Cesja umowy leasingu

Z dniem 1 stycznia 2013 weszły w życie przepisy podatkowe, które ułatwiają cesję leasingu. Opisujemy jakie cesja ma skutki podatkowe dla przejmującego (nabywcy, cesjonariusza) oraz oddającego leasing (zbywcy, cedenta).

Od czego zacząć, żeby dokonać cesji?

O tym, na czym polega cesja leasingu, komu może się przydać, jak należy jej dokonać, żeby pozostać w zgodzie z nowymi przepisami podatkowymi wreszcie o tym, od czego zacząć pisaliśmy w naszej publikacji Cesja (przejęcie) umowy leasingu – jak dokonać?

Skutki dla dotychczasowego leasingobiorcy, czyli zbywcy praw do umowy leasingu (cedenta)

Nie trzeba korygować odliczonych podatków

Takie pytania się pojawiają, więc od razu rozwiewamy wątpliwości. Dotychczasowy leasingobiorca, jeżeli „odda” swój leasing, nie musi dokonywać żadnych korekt w podatku. Nie ma znaczenia, że zaliczał raty w koszty oraz odliczał VAT. Nie musi fiskusowi niczego oddawać w momencie kiedy zakończy umowę przed czasem, niezależnie czy stało się to poprzez zwrócenie przedmiotu do leasingodawcy czy też poprzez cesję praw na nowego korzystającego.

Co z odstępnym i podatkiem od niego? Co napisać na fakturze za odstępne?

Dotychczasowy leasingobiorca może umówić się z nowym, że w zamian za przekazanie praw do umowy ten drugi zapłaci wynagrodzenie, potocznie zwane odstępnym (odpłatne zbycie praw majątkowych). Dzieje się tak, kiedy pozostałe do końca raty przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu bądź innego środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu. Wysokość odstępnego jest zatem „wyrównaniem” do wartości rynkowej.

Z tego tytułu zbywca powinien wystawić fakturę VAT. Sprzedaż praw majątkowych jest oczywiście przychodem dotychczasowego korzystającego oraz powstanie konieczność zapłaty VAT (23%) od ceny odstępnego.

Jak nazwać na fakturze tą czynność? Panuje tutaj dowolność. Może to być choćby „opłata za przejęcie praw do umowy X", "przeniesienie praw użytkowania przedmiotu leasingu X, „odstępne za przekazanie praw do umowy leasingu”, „przekazanie praw do umowy leasingu”, itd.

Skutki dla nowego leasingobiorcy, czyli nabywcy praw do umowy leasingu (cesjonariusza)

Co z podatkami od rat leasingu przejętej umowy (PIT, CIT, VAT)?

Zakładając, że umowa została przejęta w zgodzie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2013 roku, nowy leasingobiorca może bez ograniczeń zaliczać w koszty kolejne raty leasingu.

Może także odliczać VAT od rat w pełnej wysokości, chyba, że przedmiotem przejętej umowy jest samochód osobowy.

Wówczas należy stosować zasadę odliczenia 50% od każdej raty.

Co z podatkami od faktury za odstępne (PIT, CIT, VAT)?

Nowy leasingobiorca może odliczyć cały VAT od faktury za odstępne nawet jeżeli przedmiotem przejmowanej umowy jest samochód osobowy. Takie jest stanowisko organów podatkowych, np.: interpretacje indywidualne ILPP1/443-889/08-5/BP, IBPP1/443-767/09/ES.

Odstępne będzie także kosztem podatkowym u nowego korzystającego. Jednak w przypadku firm prowadzących pełną rachunkowość koszt poniesiony na odstępne powinien być rozliczany proporcjonalnie w całym okresie trwania przejętej umowy leasingu (interpretacja indywidualna ILPB3/423-594/08-5/EK).

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
22 lis
Rejestracje samochodów, a awaria CEPiK – wszystko powoli wraca do normy
21 lis
Barometr EFL: Nastroje osłabły, ale nadal lepsze niż przed rokiem
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl