Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

5 spraw dotyczących leasingu

Jeżeli nie lubisz czytać długich umów lub mylnie podejrzewasz, że warunki w każdej firmie leasingowej są takie same, więc nie warto ich porównywać, to ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiadamy, które pięć rzeczy w umowie i OWUL trzeba sprawdzić, żeby uniknąć podpisania złej umowy leasingu samochodu, z nieodpowiednim finansującym.

Krótko: To trzeba sprawdzić przed wzięciem samochodu w leasing

1. Trzeba porównać datę zakończenia umowy z datą zakończenia obowiązywania polisy ubezpieczeniowej, aby uniknąć konieczności wykupu kontynuacji ubezpieczenia na koniec umowy.
2. Trzeba sprawdzić czy po zmianie WIBOR leasingodawca przeliczy ratę z automatu.
3. Trzeba sprawdzić zasady i koszty rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy lub cesji.
4. Trzeba sprawdzić wysokość opłat dodatkowych, np.: koszt rejestracji samochodu.
5. Trzeba sprawdzić koszt oferowanego przez leasingodawcę ubezpieczenia samochodu i warunki skorzystania z własnego ubezpieczenia.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Pamiętaj, że dokumenty, które będziesz podpisywał z leasingodawcą składają się z co najmniej trzech części: 1. umowy właściwej; 2. OWUL, czyli ogólnych warunków umowy leasingu (jest to coś w rodzaju regulaminu) oraz 3. TOiP, czyli tabeli opłat i prowizji.

1. Ile jest rat leasingu i kiedy przypada data płatności ostatniej z nich oraz wykupu?

Należy sprawdzić i porównać datę zakończenia umowy oraz datę końca obowiązywania polisy ubezpieczeniowej samochodu. Ważne, żeby data płatności ostatniej raty i wykupu wypadała przed datą zakończenia polisy ubezpieczeniowej samochodu. W przeciwnym razie leasingobiorca będzie musiał wykupić kontynuację ubezpieczenia (zazwyczaj na cały rok) na kilka dni przed zakończeniem umowy, co niektórzy leasingodawcy wykorzystują, żeby wcisnąć drogie ubezpieczenie.
Dlatego zazwyczaj lepiej jest, żeby leasing składał się z 23 zamiast 24 rat oraz odpowiednio z 35 zamiast 36, 47 zamiast 48, 59 zamiast 60, itd.

2. Jaki jest sposób przeliczania wysokości rat na skutek zmiany WIBOR?

Umowy leasingu o zmiennym oprocentowaniu - a takich jest zdecydowana większość - najczęściej oparte są o wskaźnik WIBOR 1M lub 3M. W przypadku zmiany tych wskaźników, np.: spowodowanych zmianą stóp procentowych, leasingodawcy mają prawo zmienić wysokość rat miesięcznych.

Istotne jest, żeby wybrać ofertę tego leasingodawcy, który zobowiązuje się w umowie do przeszacowania rat niejako z automatu, tj. zarówno wtedy kiedy WIBOR wzrośnie, jak i zmaleje. W przeciwnym razie można być skazanym na łaskę finansującego, który chętnie podnosi ratę, gdy WIBOR wzrośnie, ale nie kwapi się, żeby ją obniżyć, gdy WIBOR zmaleje.

3. Jakie są zasady rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy i jakie są zasady i koszty cesji?

Należy sprawdzić jakie są zasady rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy, np.: z powodu jej wypowiedzenia z winy leasingobiorcy, czy szkody całkowitej. Trzeba ustalić sposób obliczania dyskonta oraz wysokość opłat manipulacyjnych, naliczanych z powodu przedterminowego zakończenia umowy. Podobnie sprawa ma się z możliwością dokonania cesji umowy na inny podmiot - należy ustalić jakie są jej warunki i jakie wiążą się z nią opłaty. Więcej na ten temat w naszych poradnikach: Sprawdź jak rozliczą ci przedwcześnie zakończoną umowę, zanim ją podpiszesz oraz Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy

4. Jaka jest wysokość opłat dodatkowych?

Należy zapoznać się z całą Tabelą Opłat i Prowizji, w której zawarte są wszelkie dodatkowe opłaty manipulacyjne. W przypadku leasingu samochodu warto zwrócić szczególną uwagę na takie pozycje jak: opłata za rejestrację pojazdu, opłata za zgodę na zewnętrzne (wskazane przez leasingobiorcę) ubezpieczenie komunikacyjne, opłata za udzielenie informacji o leasingobiorcy policji lub innym organom (np.: w wyniku zarejestrowania samochodu przez fotoradar) oraz opłaty manipulacyjne za odbiór zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, wyrobienie wtórnika lub dokonanie zmian w dowodzie (np.: montaż haka, czy instalacji gazowej).

5. Jaki jest koszt oferowanego przez leasingodawcę ubezpieczenia samochodu? Jakie są warunki skorzystania z własnego ubezpieczenia?

W przypadku samochodu będącego przedmiotem leasingu istnieje obowiązek ubezpieczenia go zarówno w zakresie OC, jak i AC (Autocasco). Koszty ubezpieczenia oferowanego przez różnych leasingodawców potrafią się od siebie bardzo różnić. Dlatego należy ustalić koszt oferowanego ubezpieczenia jeszcze na etapie wyboru i porównywania ofert leasingowych. Warto także sprawdzić warunki i wysokość opłaty manipulacyjnej w przypadku chęci skorzystania z ubezpieczenia znalezionego na własną rękę. Pozwala to mieć alternatywę, np.: przy kontynuacji ubezpieczenia na kolejne lata.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.1818181818182 1 1 1 1 1 4.18 (11)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Minimum, które musisz wiedzieć, żeby wybrać dobry leasing samochodu >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl