Poznaj cztery poważne i prawdopodobnie najczęstsze błędy popełniane przez korzystających z leasingu samochodu osobowego, choć – prawdę mówiąc – zasygnalizowane tu problemy, a przede wszystkim sposoby radzenia sobie z nimi, możesz zastosować jako wskazówki także przy leasingu innych środków trwałych. Umożliwią ci one zaoszczędzenie pieniędzy oraz uniknięcie zaskoczeń i rozczarowań.
Krótko: Błędy przy wyborze oferty leasingu
- Błąd nr 1: Niestaranny wybór oferty leasingowej
- Błąd nr 2: Złe oszacowanie okresu finansowania
- Błąd nr 3: Przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych
- Błąd nr 4: Nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach
Kosztownym błędom można z łatwością zapobiegać, świadomie wybierając leasingodawcę i ustalając warunki leasingu.
Kluczowe decyzje zapadają przy wyborze oferty i leasingodawcy
Moment wyboru oferty i leasingodawcy jest tym, w którym decydujesz o dalszych losach swojego leasingu. Błędy popełnione na tym etapie potrafią mścić się przez cały okres finansowania i zazwyczaj mają one wspólny mianownik.
1. Niestaranny wybór oferty leasingowej
Tym wspólnym mianownikiem jest niestaranny wybór oferty i finansującego. Jest to zresztą temat na oddzielne rozważania, dlaczego sporo osób poświęca wiele czasu i uwagi, żeby wybrać odpowiedni dla siebie model auta, negocjuje jego cenę, jest gotowych pojechać na przysłowiowy drugi koniec Polski, jeżeli wytarguje odpowiedni rabat u tamtejszego dealera lub znajdą ciekawy samochód używany… I te same osoby jednocześnie nie przeznaczają nawet ułamka poświęconego już czasu, żeby wybrać odpowiednią ofertę finansowania – dotyczy to zresztą nie tylko leasingu, ale także kredytu.
Mnóstwo przedsiębiorców wybiera po prostu pierwszego-lepszego leasingodawcę, „podsuniętego” u dealera lub w komisie bez porównania z propozycjami konkurencji, bez przeczytania umowy itd. Nieważne, czy jest to wynik mylnego przekonania, że oferty i warunki wszystkich leasingodawców są do siebie zbliżone, czy też najzwyklejszego w świecie braku rozeznania lub opieszałości – ważne, że efekt tego może być kosztowny (wybór drogiej oferty z zawartą wysoką prowizją dla sprzedawcy/pośrednika) i frustrujący (złe warunki umowne, niepartnerski finansujący).
Świadomie wybierz leasing
Przede wszystkim poświęcić minimum czasu, żeby zebrać z rynku choćby kilka ofert różnych firm leasingowych i porównać je ze sobą. Na co należy zwrócić uwagę przy takim porównaniu i jak negocjować warunki oraz czego się wystrzegać? To wszystko jest dokładnie opisane w naszym Megaporadniku: Umiejętny wybór oferty leasingu Megaporadniku: Umiejętny wybór oferty leasingu
Wygodnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z Wyszukiwarki Leasingu, która umożliwi ci zapoznanie się z ofertami czołowych polskich leasingodawców bez pośredników, a dodatkowo otrzymasz bezpłatną analizę tych ofert i warunków umownych.
2. Złe oszacowanie okresu finansowania
Prawdopodobnie najrozsądniejszym okresem leasingu samochodu osobowego są 3, ewentualnie 4 lata. Jest to zresztą najpopularniejsza długość umowy nie tylko w Polsce, ale także w krajach zachodnich, gdzie leasing jest bardzo dojrzałym produktem. Za takim okresem przemawiają m.in. kwestie oszczędności podatkowych, ponieważ pozwala on na dość szybkie zaliczenie kosztów podatkowych związanych z nabyciem auta.
Z drugiej strony dłuższy okres leasingu powoduje obniżenie miesięcznej raty. Dlatego wielu klientów firm leasingowych decyduje się na jak najdłuższy okres finansowania, czasem nawet 7-letni. Tyle tylko, że tak długi czas leasingu może stać się w pewnym momencie udręką. Po 3-4 latach samochód często jest albo wyeksploatowany albo najzwyczajniej w świecie przestaje dawać radość z jego użytkowania. Gdzieś tam zaczynasz rozglądać się za nowszymi modelami wyposażonymi w nowinki technologiczne, a tu tymczasem jeszcze kawał leasingu do spłaty… Oczywiście okres finansowania można w pewnym momencie skrócić i spłacić całość zobowiązania przed czasem, ale jest to zazwyczaj dość kosztowne.
Rozsądnie dobierz okres leasingu
Warto, abyś tak dobrał okres spłaty, żeby miesięczna rata nie była dla ciebie przesadnym obciążeniem, ale też, żeby okres finansowania nie trwał dłużej, niż podpowiada ci zdrowy rozsądek i dotychczasowe doświadczenia (niektórzy bardzo szybko nudzą się autami, a inni użytkują je nawet przez wiele lat).
3. Przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych
Ten punkt związany jest po części z poprzednim. Chodzi o to, żebyś tak dobrał okres leasingu, ale także wybrał auto o odpowiedniej cenie, żeby miesięczne raty nie stały się dla ciebie przesadnym obciążeniem. Niektórzy decydują się na zbyt drogi jak na swoje obecne możliwości samochód i o ile stać ich na spłatę rat, to każdy dodatkowy koszt związany z użytkowaniem samochodu, jak ubezpieczenie, czy przeglądy zaczyna poważnie nadszarpywać firmowy, a często także domowy budżet. Problem ten dotyczy również osób decydujących się na leasing z wysokim wykupem, który w założeniu miał obniżyć ratę, a ostatecznie okazuje się, że ciężko jest zebrać kilka tysięcy złotych, a czasem nawet więcej, żeby jednorazowo wpłacić taką kwotę na zakończenie umowy.
Po drugiej stronie skali są osoby zachowawcze i oszczędne, które decydują się na leasing taniego auta. Potem okazuje się, że biznes rozwija się dynamicznie, potrzebne są większe koszty podatkowe w firmie i zbyt tani samochód przestaje dawać w pewnym momencie odpowiednią tarczę podatkową.
Oszacuj swoją płynność finansową w perspektywie kilku lat
Oczywiście życzymy wszystkim, żeby mieli wyłącznie takie problemy, jak „zbyt szybko” rosnące dochody. Jednak podsumowując ten punkt – to właśnie niedoszacowanie lub przeszacowanie swoich możliwości finansowych jest jednym z większych i najbardziej frustrujących błędów związanych z leasingiem. Wpływ na to ma zły dobór okresu finansowania, jak i przede wszystkim nierozsądny wybór samochodu – zbyt drogiego lub zbyt taniego.
Wyjściem z takiej sytuacji może być pozbycie się leasingu poprzez znalezienie chętnego na jego przejęcie. Więcej na ten temat: Cesja (przejęcie) umowy leasingu - jak dokonać?
4. Nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach
Jeszcze jednym z bardzo częstych i jednocześnie kosztownych błędów jest nieopatrzny wybór leasingodawcy, który nastawiony jest na zarabianie na ubezpieczeniach. Taki finansujący potrafi zrobić wiele, żeby sprzedać swojemu klientowi oferowane przez siebie ubezpieczenie, które jest jednocześnie dużo droższe niż ogólnie dostępne na rynku. W przypadku samochodów mówimy o naprawdę dużych kwotach. Dlatego należy wybierać leasingodawcę, który albo oferuje rozsądne stawki ubezpieczeniowe, albo przynajmniej nie utrudnia skorzystania z oferty ubezpieczyciela zewnętrznego, znalezionego we własnym zakresie. Dotyczy to także ubezpieczenia GAP.
Jest to szczególnie ważne w kolejnych latach leasingu, bo największe „przebicia” na ubezpieczeniu mają miejsce przy kontynuacji polis na drugi rok i kolejne lata finansowania.
Nie przepłacaj za ubezpieczenie
Dlatego jeszcze przed zakończeniem pierwszego roku leasingu, najlepiej na co najmniej miesiąc przed upłynięciem ważności polisy, powinieneś zorientować się w stawkach ubezpieczenia oferowanych na rynku i poinformować leasingodawcę o zamiarze wykupienia kontynuacji polisy u zewnętrznego ubezpieczyciela. Jest duża szansa, że finansujący widząc, że ma do czynienia ze świadomym klientem zaproponuje ci konkurencyjną stawkę. Więcej o tym schemacie napisaliśmy w oddzielnym poradniku: Jak nie przepłacić za ubezpieczenie w leasingu?
Więcej o leasingu samochodów?
Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik
Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?
Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Błędy popełniane przy wyborze leasingodawcy i ofercie finansowania pojazdów. Łatwo im zapobiec jeśli się o nich wie >
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński