Samochód poleasingowy
W ofertach poleasingowych i poflotowych znajdują się przedmioty z leasingu lub wynajmu długoterminowego, które można podzielić na dwie grupy:

Przedmioty zwrócone dobrowolnie

Są to przede wszystkim samochody bądź inne środki trwałe, gdzie leasingobiorca nie zdecydował się wykupić przedmiotu po zakończeniu umowy, np.: zawarł nową umowę, a stary przedmiot zwrócił finansującemu, ewentualnie zrezygnował z leasingu przed czasem i "odstawił" przedmiot do finansujcego.

Do grupy tej można zaliczyć także samochody z tzw. wynajmu długoterminowego flot, gdzie już w założeniu leasingobiorca nie zamierza wykupić przedmiotu leasingu tylko zwraca go do finansującego - pojazdy takie określane są mianem samochodów poflotowych bądź pokontraktowych.

Przedmioty poleasingowe zwracane dobrowolnie z reguły są kompletne i w dobrym lub bardzo dobrym stanie, tzn. nie posiadają braków w wyposażeniu, mają komplet dokumentów, zwłaszcza dokumenty związane z serwisowaniem, itp. W przypadku samochodów poflotowych istnieje niemal pewność, że okresowe przeglądy robione były w terminach, w autoryzowanych stacjach obsługi.

Przedmioty odebrane (powindykacyjne)

Przedmioty zwrócone, a częściej odebrane leasingobiorcom, z powodu zaległości płatniczych bądź innych naruszeń umowy, mogą (choć nie muszą) mieć braki w wyposażeniu i dokumentacji. Nie ma niestety reguły jeżeli chodzi o stan techniczny takiego przedmiotu. Czasami mogą to być samochody lub maszyny celowo uszkodzone, rozkompletowane, czy "ogołocone", a czasem będą to przedmioty w stanie wzorowym.

Zalety przedmiotów poleasingowych i poflotowych

Uczciwość i rzetelność sprzedawcy

Firmy leasingowe i flotowe sprzedają przedmioty w takim stanie w jakim one są. Nie ma tu "kręcenia" liczników, przemilczeń lub oszustw dotyczących przeszłości wypadkowej, itp. Nie oznacza to jednakże, że takie przedmioty nie mogły zostać wcześniej "podretuszowane" przez leasingobiorcę bądź jeszcze wcześniej (dotyczy przedmiotów, które były wyleasingowane już jako używane). Jednak jeżeli tak się nie stało wcześniej, to istnieje duża szansa, że zakup takiego przedmiotu nie będzie kupowaniem kota w worku.

Faktura z pełnym VAT

W zdecydowanej większości przypadków przedmioty poleasingowe i samochody poflotowe sprzedawane są na podstawie faktury VAT z pełną stawką. Na przedmioty takie można zatem bez przeszkód zawrzeć kolejną umowę leasingu, a także odliczyć VAT.

Potwierdzony stan techniczny

Przedmioty z reguły wyceniane są przez rzeczoznawcę, a z wyceną można najczęściej zapoznać się przed zakupem. Dzięki temu można dość dobrze zapoznać się ze stanem samochodu bądź maszyny i urządzenia jeszcze przed obejrzeniem. W przypadku samochodów można choćby sprawdzić, które elementy karoserii były ewentualnie lakierowane.

Czy przedmioty poleasingowe i poflotowe można wyleasingować?

Najczęściej tak - mogą one być przedmiotem kolejnej umowy leasingu choć to zależy często od ich wieku. Im starsze, tym trudniej o leasing. Taką umowę leasingu można zawrzeć z leasingodawcą, który aktualnie jest właścicielem środka trwałego, bądź też z inną firmą leasingową. Wówczas obecna firma-właściciel musi sprzedać przedmiot kolejnemu finansującemu.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto nabyć samochód poleasingowy?

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl