Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Procedury leasingowe

Leasing w procedurze uproszczonej, zwanej czasem błyskawiczną, pozwala przedsiębiorcy uzyskać finansowanie bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowych. Do wydania decyzji zazwyczaj wystarczy sam dowód osobisty i wypełniony wniosek. Opisujemy, co i kiedy można wyleasingować w ten sposób.

KRÓTKO: Leasing uproszczony – czego dowiesz się z tego artykułu?

1. Leasing uproszczony można uzyskać bez badania zdolności kredytowej - nie trzeba przedstawiać dokumentów finansowych, np.: PIT/CIT.
2. Stosowany jest wyłącznie do finansowania popularnych środków trwałych, pochodzących od znanych producentów i dostawców, czyli głównie samochodów osobowych i dostawczych, czasami ciężarowych. Rzadziej ciągników siodłowych i naczep oraz niektórych maszyn i urządzeń budowlanych i rolniczych oraz sprzętu IT.
3. Dostępny jest także dla niektórych grup zawodowych, np. w przypadku lekarzy i stomatologów możliwe jest finansowanie sprzętu medycznego, w przypadku prawników wyposażenie kancelarii, biura itp.

Spis treści

Procedura uproszczona nie zawsze uproszczona

Zwyczajowo procedura uproszczona to taka, w której przy ubieganiu się o leasing nie wymaga się od przedsiębiorcy udowadniania jego zdolności kredytowej. Co za tym idzie, do uzyskania leasingu wystarczy, że przedsiębiorca przedstawi niewiele więcej niż dokumenty rejestrowe firmy i dowód osobisty. Przy takiej procedurze leasingodawcy nie wymagają okazywania PITów, CITów i innych dokumentów potwierdzających stan majątkowy oraz przychody (obroty) firmy.

Niektóre firmy leasingowe używają jednak pojęcia „procedura uproszczona”, a mimo to żądają potwierdzenia stanu majątkowego firmy. Jest to z ich strony jedynie taki zabieg marketingowy. Dlatego na potrzeby tej publikacji przyjmujemy, że procedura uproszczona to wyłącznie taka, która nie wymaga od wnioskującego przedstawiania dokumentów potwierdzających stan finansowy firmy.

Więcej o wymaganych dokumentach w poradniku: Wykaz wymaganych dokumentów w leasingu

Leasing dla rozpoczynających działalność

Leasing w procedurach uproszczonych przeznaczony jest zarówno dla firm już długo istniejących na rynku, ale z oczywistych względów także dla tych dopiero rozpoczynających działalność. Warto jednak pamiętać, że nie każdy leasingodawca sfinansuje świeży start-up, który zarejestrował działalność kilka czy kilkanaście dni temu.

Jednak nadal nie ma większych problemów z uzyskaniem leasingu nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych przy wpłacie wstępnej na poziomie 15-20%. Więcej w artykule: Leasing dla nowych firm rozpoczynających działalność

Wpłata początkowa jest konieczna

Warunkiem skorzystania z leasingu w procedurze uproszczonej najczęściej jest konieczność dokonania w miarę wysokiej opłaty wstępnej (czynsz inicjalny). Jej wysokość zależy od polityki danego leasingodawcy, rodzaju przedmiotu, a najczęściej także tego jak długo prowadzi działalność ubiegająca się o leasing firma.

W przypadku firm z długim stażem z reguły wystarczy 10% wpłaty (czasem nawet mniej). Firmy nowe najczęściej muszą liczyć się z wpłatą na poziomie 15-20 proc.

Co zatem można sfinansować w procedurze uproszczonej?

Przede wszystkim są tą wyłącznie popularne środki trwałe, na które jest duży popyt na rynku wtórnym – klasycznym przykładem są samochody osobowe. Każdy, kto chce wziąć w leasing auto bez problemu skorzysta z prostej procedury. Z innymi przedmiotami bywa już różnie, ale wiele zależy też od rodzaju prowadzonej działalności – leasing uproszczony dostępny jest także, jeżeli ktoś chce sfinansować zakup urządzeń ściśle związanych ze swoim stanowiskiem pracy, ale dotyczy to raczej wyłącznie „uprzywilejowanych” grup zawodowych (leasing dla lekarzy, prawników, radców prawnych itp.).

Samochody osobowe

Ulubiony i najbezpieczniejszy – z punktu widzenia firm leasingowych – przedmiot finansowania to samochody osobowe. Mogą być nowe, ale także używane – o ile niezbyt stare (najczęściej nie starsze niż 5-6 letnie). Tutaj procedura uproszczona jest powszechnie stosowana przez większość leasingodawców.

Jedynie przy samochodach droższych nie da się zastosować tej prostej ścieżki. Dla każdej firmy leasingowej „droższy” samochód rozumiany jest inaczej. Jednak z reguły okolice do 150 - 200 tys. złotych to jest granica, do której można ubiegać się o finansowanie w procedurze błyskawicznej. Polecamy także naszą publikację: Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Samochody dostawcze i ciężarowe

Leasing środków transportu „załapujących się” do kategorii „o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony” jest równie łatwo dostępny co samochodów osobowych. Ważne tylko, żeby nie były one zbyt drogie i zbyt stare, a co najmniej kilkunastu leasingodawców działających na polskim rynku będzie w stanie udzielić leasingu bez badania zdolności finansowej.

Miejsce pracy dla wolnych zawodów

Łatwiej w staraniach o leasing mają przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów – o ile są to zawody cieszące się powszechnym zaufaniem społecznym. Dla nich, wiele firm leasingowych, przygotowało nie tylko preferencyjne warunki leasingu samochodów, ale także finansowania urządzeń niezbędnych do ich pracy. I tak lekarze i stomatolodzy mogą finansować w procedurze uproszczonej urządzenia medyczne. Prawnicy wyposażenie biur itd.

Wpłata własna uzależniona jest od stażu pracy/prowadzenia działalności. Doświadczeni specjaliści czasem nie muszą wpłacać zupełnie nic na początek, aby otrzymać leasing bez dokumentów finansowych. Natomiast ci, dopiero startujący z reguły muszą ponieść wydatek na poziomie 10-15 proc. wartości finansowanych przedmiotów.

Maszyny i urządzenia budowlane

Maszyny i urządzenia budowlane są także chętnie finansowane przez firmy leasingowe, pod warunkiem, że chodzi o popularny sprzęt pochodzący od renomowanych producentów. Tutaj także niektóre firmy stosują szybką ścieżkę finansowania. Z reguły jednak procedura uproszczona dostępna jest dla firm, które mają co najmniej roczną lub dłuższą historię działalności.

Z branżą budowlaną jest związana także inna „historia”. Od zawsze, silny wpływ na nią mają wahania koniunktury. Mają to na uwadze także finansujący, którzy w czasach prosperity chętnie udzielają leasingu, stosując wtedy procedury błyskawiczne, ale w czasach spowolnienia lub kryzysu zakręcają kurek z pieniędzmi. Wtedy procedury uproszczone nawet jeżeli są dostępne, to ubiegający się o leasing spotykają się często z odmową finansowania lub stawiani są przed koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów, udzielenia dodatkowych zabezpieczeń, ewentualnie poniesienia większej opłaty wstępnej niż przewidziana w oficjalnych procedurach.

Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od koniunktury, tylko nieliczne firmy leasingowe udostępniają uproszczone warunki ubiegania się o leasing dla budownictwa. Zdecydowana większość leasingodawców zawsze będzie chciała zbadać sytuację ekonomiczną wnioskującego.

Ciągniki siodłowe i inne środki transportu

Na branżę transportową, podobnie jak budowlaną, również silny wpływ mają wahania koniunktury. Dlatego, najprościej będzie odesłać do lektury poprzedniego akapitu (o maszynach budowlanych), bo obowiązują tu dokładnie te same zasady.

Generalnie, w przypadku ciągników siodłowych procedury uproszczone są raczej rzadkością, ale także się zdarzają - w zależności od polityki danego leasingodawcy.

Rolnictwo preferowane

Rolnicy to obecnie jedna z ulubionych grup zawodowych dla finansujących, którzy chętnie udzielają leasingu maszyn rolniczych lub pożyczki leasingowej. Powód jest prosty – płynące szerokim strumieniem środki z Unii Europejskiej. Tutaj finansujący także zachęcają dostępnością procedur uproszczonych. Nie oznacza to jednak, że każdy rolnik sfinansuje co będzie chciał. Jeżeli dana inwestycja nie zakwalifikuje się pod dofinansowanie, to wątpliwe, że leasingodawca nie będzie chciał prześwietlić potencjału i stanu finansowego gospodarstwa.

Podsumowanie

Leasing jest powszechnie uważany za łatwo dostępne źródło finansowania inwestycji i – owszem – tak jest. Jednak ta prosta dostępność ogranicza się do popularnych środków trwałych. Dlatego bez trudu, w procedurze uproszczonej, czyli bez badania zdolności kredytowej można otrzymać leasing samochodu osobowego czy dostawczego.

W przypadku maszyn i urządzeń procedura błyskawiczna stosowana jest bardzo rzadko i tylko pod pewnymi warunkami. Poza tym dotyczy tylko sprawdzonego sprzętu od renomowanych dostawców. Pozostałe maszyny i urządzenia skazane są na ścieżkę standardową, czyli badanie zdolności kredytowej wnioskującego przed ewentualnym udzieleniem finansowania.

5 1 1 1 1 1 5.00 (6)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Dwa modele Renault Master na parkingu10 najczęściej leasingowanych aut dostawczych

Sprawdź ranking 10 najczęściej kupowanych i branych w leasing nowych samochodów dostawczych. Poznaj kryteria, jakimi warto się kierować przy wyborze „dostawczaka” i 3 Kroki do uzyskania dobrego i taniego leasingu


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Procedury uproszczone w leasingu - jakie przedmioty można sfinansować? >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl