Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Czytanie zapisów umowy leasingu i OWUL

Rozpatrujemy dwa przypadki. W pierwszym, osoba fizyczna prowadząca działalność chce ją zakończyć/zawiesić i leasing wzięty „na firmę” zamienić na konsumencki. W drugim, osoba prywatna spłacająca leasing konsumencki, staje się przedsiębiorcą i chce wprowadzić przedmiot leasingu do działalności. Czy jest to możliwe? Jak wyglądają sprawy podatkowe?

Czy jest możliwa zmiana leasingu firmowego na konsumencki i odwrotnie?

Odpowiadając na to podstawowe pytanie - tak, taka zamiana w jedną i w drugą stronę jest możliwa. Zależy to jednak od woli i możliwości firmy leasingowej. Nie każdy leasingodawca udostępnia takie rozwiązanie, choćby z tego powodu, ze nie każda firma leasingowa oferuje leasing konsumencki. Dlatego jeszcze przed wyborem oferty leasingu i leasingodawcy należy ustalić czy opcja z zamianą wchodzi w grę.

Leasing wzięty na firmę zmieniamy na konsumencki

W tym przypadku przedsiębiorca, który wziął leasing „na działalność”, decyduje się ją zawiesić lub zakończyć. Nie chciałby jednak tracić częściowo spłaconego już przedmiotu, np.: samochodu osobowego, z którego mógłby korzystać także prywatnie.

Część leasingodawców umożliwia aneksowanie takiej umowy „na osobę prywatną”. Dzięki temu leasingobiorca po zakończeniu działalności ma możliwość kontynuowania i spłacania jej prywatnie, a nie jako przedsiębiorca.

Jeszcze inni finansujący nie stosują nawet aneksu, tylko zaczynają fakturować kolejne raty leasingu jedynie na imię i nazwisko korzystającego, a nie na jego działalność.

Konsekwencje podatkowe

Z informacji, które uzyskaliśmy w Krajowej Informacji Podatkowej wynika, że zmiana leasingu firmowego na prywatny nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami podatkowymi.

Wszystkie wydatki związane z umową leasingu poniesione w okresie, w którym podatnik działał jako przedsiębiorca, pozostają kosztami podatkowymi, bez konieczności ich korygowania.

Oczywiście z chwilą zakończenia działalności i „przepisania” umowy leasingu na cele prywatne, podatnik straci możliwość zaliczania kolejnych rat w koszty i odliczania VAT.

Leasing konsumencki zmieniamy na firmowy

W tym przypadku osoba indywidualna wzięła samochód osobowy w ramach usługi leasingu konsumenckiego. Po jakimś czasie jednak, zdecydowała się zarejestrować działalność gospodarczą i zaczęła wykorzystywać samochód, leasingowany prywatnie, w celach służbowych.

Część firm leasingowych umożliwia przepisanie umowy leasingu konsumenckiego – poprzez aneks – na działalność gospodarczą.

Konsekwencje podatkowe

Przepisanie umowy leasingu prywatnego na działalność umożliwia podatnikowi – od momentu „przepisania” – zaliczanie kolejnych rat i innych wydatków, związanych z umową i użytkowaniem przedmiotu leasingu,  w koszty oraz odliczanie VAT.

Trzeba pamiętać, że umowa leasingu operacyjnego musi spełniać kilka warunków, żeby możliwe było, bez przeszkód, zaliczanie wydatków z nią związanych w koszty. Miedzy innymi musi być zawarta na okres minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu (w przypadku samochodów osobowych jest to minimum 2 lata) oraz suma spłat musi być równa co najmniej wartości początkowej przedmiotu.

Rodzi to wątpliwość czy, po przepisaniu umowy na działalność, będzie ona spełniała powyższe warunki. Krajowa Informacja Podatkowa udzieliła nam odpowiedzi, z której wynika, że – podobnie jak w przypadku cesji leasingu na osobę trzecią – za podstawę brany jest cały okres trwania umowy, nie tylko od momentu przepisania jej na działalność. Co za tym idzie, podatnik może bez przeszkód zaliczać w koszty kolejne wydatki związane z umową.

Zachęcamy jednak o występowanie o indywidualne interpretacje w takich przypadkach, aby uniknąć ewentualnych wątpliwości.

Podsumowanie

Jak widać, jest możliwa zamiana leasingu konsumenckiego na firmowy i odwrotnie. Co więcej nie rodzi to negatywnych konsekwencji podatkowych.

Pamiętać jednak należy o tym, że nie każdy finansujący umożliwia takie dowolne „przepisywanie” umów. Dlatego możliwość taką należy sprawdzić jeszcze na etapie wyboru firmy i oferty leasingowej.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl