Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Procedury leasingowe

Każdy leasingodawca, zanim udzieli leasingu, bada nie tylko wiarygodność i ewentualnie zdolność kredytową przyszłego leasingobiorcy, ale zwraca uwagę także na to, jaki środek trwały ma być przedmiotem umowy. Dlatego, o ile w teorii można sfinansować niemalże każdą rzecz, to w praktyce wygląda to trochę inaczej. Przybliżamy, co może być przedmiotem leasingu.

Im łatwiej zbywalny przedmiot, tym łatwiej o leasing

Przede wszystkim najchętniej finansowanymi środkami trwałymi są te, które łatwo i względnie szybko można zbyć na rynku wtórnym. Dlatego firmy leasingowe bardzo chętnie finansują samochody osobowe i dostawcze oraz tzw. ciężki transport. Niewiele trudniej jest wyleasingować także maszyny i urządzenia budowlane, rolnicze, czy sprzęt medyczny. Są to wszystko przedmioty preferowane przez leasingodawców, dlatego wielu z nich stosuje w ich przypadku szybką ścieżkę przyznawania leasingu, w ramach procedur uproszczonych. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Co można sfinansować w procedurze uproszczonej?

Na przeciwległym biegunie są środki trwałe, na które jest bardzo wąski rynek zbytu. Można tu sobie wyobrazić specjalistyczne urządzenia, czy choćby linie technologiczne zaprojektowane i wykonane wyłącznie pod indywidualne zamówienie klienta. Wiele firm leasingowych w ogóle unika finansowania tego typu przedmiotów, a te nieliczne, które będą skłonne „zaryzykować”, wymagają licznych zabezpieczeń transakcji.

Pochodzenie przedmiotu

Sam fakt łatwej zbywalności przedmiotu nie jest przesądzający. Bardzo istotne jest także jego pochodzenie, czyli to, kto sprzedaje środek trwały mający być objęty finansowaniem. Leasingodawcy preferują, żeby przedmioty pochodziły z autoryzowanej sieci sprzedaży danej marki. Natomiast w przypadku przedmiotów używanych, żeby zbywcą były firmy specjalizujące się w ich sprzedaży, np.: komisy samochodowe, importerzy urządzeń itd.

Odpowiedni wiek i wartość

Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest wiek środka trwałego. Generalnie zdecydowanie preferowanymi przedmiotami finansowania jest wszystko to, co jest fabrycznie nowe. Względnie chętnie finansowane są także przedmioty dwu-trzyletnie. Przedmioty starsze niż cztero-pięcioletnie finansują bardzo nieliczne firmy leasingowe.

Dodać należy, że wartość środka trwałego również powinna być odpowiednio wysoka. Zazwyczaj finansowane są rzeczy o wartości dopiero powyżej 20-25 tys. złotych netto. Rozwijamy ten temat w artykule: Sprawdź czego firmy leasingowe nie chcą finansować

Leasing nieruchomości

Oddzielną kwestią jest finansowanie nieruchomości – aby poznać jego specyfikę odsyłamy do artykułu Wszystko o leasingu nieruchomości w Polsce.

Co firmy leasingowe finansują najchętniej?

Sprawdź, ile firm leasingowych w Polsce finansuje wybrane kategorie środków trwałych i zapoznaj się ze szczegółami ich oferty:

5 1 1 1 1 1 5.00 (2)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało - o wszystko! >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl