VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Leasingobiorcy, którzy wykorzystują leasingowane samochody osobowe wyłącznie do celów działalności gospodarczej, chcący odliczać 100% VAT od rat i innych wydatków, muszą zgłosić ten fakt do US na druku VAT-26. Co należy zrobić w przypadku wykupu pojazdu z leasingu lub zwrotu do leasingodawcy?

Obowiązek aktualizacji VAT-26 – kiedy?

Obowiązująca od 1 kwietnia 2014 roku ustawa o VAT przewiduje obowiązek aktualizacji najpóźniej przed dniem, w którym następuje zmiana wykorzystania pojazdu samochodowego.

Wykup samochodu z leasingu a aktualizacja VAT-26?

Zakładając, że firma/podatnik zamierza po wykupie z leasingu nadal wykorzystywać pojazd wyłącznie w działalności gospodarczej, to ciężko jest w tej sytuacji mówić o zmienia przeznaczenia.

Jednak po wykupie zmienia się data nabycia pojazdu oraz (ewentualnie) numer rejestracyjny. W takim przypadku jest konieczna nie tyle aktualizacja, co złożenie nowej deklaracji VAT-26, czyli ponowne zgłoszenie do US samochodu, który jest wykorzystywany wyłącznie w działalności, po wykupieniu go z leasingu.

Zwrot samochodu do leasingodawcy a aktualizacja VAT-26?

Fiskus stoi na stanowisku (np.: interpretacja indywidualna IPPP2/443-799/14-2/MM), że zwrot samochodu osobowego wykorzystywanego w 100% w działalności do leasingodawcy wiąże się z koniecznością aktualizacji VAT-26 tak, jakby w dniu zwrotu samochód zmieniał swoje przeznaczenie na użytek mieszany (dający prawo do odliczania tylko 50% VAT).

Oznacza to, że leasingobiorca, który chce zakończyć umowę przed czasem i zwrócić przedmiot do leasingodawcy, ewentualnie oddaje go z powodu wypowiedzenia umowy i windykacji lub po prostu oddaje po zakończeniu kontraktu wynajmu długoterminowego, powinien złożyć w US aktualizację VAT-26 z użytku wyłącznie do działalności na użytek mieszany.

Wydaje się niedorzeczne? To nie koniec!

Taką aktualizację VAT-26 (z użytku służbowego na mieszany) należy złożyć także z chwilą sprzedaży samochodu! Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko leasingobiorców, którzy wykupili pojazd z leasingu i chcą go sprzedać, ale wszystkich bez wyjątku podatników, którzy sprzedają samochód osobowy zgłoszony wcześniej na druku VAT-26.

Na takim stanowisku stoi większość Izb Skarbowych.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl