mozesz opisać tak dokładnie jak to zrobiłes-chodzi mi tez o komorki, i czy uzywasz funkcji XIRR czy IRR , ile bedzie wynosił okres zero bo w przypadku leasingu ma być +98400 , i w ktorej komorce wpisać wpłate inicjalną- pewnie jest to banalnie proste ale, moze zle wpisuje w tych komórkach bo nie otrzymuje wyniku ktory mi podałes, i pewnie w tym tkwi moj błąd

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

rurek, Używam XIRR, a komórki rozpisałem tak jak na zrzucie ekranu, który załączam.
Załączniki
XIRR.jpg
XIRR.jpg (74.06 KiB) Przejrzano 25365 razy
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
rurek
Posty: 4
Rejestracja: 2 maja 2011, o 17:03

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: rurek »

super wielkie dzięki!!! Nie taki diabeł straszny :) . Mam nadzieje, że moje pytania i Twoja odpowiedź przysłużą się przyszłym zainteresowanym tym tematem forumowiczom. Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI !!!

Awatar użytkownika
Ekonomista

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Ekonomista »

w żadnym wypadku nie oblicza się tego w ten sposób. Dwa okresy zerowe??? Jaki jeszcze jesteś zainteresowany to się odezwij.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Michał Krupiński »

Ekonomista pisze:w żadnym wypadku nie oblicza się tego w ten sposób. Dwa okresy zerowe??? Jaki jeszcze jesteś zainteresowany to się odezwij.
:)
Rozumiem, że chodzi o to, że rozpisałem (żeby było wiadomo o co chodzi) kwotę zakupu przedmiotu leasingu (98.400) i czynsz inicjalny (-9.840)?
Że powinienem napisać od razu kwotę 88.560 w okresie zero?

Jeśli tu jest błąd, to w takim razie daj znać jaki otrzymujesz wynik robiąc to "prawidłowo" i dlaczego taki sam jak ja. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Ekonomista

Re: Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej

Post autor: Ekonomista »

Kolego, z tymi okresami mój błąd, a pomyliłem się, ponieważ nie bazuje na excelu, a faktycznie ta funkcja uwzględnia daty. Natomiast ogólnie IRR jest funkcją trzeciego rzędu (więc z reguły są 3 rozwiązania), więc dla leasingobiorcy nie może wynik wyjść dodatni, ponieważ zarobić ma leasingodawca,a Excel tego nie wie i podaje dobry, ale nie ten wynik. Jeśli tak, to należy zmienić znaki i obliczyć dynamikę dla dawcy. Biorca ma ujemną stopę i wybiera ten produkt, na którym mniej traci. Stosuje się takie znaki, gdy kumulujemy opłacalność i obliczamy IRR dla całego projektu. Jest jeszcze jedna kwestia, ale muszę do pracy, bo mój nienormowany czas oznacza niezły ...

Pozdrawiam.


ODPOWIEDZ