Kalkulator oprocentowania leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

Kalkulator leasingu

fotos:

Obrazek

link do programu wersji 32 i 64 bitowej
http://www.sendspace.pl/file/7d1f862ebda83c3bf9265b0

Prośba do Admina
Proszę usunąć wszystkie poprzednie posty i zostawić te dwa ostatnie.
Dziękuję



Forumowiczów proszę o komentarze ;)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: amberfinance.pl »

Tomek_P pisze:
Za takie rzeczy to do łagru zsyłają. :mrgreen: :D
Mówiąc serio raczej rzadko która aplikacja sieciowa ma podgląd na oprocentowanie rzeczywiste. Przynajmniej ja tu niestety nie pomogę.
ojtam ojtam. bez zbędnej skromności powiem Ci, że kalkulator na naszej stronie www używa aktualnej stopy procentowej - a dokładniej "z wczoraj", by zawsze mieć tą oficjalnie opublikowaną.

prawda za to, że leasingi tego nie robią, bo jak dobrze wiesz (najczęściej) nawet u siebie w systemach nie mają aktualnej stopy procentowej...
co ma swoje pewne wytłumaczenie szczególnie w mniejszych firmach leasingowych. bo kupili pieniądz po takim a takim koszcie i na dany okres sprzedają go po tej samej stopie.

Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: amberfinance.pl »

a tak mocniej w temacie:
Rafael22 rozumiem, że Twój pomysł na kalkulator zainicjowała myśl o nadchodzącym leasingu konsumenckim??
bo tak na wprost przyrównanie oprocentowania leasingu do kredytu dla firmy nie ma sensu (może trochę przy leasingu finansowym).

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

ojtam ojtam. bez zbędnej skromności powiem Ci, że kalkulator na naszej stronie www używa aktualnej stopy procentowej - a dokładniej "z wczoraj", by zawsze mieć tą oficjalnie opublikowaną.
(...)
Rafael22 rozumiem, że Twój pomysł na kalkulator zainicjowała myśl o nadchodzącym leasingu konsumenckim??
bo tak na wprost przyrównanie oprocentowania leasingu do kredytu dla firmy nie ma sensu (może trochę przy leasingu finansowym).
Mam wrażenie, że nie bardzo rozumiesz o co chodzi w tym kalkulatorze. :)
On ma po prostu pokazywać rzeczywiste oprocentowanie "pożyczonej" kwoty w leasingu.

"Kalkulator" do którego odsyłasz nie wylicza niczego takiego - on po prostu pokazuje tylko ofertę leasingu z kosztem całkowitym.
Koszt całkowity jest "ciekawą" daną dla klienta, która na pewno ułatwia porównywanie ofert, ale nic poza tym.

Faktyczny koszt oprocentowania wyliczany np. poprzez IRR jest bardzo istotny, żeby np. sprawdzać czy opłaca się wpłacić mniej czy więcej czynszu inicjalnego, czy wziąć okres krótszy czy dłuższy, czy wykup większy czy mniejszy, itd.
Z kosztu całkowitego tego się nie dowiesz.
Taki kalkulator przyda się też przy porównywaniu ofert, które nie mają identycznych danych wyjściowych - np. jedna ma okres 35 miesięcy, a inna 36 miesięcy, albo jedna wykup 1%, a inna 0,1%, itd.

Więc zastosowań jest bardzo dużo i wcale tu nie chodzi o leasing konsumencki.
A czy ktoś wykorzysta go też do porównania z kredytem bankowym, to już inna sprawa - jak najbardziej można to zrobić!

Nie bardzo rozumiem też Twojego stwierdzenia, że "bo tak na wprost przyrównanie oprocentowania leasingu do kredytu dla firmy nie ma sensu". Mógłbyś rozwinąć myśl, bo trochę jest ona zaskakująca... :o :)

Rafael22, Well done! Kalkulator wygląda fajnie i chyba działa jak należy! :) Pobawię się nim w tygodniu, to ewentualnie zgłoszę jeszcze jakieś spostrzeżenia i uwagi.

Co do wyczyszczenia wątku to zrobi się po weekendzie. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

amberfinance.pl pisze:a tak mocniej w temacie:
Rafael22 rozumiem, że Twój pomysł na kalkulator zainicjowała myśl o nadchodzącym leasingu konsumenckim??
bo tak na wprost przyrównanie oprocentowania leasingu do kredytu dla firmy nie ma sensu (może trochę przy leasingu finansowym).
Mój pomysł na kalkulator zrodził się z kilku powodów które nałożyły się na siebie.
W ofertach leasingowych nie ma jakie jest oprocentowania a w kredytach jest to czemu by nie wyliczyć tego aby sobie porównać ?
nie zawsze leasing bedzie bardziej oplacalny niz kredyt bankowy, zalezy na kogo trafisz i na jaka ofertę.

Pisząc pracę leasingową miałem podrozdział o kalkulacji rat i jak sie okazało w żadnej z 9 książek dotyczącej tylko i wyłącznie leasingu oraz 15 książek gdzie rozdział był o leasingu nie ma poprawnego wzoru na obliczenie raty leasingowej oraz oprocentowania leasingu. Jak jest wzór to nie uwzględniający opłat wstępnych i wykupu.

Dzięki temu, że uparcie chciałem obliczyć oprocentowanie leasingu poznałem przez przypadek w końcu prawidłowy wzór na ratę leasingu i na oprocentowanie. Oprócz tego, że jak najbardziej wykorzystam tą wiedzę przy pisaniu pracy mgr i rozdział 4 pracy będzie ciekawie wzbogacony, to chce aby i inni korzystali z tego.
Dlatego napisałem kalkulator, teraz każdy bez problemu może sobie porównać kilka ofert różnych firm leasingowych i wybrać jak najbardziej mu odpowiednią, lub porównać leasing z inna metodą finansowania inwestycji.

#####################################################################################################

Po głowie mi chodzi taka myśl oby kalkulator miał 2 zakładki
1. Oblicz oprocentowanie (to co jest teraz)
2. Oblicz ratę leasingu wpisując dowolne oprocentowanie roczne itd.

oraz aby była możliwość wpisania wartości przedmiotu leasingu netto lub brutto
a co za tym idzie reszta danych była by w netto i w brutto. Stawkę Vat-u mozna by było wpisac recznie domyslnie 23%

Na razie czekam na propozycje, a po 16 lipca jak skoncze sesje to zacznę działać :)

Awatar użytkownika
amberfinance.pl
Posty: 11
Rejestracja: 1 lip 2011, o 14:18

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: amberfinance.pl »

Michael to co piszesz jest prawdą... ale tak naprawdę jest tylko czysto teoretycznym zagadnieniem.
byłem przez pewien czas dyrektorem finansowym, radziłem sobie całkiem całkiem, i powiem Ci, że decydowałem o zakupie/leasingu wielu przedmiotów i za każdym razem miałem tylko jedno na uwadze - PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ. Całkowity koszt był rzeczą ważną ale wtórną, wychodziłem od tego ile mamy kasy i na jakie obciążenie miesięczne możemy sobie spokojnie pozwolić.

ale...

Rafael zrobił dobrą robotę i chwała mu za to, że się chciało i że się udało.
Ja widzę za to inne BARDZO dużą zaletę pokazywania oprocentowania leasingu - łatwiej będzie Klientom zrozumieć poszczególne oferty. bo tak jak napisał Rafael przy kredycie od razu widzisz ile procent cie kosztuje kredyt i raczej każdy wie, 15% to droższy kredyt niż ten o 13% (abstrahując od innych kosztów) a przy leasingu 115% to nie zawsze gorzej jak 113% :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Michał Krupiński »

amberfinance.pl pisze:Michael to co piszesz jest prawdą... ale tak naprawdę jest tylko czysto teoretycznym zagadnieniem.
byłem przez pewien czas dyrektorem finansowym, radziłem sobie całkiem całkiem, i powiem Ci, że decydowałem o zakupie/leasingu wielu przedmiotów i za każdym razem miałem tylko jedno na uwadze - PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ. Całkowity koszt był rzeczą ważną ale wtórną, wychodziłem od tego ile mamy kasy i na jakie obciążenie miesięczne możemy sobie spokojnie pozwolić.
Koszt finansowania nie jest zagadnieniem czysto teoretycznym. :roll:

Oczywiście dla wielu klientów firm leasingowych nie ma on znaczenia. Dla niektórych ważne jest, żeby z kasą na ratę spinali się na zero, albo żeby czynsz inicjalny był jak najniższy, bo środków brak, itd. Tacy klienci są podatni potem na różnego rodzaju sztuczki stosowane przez niektóre firmy, które są w stanie potem sprzedać im bardzo drogą finansowo ofertę, ale za to zamotaną w różne wysokie wykupy, ubezpieczenia doliczane do czynszu inicjalnego, itd. - byle tylko rata i czynsz się zgadzała.
Są zresztą i tacy, dla których najważniejsze jest odebranie wymarzonego Audi w najbliższy piątek - i tacy podpiszą wszystko co im podsunie handlowiec, który im to obieca... :D

Tylko, że są też klienci, którzy mają trochę inne priorytety - mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę. Więc dyskusję czy kalkulator oprocentowania jest w ogóle potrzebny uważam za czysto akademicką.
Dla niektórych nie będzie potrzebny, a innym może się przydać. ;)

Trochę żałuję, że nie rozwinąłeś Twojego stwierdzenia:
"bo tak na wprost przyrównanie oprocentowania leasingu do kredytu dla firmy nie ma sensu (może trochę przy leasingu finansowym)"
Gdybyś miał chwilę, to byłbym wdzięczny za napisanie co miałeś na myśli.
łatwiej będzie Klientom zrozumieć poszczególne oferty. bo tak jak napisał Rafael przy kredycie od razu widzisz ile procent cie kosztuje kredyt i raczej każdy wie, 15% to droższy kredyt niż ten o 13% (abstrahując od innych kosztów) a przy leasingu 115% to nie zawsze gorzej jak 113%
No właśnie o tym pisałem w poprzednim poście.
Tym bardziej, że w ostatnim czasie zauważyłem u niektórych firm tendencję do takiego prezentowania oferty, żeby była trudniej porównywalna z konkurencją.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

dodam moze jeszcze słowko od siebie co mi sie zucilo w oczy
jak widac na foto koszt calkowity wyszedl mi 111,543437%
a w ofercie na papierku firmy xxxx mam 111,552%

tak jakby leasingobiorca mial zaplacic wiecej o 12zl :shock:

To nie błąd, że coś źle kalkulator policzył bo policzylem oferte firmie yyyy i sie zgadza z obliczeniami z kalkulatora i na papierku.

Troche dziwne nie :D

Awatar użytkownika
kalk

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: kalk »

Zwróc uwagę na zaokrąglenia, które przyjmujesz w kolejnych etapach kalkulacji raty. np. firma może stosować marzę zaokrągloną do 8 miejsc po przecinku, ale pokazuje jedynie 4 miejsca po przecinku.

poza tym do wyliczenia raty leasingu jest funkcja w Excelu:

rata= -PMT(stopa odp do okresu; okres; - wartość finansowana; wartość końcowa; typ) - typ oznacza czy płatność z góry czy z dołu;

zaś oprocentowanie rzeczywiste (czyli stopę liczy funkcja):

stopa odp do okresu = RATE(okres, rata; wartość finansowana; - wartość końcowa; typ) - typ jak wyżej

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Kalkulator oprocentowania leasingu

Post autor: Rafael22 »

zaokrąglenia zaokrągleniem ale nie bedziesz miał aż takiej różnicy bez jaj.

Wartość przedmiotu to 133 967,21 zł nie ważne ile dasz miejsc po przecinku 133 967,210000000000
opłata wstępna 5% tj. 6698,36 = 6698,36050000000
rata 3927,60 zaokraglenie moze wynosic max 1 grosz 3927,604 - 3927,595
wartosc koncowa 1% tj. 1339,67 = 1339,672100000

różnica jaka mogła by wyjść to max
1gr na oplacie wstepnej
36 gr na wszystkich ratach
1 gr na oplacie koncowej
a to jest max 38 groszy

dla zobrazowania

6698,37 + (36 * 3927,61) + 1339,68 = 149432,01

149432,01 / 133 967,21 = 111,5437% = 111,544% = 111,54%

a nie 111,552%


Co do excela to
w PMT - oprocentowanie wpisujemy miesieczne

wartość finansowana = wartość przedmiotu - opłaty wstępne

PMT ma być z plusem

w funkcji RATE ma być znak minus przy rata
aby wyszło oprocentowanie roczne to na końcu * 12
RATE(okres, - rata; wartość finansowana; - wartość końcowa; typ)* 12

ponadto :
- nie kazdy ma excela
- nie kazdy excel ma te formuły
- nie kazdy potrafi sie excelem posłużyć

Ale dobrze, że napisałeś jak to robić, komuś się na pewno przyda.


ODPOWIEDZ