< powrót - Oferty leasingu

Leasing maszyn i urządzeń

Leasing maszyn i urządzeń dostępny jest w 26 firmach leasingowych

Leasing maszyn i urządzeń - charakterystyka oferty

Choć w teorii leasingiem można sfinansować każdą maszynę bądź urządzenie, to w praktyce leasingodawcy najchętniej finansują sprzęt budowlany i rolniczy, poligraficzny, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, wózki widłowe i inne urządzenia, które oferowane są przez renomowanych producentów. Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia. Więcej na ten temat poniżej: Wszystko o leasingu maszyn i urządzeń w Polsce

Warunki leasingu u polskich leasingodawców

Okres leasingu

 • operacyjny: od 24 do 60 miesięcy
  najczęściej od 36 miesięcy (amortyzacja 14%)
 • finansowy: od 6 do 60 miesięcy
 • niektórzy leasingodawcy oferują maks. okresy 72 i 84 miesiące (czasem nawet dłuższe)

Czynsz inicjalny / wpłata własna

 • najczęściej od 10% do 45% (niektóre firmy nawet od 0%)

Warianty

 • oprocentowanie (stopa) zmienne lub stałe
 • leasing złotowy, walutowy, denominowany
 • raty równe, malejące (degresywne), sezonowe

Procedury i dokumenty

 • uproszczona (stosowana tylko w nielicznych przypadkach): wnioskujący przedkłada dokumenty rejestrowe i dowody osobiste reprezentantów
 • standardowa: dodatkowo wymagane dokumenty finansowe (np. deklaracje podatkowe)

Odbiór przedmiotu w 3 do 10 dni od złożenia wniosku

Maszyny i urządzenia używane

Leasing sprzętu używanego dostępny w przypadku popularnych urządzeń renomowanych producentów.
Maksymalny wiek urządzenia i okres leasingu ustalany indywidualnie.

Oprocentowanie leasingu maszyn i urządzeń

Poznaj przybliżony poziom kosztów... Nasz kalkulator leasingowy jest na bieżąco aktualizowany i pokazuje realne, przeciętne stawki oferowane przez czołowych polskich leasingodawców.

Cena urządzenia (w złotych, bez groszy)
Rodzaj urządzenia
Pierwsza wpłata
Okres leasingu
Wykup
Rata leasingowa*
Koszt całkowity*

* - uśrednione w oparciu o stawkę WIBOR 1M = 0,18% oraz marże stosowane przez czołowych leasingodawców w dniach od 16 do 23 września 2021 r. w ofertach dla użytkowników Wyszukiwarki Leasingu.

Wyszukiwarka Leasingu - maszyny i urządzenia

Leasing maszyn i urządzeń dostępny jest w 26 firmach leasingowych. Najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców jest nasza Wyszukiwarka Leasingu. Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kciuk w górę„Jesteśmy bardzo zadowoleni z ilości ofert, które otrzymaliśmy. W przyszłości na pewno nadal będziemy korzystać z Wyszukiwarki FmLeasing.pl, gdyż w szybki sposób możemy otrzymać i porównać oferty z firm leasingowych będących w czołówce na rynku”


Wszystko o leasingu maszyn i urządzeń w Polsce

Choć w teorii leasingiem można sfinansować każdą maszynę bądź urządzenie, to w praktyce leasingodawcy najchętniej finansują sprzęt budowlany i rolniczy, poligraficzny, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, wózki widłowe i inne urządzenia, które oferowane są przez renomowanych producentów. Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia.

Specyfika, czyli co można sfinansować

Najłatwiej jest uzyskać leasing maszyny lub urządzenia, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Dla firmy leasingowej transakcja rodzi tym mniejsze ryzyko, im łatwiej będzie jej potencjalnie znaleźć nabywcę na środek trwały, w przypadku jego zwrócenia (np.: z powodu zaległości płatniczych) przez leasingobiorcę. Dlatego polscy leasingodawcy bardzo chętnie finansują maszyny budowlane, rolnicze, wózki widłowe, czy też wybrane urządzenia produkcyjne, poligraficzne i przemysłowe znanych i renomowanych producentów. Otrzymać leasing tego typu przedmiotów mogą nawet firmy, które nie mogą pochwalić się nadzwyczajną zdolnością kredytową, a w sporadycznych przypadkach możliwe jest nawet skorzystanie z procedury uproszczonej, czyli przyznanie finansowania jedynie na podstawie dokumentów rejestrowych wnioskującego przedsiębiorcy oraz oświadczeń majątkowych i finansowych.

Działa to jednak także w drugą stronę. Leasingodawcy unikają finansowania maszyn i urządzeń, których zbywalność na rynku wtórnym jest ograniczona. W przypadku chęci sfinansowania tego typu maszyn, np.: urządzeń zaprojektowanych i wykonanych na specjalne zamówienie, bardzo często konieczne jest ustanowienie przez korzystającego dodatkowych zabezpieczeń na rzecz finansującego, aby zminimalizować jego ryzyko.

Najczęściej finansowany sprzęt

W Polsce zawieranych jest rocznie ponad 100 tys. umów leasingu oraz pożyczki leasingowej, których przedmiotem są maszyny i urządzenia. Przeciętna wartość jednej umowy wynosi ponad 160 tysięcy złotych netto. Pod względem ilościowym najwięcej finansowanych jest maszyn rolniczych, budowlanych i wózków widłowych. Natomiast do najdroższych (największa przeciętna wartość jednej zawartej umowy) należą maszyny do produkcji tworzyw sztucznych, urządzenia do obróbki metali, dla przemysłu spożywczego i oczywiście maszyny poligraficzne.

Wykres kołowy: struktura leasingowanych maszyn i urządzeń pod względem ilości

Struktura leasingowanych maszyn i urządzeń pod względem ilości. Źródło: ZPL

Maszyny i urządzenia używane

Leasing używanych maszyn i urządzeń jest także możliwy. Wiele firm leasingowych ma ściśle określone procedury według, których finansują sprzęt, np.: maksymalnie trzy-, cztero-, czy pięcioletnie. Jednak w ramach odstępstwa od tych procedur, możliwe jest także uzyskanie leasingu starszych maszyn. Wszystko zależy od tego co jest przedmiotem finansowania i jaki jest jego stan techniczny. Jeżeli mamy do czynienia z urządzeniem, które nadal jest przydatne technologicznie, które przepracowało niewielką liczbę roboczogodzin i jest dobrze utrzymane, to nie ma dużych przeszkód, żeby móc je sfinansować leasingiem.

Dostępność leasingu uzależniona od koniunktury

Warto pamiętać, że dostępność rozumiana jako skłonność firm leasingowych do udzielania leasingu, jest mocno uzależniona od ogólnej koniunktury gospodarczej oraz trendów w konkretnych branżach. Chyba najlepszym tego przykładem jest branża budowlana lub poligraficzna, która żyje w pewnego rodzaju cyklach koniunkturalnych. W czasie boomu leasingodawcy udzielają leasingu prawie jak leci, natomiast w czasach bessy bardzo wnikliwie badają kondycję finansową każdej wnioskującej o leasing firmy. Dotyczy to każdej branży i każdej kategorii maszyn i urządzeń

Gdzie wziąć leasing?

Do liderów finansowania maszyn i urządzeń (pod względem wartości) należą m.in. PKO Leasing, Santander Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, Siemens Finance, BNP Paribas Lease Group, Millennium Leasing, ING Lease, Idea-Getin, mLeasing, czy SG Equipment Leasing i szereg innych. Trzeba jednak pamiętać, że każda z tych firm ma swoją specyfikę i preferencje, specjalizując się w finansowaniu wybranych branż i określonych kategorii sprzętu czy nawet działając w określonych niszach.

Zachęcamy do skorzystania z Wyszukiwarki Leasingu, aby dotrzeć do odpowiednich, czyli przede wszystkim tanich i dobrze ocenianych firm leasingowych.

Wyszukiwarka Leasingu

Leasing maszyn i urządzeń oferowany jest przez 26 firm leasingowych

Wybierz rodzaj urządzenia, aby dowiedzieć się jeszcze więcej

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.8888888888889 1 1 1 1 1 4.89 (18)

Istotne porady

Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Mężczyzna analizujący dokumentyMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Aktualności dotyczące finansowania maszyn i urządzeń

Leasing maszyn i urządzeń w 2021 – wyniki

Firmy leasingowe sfinansowały w pierwszej połowie 2021 roku maszyny i urządzenia o wartości 11,3 mld złotych, czyli aż o 22% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost widoczny jest w segmencie maszyn poligraficznych (+57%), urządzeń do obróbki metali (+41%) i sprzętu budowlanego (+37%). Na minusie znalazł się natomiast leasing sprzętu gastronomicznego (-30%), co nie dziwi w kontekście sytuacji w jakiej znalazł się ten sektor gospodarki z powodu pandemii Covid-19.

Więcej aktualności z branży: Wiadomości z branży leasingowej [NA ŻYWO]

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl