Wątpliwości związane z leasingiem

Są przedsiębiorcy, którzy obawiają się leasingu w lęku przed ewentualną upadłością firmy leasingowej. Pokutuje u nich pamięć lat 90-tych kiedy doszło do kilku spektakularnych upadłości, np. CLIF czy też BG Leasing.

Głośno było wówczas o tym, iż leasingobiorcy zostali pozbawieni leasingowanych środków trwałych, często już prawie spłaconych. Ewentualnie dostawali propozycję „nie do odrzucenia” wykupu za kwotę znacznie wyższą od zadeklarowanej przez leasingodawcę przy podpisaniu umowy.

Zmiany w prawie i stosowanych praktykach

Pamięć o tym jest ciągle żywa, choć warunki od tego czasu zmieniły się diametralnie. Przede wszystkim opcja wykupu nie jest już dodatkowym zobowiązaniem leasingodawcy. Obecnie wykup w określonej wysokości (np. 1%) jest zawarty w umowie i jest integralną pozycją harmonogramu spłat.

Na przedmiotach leasingu nie stosuje się zastawów bankowych, tak jak miało to miejsce w przypadku wspomnianych, upadłych firm. To na tej podstawie banki-wierzyciele zgłosiły swoje pierwszeństwo do majątku upadających firm leasingowych. W tej chwili takie praktyki nie występują.

Rynek jest zupełnie inny

No i najważniejszą sprawą jest to, że rynek leasingu w Polsce już okrzepł i dojrzał. Dziś firmy leasingowe nie są już firmami prowadzonymi przez rzutkich, ale jednak początkujących biznesmenów, których los zależy od zewnętrznego finansowania i kredytów.

Obecnie firmy leasingowe są w zdecydowanej większości kontrolowane przez potężne grupy bankowe i finansowe, dzięki czemu mają dostęp do kapitału i przede wszystkim know-how. Ewentualne kłopoty firmy leasingowej można zdiagnozować z dużym wyprzedzeniem i zapobiegać im choćby fuzją, ewentualnie odsprzedażą portfela umów, itp.

Gdyby jednak zdarzyło się, że jakaś firma leasingowa ogłosi upadłość, co wtedy?

Prawo upadłościowe daje syndykowi m.in. możliwość odstąpienia od umowy wzajemnej, jeżeli w chwili upadłości nie była ona wykonana w całości. Umowa leasingu także jest umową wzajemną, jednak w jej przypadku w prawie upadłościowym (Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r) znajdziemy oddzielną regulację:

"Art. 114. 1. W przypadku ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może, za zgodą sędziego-komisarza, odstąpić z dniem ogłoszenia upadłości od umowy leasingu. Przepisy art. 98 ust. 2 i art. 99 stosuje się odpowiednio.
2. W razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing przepisów ustawy o odstąpieniu od umowy przez syndyka nie stosuje się."

Intencją ustawodawcy było zatem wprowadzenie swojego rodzaju ochrony leasingobiorców w przypadku upadłości finansującego. Wówczas syndyk nie może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.

Nie zmienia to faktu, że nawet pomimo tego rodzaju prawnej ochrony korzystających, należy rozważnie wybierać leasingodawcę i najlepiej decydować się na ofertę tych bankowych i powszechnie znanych.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wiarygodność firmy leasingowej ma znaczenie

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl