Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Czytanie zapisów umowy leasingu i OWUL

Czytaj, co podpisujesz - wydaje się być to banalną radą, a jednak. Z wpisów na naszym forum oraz korespondencji z użytkownikami wynika smutna prawda. Klienci firm leasingowych nie czytają przed podpisaniem umów i ich załączników, sądząc, że jest to pozbawione sensu, bo i tak warunki u wszystkich leasingodawców są do siebie zbliżone. Nie jest to prawda.

Krótko: Umowy leasingowe są różne - złe i dobre

1. Wielu przedsiębiorców mylnie zakłada, że umowy poszczególnych firm leasingowych nie różnią się od siebie.
2. Są leasingodawcy, którzy z premedytacją wykorzystują powszechny "obyczaj" nie czytania przez Polaków podpisywanych umów.
3. Skorzystaj z naszych porad jeżeli nie wiesz na co zwrócić uwagę w podpisywanej umowie leasingu.
4. Przede wszystkim czytaj umowę przed podpisaniem! Pamiętaj, że przedsiębiorców, w odróżnieniu od konsumentów, nie chroni żaden urząd.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Mylne założenie

Wielu przedsiębiorców mylnie zakłada, że umowy poszczególnych firm nie różnią się od siebie, więc szkoda tracić czas na ich lekturę. Dlatego ograniczają się jedynie do wynegocjowania warunków finansowych i na tym koniec.

Coś takiego jak OWUL i Tabela Opłat i Prowizji mało kogo interesuje...

Leasingodawcy to wykorzystują

Prawnicy firm leasingowych doskonale zdają sobie sprawę, że mało który, zwłaszcza drobny, przedsiębiorca zapoznaje się ze szczegółowymi warunkami umowy. Wielu z nich nie ma zresztą doświadczenia i wystarczającej znajomości specyfiki tej branży, żeby odpowiednio zinterpretować zawiłe zapisy umowy.

Dlatego część firm leasingowych, z premedytacją przemyca niekorzystne dla leasingobiorców rozwiązania, albo - co jeszcze gorsze - pozostawia wiele spraw nieprecyzyjnie opisanych i uregulowanych.

Dzięki temu może później, np.: niekorzystnie dla leasingobiorcy rozliczyć szkodę całkowitą, albo wcześniej zakończoną umowę, naliczać przesadnie wysokie opłaty za niektóre czynności itd.

Straty spowodowane złym wyborem leasingodawcy, w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego wcześniej zdarzenia, mogą być wielotysięczne.

Analizuj zanim wybierzesz finansującego

Dlatego nie warto ograniczać się jedynie do negocjowania warunków finansowych. Lektura umowy, OWUL oraz TOiP jest "obowiązkowa" jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy. W naszym poradniku piszemy na co szczególnie zwracać uwagę podczas lektury - Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Jeżeli coś nie jest opisane w OWUL, to należy dopytać przedstawiciela firmy leasingowej o szczegóły i praktykę postępowania w różnych sytuacjach.

Warto to zrobić, ponieważ, wbrew pozorom, sposób funkcjonowania firm pod względem obsługi pozyskanego klienta potrafi bardzo różnić się od siebie. Są leasingodawcy, których należy omijać szerokim łukiem, jak i tacy, którzy stosują zasady fair play.

Poza dokładnym zapoznaniem się z dokumentami, wskazówką mogą być także opinie o leasingodawcach, zamieszczane w internecie.

Przeczytaj w momencie podpisywania

Umowę warto jeszcze dodatkowo prześledzić, choćby pobieżnie, już w momencie jej podpisywania - nawet jeżeli wcześniej dokonało się szczegółowej analizy.

Dlaczego? Zdarzają się przypadki, i nie są one takie rzadkie, że pomysłowi inaczej handlowcy potrafią na tym etapie dopisać dodatkowo płatne opcje, jak choćby nieobowiązkowe ubezpieczenia. Można przeczytać o tym więcej tu.

Urząd nie ochroni

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, jak wielu przedsiębiorców mylnie zakłada, że warunki umów poszczególnych finansujących nie różnią się zbytnio od siebie.

Innym błędem jest myślenie, że w razie czego można złożyć "gdzieś" skargę, albo wręcz "ktoś" już zadbał, żeby w umowach nie było "klauzul niedozwolonych" i innych krzywdzących rozwiązań.

Niestety, jeżeli umowa leasingu zawierana jest przez przedsiębiorcę, to na jego straży nie stoi żadna organizacja chroniąca konsumentów.

W przypadku sporu pozostaje jedynie czasochłonny i kosztowny proces sądowy.

Dlatego oszczędniej i rozsądniej będzie poświęcić, choćby dzień lub dwa na uważne zapoznanie się z wszelkimi warunkami oferty leasingowej, z umową i załącznikami włącznie.

5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Nie czytasz, co podpisujesz? W leasingu może to być bardzo bolesne >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl