Procedury leasingowe

Czym są procedury uproszczone, zwane czasem błyskawicznymi i jakie środki trwałe można w ten sposób sfinansować?

Krótko: Leasing uproszczony

1. Leasing uproszczony pozwala uzyskać finansowanie przez przedsiębiorcę bez badania jego zdolności kredytowej - nie musi przedstawiać dokumentów finansowych, np.: PIT/CIT.
2. Leasing uproszczony stosowany jest wyłącznie do finansowania popularnych środków trwałych, pochodzących od znanych producentów i dostawców.
3. Leasing uproszczony stosowany jest do finansowania głównie samochodów osobowych i dostawczych, czasami ciężarowych. Dużo rzadziej ciągników siodłowych i naczep oraz niektórych maszyn i urządzeń budowlanych i rolniczych.
4. Leasing uproszczony dostępny jest także dla niektórych grup zawodowych, np. w przypadku lekarzy i stomatologów możliwe jest finansowanie sprzętu medycznego, w przypadku prawników wyposażenie kancelarii i biura, itp.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Procedura uproszczona nie zawsze uproszczona

Zwyczajowo procedura uproszczona to taka, w której przy ubieganiu się o leasing nie wymaga się od przedsiębiorcy udowadniania jego zdolności kredytowej. Co za tym idzie, do uzyskania leasingu wystarczy, że przedsiębiorca przedstawi niewiele więcej niż dokumenty rejestrowe firmy. Przy takiej procedurze leasingodawcy nie wymagają okazywania PITów, CITów i innych dokumentów potwierdzających stan majątkowy oraz przychody (obroty) firmy.

Niektóre firmy leasingowe używają jednak pojęcia „procedura uproszczona”, a mimo to żądają potwierdzenia stanu majątkowego firmy. Jest to z ich strony jedynie taki zabieg marketingowy. Dlatego na potrzeby tej publikacji przyjmujemy, że procedura uproszczona to wyłącznie taka, która nie wymaga od wnioskującego przedstawiania dokumentów potwierdzających stan finansowy firmy – czyli tylko rejestrowe i ewentualnie niewiele poza nimi.

Czytaj także: Wykaz wymaganych dokumentów w leasingu

Leasing dla rozpoczynających działalność

Leasing w procedurach uproszczonych przeznaczony jest zarówno dla firm już długo istniejących na rynku, ale z oczywistych względów także dla tych dopiero rozpoczynających działalność.

Niemniej często zdarza się – w zależności od leasingodawcy i przedmiotu leasingu – że do takiej procedury przystąpić może firma, która działa chociaż kilka miesięcy. Nie każdy leasingodawca sfinansuje świeży start-up, który zarejestrował działalność kilka czy kilkanaście dni temu.

Udział własny

Warunkiem skorzystania z leasingu w procedurze uproszczonej jest, najczęściej, konieczność dokonania w miarę wysokiej opłaty wstępnej (czynsz inicjalny).

W jakiej ona jest wysokości, to zależy od polityki danego leasingodawcy, rodzaju przedmiotu, a najczęściej także tego jak długo prowadzi działalność ubiegająca się o leasing firma.

W przypadku firm z długim stażem z reguły wystarczy 10 proc. wpłaty (czasem nawet mniej). Firmy nowe najczęściej muszą liczyć się z wpłatą na poziomie 15-20 proc.

Co zatem można sfinansować w procedurze uproszczonej?

Przede wszystkim są tą wyłącznie popularne środki trwałe, na które jest duży popyt na rynku wtórnym – klasycznym przykładem są samochody osobowe. Wiele zależy też od rodzaju prowadzonej działalności – leasing uproszczony dostępny jest także, jeżeli ktoś chce sfinansować zakup urządzeń ściśle związanych ze swoim stanowiskiem pracy, ale dotyczy to raczej wyłącznie „uprzywilejowanych” grup zawodowych (lekarze, prawnicy, itp.).

Samochody osobowe

Ulubiony i najbezpieczniejszy – z punktu widzenia firm leasingowych – przedmiot finansowania to samochody osobowe. Mogą być nowe, ale także używane – o ile niezbyt stare (najczęściej nie starsze niż 5-6 letnie).

Tutaj procedura uproszczona jest powszechnie stosowana przez większość leasingodawców.

Jedynie przy samochodach droższych nie da się zastosować tej prostej ścieżki. Dla każdej firmy leasingowej „droższy” samochód rozumiany jest inaczej. Jednak z reguły okolice do 100 - 150 tys. złotych to jest granica, do której można ubiegać się o finansowanie w procedurze błyskawicznej.

Samochody dostawcze i ciężarowe

Leasing środków transportu „załapujących się” do kategorii „o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony” jest równie łatwo dostępny co samochodów osobowych. Ważne tylko, żeby nie były one zbyt drogie i zbyt stare, a co najmniej kilkunastu leasingodawców działających na polskim rynku będzie w stanie udzielić leasingu bez badania zdolności finansowej.

Miejsce pracy dla wolnych zawodów

Łatwiej w staraniach o leasing mają przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów – o ile są to zawody cieszące się powszechnym zaufaniem społecznym. Dla nich, wiele firm leasingowych, przygotowało nie tylko preferencyjne warunki leasingu samochodów, ale także finansowania urządzeń niezbędnych do ich pracy. I tak lekarze i stomatolodzy mogą finansować w procedurze uproszczonej urządzenia medyczne. Prawnicy wyposażenie biur, itd.

Wpłata własna uzależniona jest od stażu pracy/prowadzenia działalności. Doświadczeni specjaliści czasem nie muszą wpłacać zupełnie nic na początek, aby otrzymać leasing bez dokumentów finansowych. Natomiast ci, dopiero startujący z reguły muszą ponieść wydatek na poziomie 10-15 proc. wartości finansowanych przedmiotów.

Maszyny i urządzenia budowlane

Maszyny i urządzenia budowlane są także chętnie finansowane przez firmy leasingowe, pod warunkiem, że chodzi o popularny sprzęt pochodzący od renomowanych producentów. Tutaj także niektóre firmy stosują szybką ścieżkę finansowania. Z reguły jednak procedura uproszczona dostępna jest dla firm, które mają co najmniej roczną lub dłuższą historię działalności.

Z branżą budowlaną jest związana także inna „historia”. Od zawsze, silny wpływ na nią mają wahania koniunktury. Mają to na uwadze także finansujący, którzy w czasach prosperity chętnie udzielają leasingu, stosując wtedy procedury błyskawiczne, ale w czasach spowolnienia lub kryzysu zakręcają kurek z pieniędzmi. Wtedy, procedury uproszczone nawet jeżeli są dostępne, to ubiegający się o leasing spotykają się często z odmową finansowania lub stawiani są przed koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów, udzielenia dodatkowych zabezpieczeń, ewentualnie poniesienia większej opłaty wstępnej niż przewidziana w oficjalnych procedurach.

Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od koniunktury, tylko nieliczne firmy leasingowe udostępniają uproszczone warunki ubiegania się o leasing. Zdecydowana większość leasingodawców zawsze będzie chciała zbadać sytuację ekonomiczną wnioskującego.

Ciągniki siodłowe i inne środki transportu

Na branżę transportową, podobnie jak budowlaną, również silny wpływ mają wahania koniunktury. Dlatego, najprościej będzie odesłać do lektury poprzedniego akapitu (o maszynach budowlanych), bo obowiązują tu dokładnie te same zasady.

Generalnie, w przypadku tych środków trwałych procedury uproszczone są rzadkością, ale także się zdarzają – pod warunkami podobnymi jak w przypadku sprzętu budowlanego.

Rolnictwo preferowane

Rolnicy to obecnie jedna z ulubionych grup zawodowych leasingodawców. Powód jest prosty – płynące szerokim strumieniem dofinansowania z Unii Europejskiej (pomyśleć, że kiedyś rolnicy tak się jej bali). Tutaj finansujący także zachęcają dostępnością procedur uproszczonych. Nie oznacza to jednak, że każdy rolnik sfinansuje co będzie chciał. Jeżeli dana inwestycja nie zakwalifikuje się pod dofinansowanie, to wątpliwe, że leasingodawca nie będzie chciał prześwietlić potencjału i stanu finansowego gospodarstwa.

Podsumowanie

Leasing jest powszechnie uważany za łatwo dostępne źródło finansowania inwestycji i – owszem – tak jest. Jednak ta prosta dostępność ogranicza się do popularnych środków trwałych. Dlatego bez trudu, w procedurze uproszczonej, czyli bez badania zdolności kredytowej można otrzymać leasing samochodu osobowego czy dostawczego.

W przypadku maszyn i urządzeń procedura błyskawiczna stosowana jest bardzo rzadko i tylko pod pewnymi warunkami. Poza tym dotyczy tylko sprawdzonego sprzętu od renomowanych dostawców. Pozostałe maszyny i urządzenia skazane są na ścieżkę standardową, czyli badanie zdolności kredytowej przed ewentualnym udzieleniem finansowania.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu? oraz Co można sfinansować leasingiem?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl