Czynsz inicjalny. Ile wpłacić?

Stoisz przed dylematem, na jaką wysokość czynszu inicjalnego powinieneś się zdecydować przy zawieraniu umowy leasingu? W branży powszechnie stosowaną wartością, która informuje o cenie oferty, jest tzw. koszt całkowity leasingu. Składa się na niego czynsz inicjalny, suma wszystkich rat miesięcznych oraz wysokość wykupu.

Krótko: Koszt nominalny a rzeczywisty

Pamiętaj, że czym innym jest koszt nominalny leasingu (koszt całkowity), a czym innym rzeczywiste oprocentowanie „pożyczonego” kapitału (RRSO). Wyższa wpłata wstępna powoduje, że nominalny koszt całkowity leasingu jest niższy, ale nie oznacza to, że mniejsze będzie jednocześnie oprocentowanie liczone od części kapitału „pożyczonego” od leasingodawcy.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Przykład: różnica kosztu pomiędzy wpłatą 10% a 40%

Porównując różne warianty ofert, szybko zorientujesz się, że im wyższa wartość czynszu inicjalnego, tym niższy jest koszt całkowity. Poniżej prezentujemy przykład na podstawie kalkulatora jednej z firm leasingowych przy założeniu tej samej wysokości marży. Przedmiotem leasingu jest samochód osobowy o wartości 100 tys. zł netto, a okres leasingu wynosi 48 miesięcy.

Wariant nr 1

  • czynsz inicjalny: 10%
  • koszt całkowity: 109,50%

Wariant nr 2

  • czynsz inicjalny: 40%
  • koszt całkowity: 106,37%

Biorąc pod uwagę różnicę w koszcie całkowitym, okazuje się, że w pierwszym wariancie samochód razem z leasingiem będzie kosztował 109500 złotych netto, natomiast w drugim, przy większej wpłacie będzie o 3130 złotych tańszy.

Czy faktycznie drugi wariant jest tańszy?

Jednak pamiętaj o tym, że koszt czynszu inicjalnego ponosisz w chwili zawarcia umowy leasingu. Czynsz ten jest twoim udziałem własnym, wobec tego należy go uwzględnić w rozliczeniu, pamiętając, że przecież o tyle mniej „pożyczysz” od firmy leasingowej. Sprawdźmy więc, ile w każdym z tych wariantów będzie wynosiło rzeczywiste oprocentowanie, czyli to ile faktycznie zapłacisz nie tyle za cały auto leasing ile za "pożyczoną" kwotę. Oprocentowanie pożyczonej kwoty obliczymy, korzystając z kalkulatora do porównywania ofert.

Wariant nr 1

  • czynsz inicjalny: 10%
  • koszt całkowity: 109,50%
  • rzeczywiste oprocentowanie roczne: 4,96%

Wariant nr 2

  • czynsz inicjalny: 40%
  • koszt całkowity: 106,37%
  • rzeczywiste oprocentowanie roczne: 4,96%

Wniosek – duża wpłata nie daje korzyści finansowych

Jak widać, w obu przypadkach oprocentowanie rzeczywiste jest takie samo. Zatem z czysto finansowego punktu widzenia nie ma sensu dokonywać zbyt dużych wpłat. Zamiast wpłacać 40 czy 45%, żeby mieć stosunkowo niską ratę, lepiej zdecydować się na wariant 15% czy 20%, a różnicę wpłacić sobie na konto, zostawić jako środki obrotowe w firmie, zainwestować itd.

Czasem jednak lepiej wpłacić więcej

Wysoka wpłata początkowa w leasingu daje jednak dużą korzyść podatkową w miesiącu jej poniesienia. Zakładając, że wpłacisz nawet 45% wartości przedmiotu leasingu, to kwotę tą możesz zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, uzyskując od razu dużą tarczę podatkową.

Warto dodać, iż transakcje z wyższym udziałem własnym są łatwiej akceptowane przez analityków ryzyka firm leasingowych. Im więcej wpłacisz, tym wyższa będzie twoja zdolność kredytowa.

Sprawdzasz tylko koszt całkowity? To może być błąd

Przy okazji polecamy inny nasz poradnik, w którym pokazujemy, że nie tylko wpłata własna ma wpływ na nominalny koszt całkowity leasingu, ale także okres finansowania oraz wysokość wykupu. Czytaj dalej: Sprawdzasz tylko koszt całkowity? To może być błąd

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (10)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl