Procedury leasingowe

Dla każdej firmy leasingowej ważna jest nie tylko wiarygodność i zdolność kredytowa przyszłego leasingobiorcy, ale także to, jaki środek trwały ma być przedmiotem umowy. Dlatego, o ile w teorii można sfinansować niemalże każdą rzecz, to w praktyce wygląda to trochę inaczej. Przybliżamy co może być przedmiotem leasingu.

Im łatwiej zbyć przedmiot, tym łatwiej o leasing

Przede wszystkim najchętniej finansowanymi środkami trwałymi są te, które łatwo i względnie szybko można zbyć na rynku wtórnym. Dlatego firmy leasingowe bardzo chętnie finansują samochody osobowe i dostawcze oraz tzw. ciężki transport. Niewiele trudniej jest wyleasingować także maszyny i urządzenia budowlane, rolnicze, czy sprzęt medyczny. Są to wszystko przedmioty preferowane przez leasingodawców, dlatego wielu z nich stosuje w ich przypadku szybką ścieżkę przyznawania leasingu, w ramach procedur uproszczonych.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Co można sfinansować w procedurze uproszczonej?

Na przeciwległym biegunie są środki trwałe, na które jest bardzo wąski rynek zbytu. Można tu sobie wyobrazić specjalistyczne urządzenia, czy choćby linie technologiczne zaprojektowane i wykonane wyłącznie pod indywidualne zamówienie klienta. Wiele firm leasingowych w ogóle unika finansowania tego typu przedmiotów, a te nieliczne, które będą skłonne „zaryzykować”, wymagają licznych zabezpieczeń transakcji.

Pochodzenie przedmiotu

Sam fakt łatwej zbywalności przedmiotu nie jest przesądzający. Bardzo istotne jest także jego pochodzenie, czyli to, kto sprzedaje środek trwały mający być objęty finansowaniem. Leasingodawcy preferują, żeby przedmioty pochodziły z autoryzowanej sieci sprzedaży danej marki. Natomiast w przypadku przedmiotów używanych, żeby zbywcą były firmy specjalizujące się w ich sprzedaży, np.: komisy samochodowe, importerzy urządzeń, itd.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Dostawca (zbywca) w leasingu

Odpowiedni wiek i wartość

Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest wiek środka trwałego. Generalnie zdecydowanie preferowanymi przedmiotami finansowania jest wszystko to, co jest fabrycznie nowe. Względnie chętnie finansowane są także przedmioty dwu-trzyletnie. Przedmioty starsze niż cztero-pięcioletnie finansują bardzo nieliczne firmy leasingowe.

Dodać należy, że wartość środka trwałego również powinna być odpowiednio wysoka. Zazwyczaj finansowane są rzeczy o wartości dopiero powyżej 20-25 tys. złotych netto.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Sprawdź czego firmy leasingowe nie chcą finansować

Leasing nieruchomości

Oddzielną kwestią jest finansowanie nieruchomości – aby poznać jego specyfikę odsyłamy do artykułu Wszystko o leasingu nieruchomości w Polsce.

Co firmy leasingowe finansują najchętniej?

Nie zapominając o tym, że wpływ na możliwość sfinansowania (lub nie) leasingiem środka trwałego ma nie tylko jego rodzaj, ale także pochodzenie, wiek i wartość, podajemy ile firm leasingowych w Polsce finansuje daną kategorię przedmiotów.

  • Samochody osobowe i dostawcze finansuje 27 leasingodawców – szczegóły >
  • Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i inne środki transportu finansuje 33 leasingodawców – szczegóły >
  • Maszyny i urządzenia finansuje 26 leasingodawców – szczegóły >
  • Urządzenia i sprzęt medyczny finansuje 18 leasingodawców – szczegóły >
  • Sprzęt komputerowy i IT finansuje 19 leasingodawców – szczegóły >
  • Nieruchomości finansuje 14 leasingodawców – szczegóły >

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Sprawdź czego firmy leasingowe nie chcą finansować

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl