Każdy leasingodawca, zanim udzieli leasingu, bada nie tylko wiarygodność i ewentualnie zdolność kredytową przyszłego leasingobiorcy, ale zwraca uwagę także na to, jaki środek trwały ma być przedmiotem umowy. Dlatego, o ile w teorii można sfinansować niemalże każdą rzecz, to w praktyce wygląda to trochę inaczej. Przybliżamy, co może być przedmiotem leasingu.
Im łatwiej zbywalny przedmiot, tym łatwiej o leasing
Przede wszystkim najchętniej finansowanymi środkami trwałymi są te, które łatwo i względnie szybko można zbyć na rynku wtórnym. Dlatego firmy leasingowe bardzo chętnie finansują samochody osobowe i dostawcze oraz tzw. ciężki transport. Niewiele trudniej jest wyleasingować także maszyny i urządzenia budowlane, rolnicze, czy sprzęt medyczny. Są to wszystko przedmioty preferowane przez leasingodawców, dlatego wielu z nich stosuje w ich przypadku szybką ścieżkę przyznawania leasingu, w ramach procedur uproszczonych. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Co można sfinansować w procedurze uproszczonej?
Na przeciwległym biegunie są środki trwałe, na które jest bardzo wąski rynek zbytu. Można tu sobie wyobrazić specjalistyczne urządzenia, czy choćby linie technologiczne zaprojektowane i wykonane wyłącznie pod indywidualne zamówienie klienta. Wiele firm leasingowych w ogóle unika finansowania tego typu przedmiotów, a te nieliczne, które będą skłonne „zaryzykować”, wymagają licznych zabezpieczeń transakcji.
Pochodzenie przedmiotu
Sam fakt łatwej zbywalności przedmiotu nie jest przesądzający. Bardzo istotne jest także jego pochodzenie, czyli to, kto sprzedaje środek trwały mający być objęty finansowaniem. Leasingodawcy preferują, żeby przedmioty pochodziły z autoryzowanej sieci sprzedaży danej marki. Natomiast w przypadku przedmiotów używanych, żeby zbywcą były firmy specjalizujące się w ich sprzedaży, np.: komisy samochodowe, importerzy urządzeń itd.
Odpowiedni wiek i wartość
Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest wiek środka trwałego. Generalnie zdecydowanie preferowanymi przedmiotami finansowania jest wszystko to, co jest fabrycznie nowe. Względnie chętnie finansowane są także przedmioty dwu-trzyletnie. Przedmioty starsze niż cztero-pięcioletnie finansują bardzo nieliczne firmy leasingowe.
Dodać należy, że wartość środka trwałego również powinna być odpowiednio wysoka. Zazwyczaj finansowane są rzeczy o wartości dopiero powyżej 20-25 tys. złotych netto. Rozwijamy ten temat w artykule: Sprawdź czego firmy leasingowe nie chcą finansować
Leasing nieruchomości
Oddzielną kwestią jest finansowanie nieruchomości – aby poznać jego specyfikę odsyłamy do artykułu Wszystko o leasingu nieruchomości w Polsce.
Co firmy leasingowe finansują najchętniej?
Sprawdź, ile firm leasingowych w Polsce finansuje wybrane kategorie środków trwałych i zapoznaj się ze szczegółami ich oferty:
- Samochody osobowe i dostawcze finansuje 22 leasingodawców
- Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i inne środki transportu finansuje 33 leasingodawców
- Maszyny i urządzenia finansuje 26 leasingodawców
- Urządzenia i sprzęt medyczny finansuje 18 leasingodawców
- Sprzęt komputerowy i IT finansuje 19 leasingodawców
- Nieruchomości finansuje 14 leasingodawców
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało - o wszystko! >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.
Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.
Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik
Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?
20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych
Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński