Wykaz dokumentów wymaganych do leasingu

Rejestracja samochodu wykupionego z leasingu nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej warto wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować, aby nie tracić czasu i nie krążyć od okienka do okienka. Nie zawsze zresztą rejestrującym jest firma, która wykupiła pojazd - dlatego opisujemy różne przypadki.

Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu – rejestrującym jest leasingobiorca

Po wniesieniu opłaty rezydualnej kończącej leasing, popularnie zwanej wykupem, finansujący przenosi własność samochodu na korzystającego. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, to powinieneś przeczytać artykuł: Wykup przedmiotu leasingu – jak w praktyce wygląda zakończenie umowy?

Każdy leasingodawca doskonale wie jakie dokumenty potrzebne są do zarejestrowania pojazdu, wobec tego w przesyłce kurierskiej od niego należy spodziewać się:

 • Faktura VAT wykupowa
 • Karta pojazdu
 • Aktualny KRS leasingodawcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji (WK), zwłaszcza jeżeli dane na fakturze różnią się od danych w dowodzie rejestracyjnym, np.: jeżeli firma leasingowa zmieniła w międzyczasie siedzibę).

Do powyższych dokumentów należy dołączyć rzeczy, które były już wcześniej we władaniu korzystającego, czyli dowód rejestracyjny i tablice oraz wypełnić w swoim Wydziale Komunikacji odpowiedni wniosek i to wszystko.

Warto wspomnieć, że samochód musi posiadać aktualne badanie techniczne.

Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że leasingobiorca po wykupieniu samochodu po leasingu, nie decyduje się dłużej z niego korzystać tylko sprzedaje go dalej, nawet nie rejestrując go na siebie.

Wtedy nabywca takiego pojazdu – poza standardowymi dokumentami do rejestracji  oraz fakturą (bądź umową kupna-sprzedaży) wystawioną przez dotychczasowego właściciela (tego, który wykupił samochód z leasingu) - musi przedstawić fakturę pośrednią w oryginale, czyli fakturę wykupową od leasingodawcy przenoszącą własność na leasingobiorcę, który teraz sprzedaje pojazd.

Chodzi o to, że Wydział Komunikacji musi znać drogę jaką „przeszedł” samochód od ostatniego właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym do właściciela, który obecnie chce to auto zarejestrować. Analogicznie będzie jeżeli samochód zmieni po drodze właściciela więcej niż jeden raz.

 PRZYKŁAD  Wyobraźmy sobie sytuację, w której:

 1. leasingobiorca wykupuje auto i otrzymuje od leasingodawcy fakturę (nr 1), ale nie przerejestrowuje go na siebie,
 2. następnie sprzedaje samochód do komisu, wystawiając na komis fakturę (nr 2),
 3. komis sprzedaje pojazd bez rejestrowania na siebie, na podstawie faktury (nr 3) nabywcy, który rejestruje go ostatecznie na siebie.

Wówczas w Wydział Komunkacji, poza fakturą na ostatniego nabywcę (nr 3), będzie chciał zobaczyć także faktury pośrednie (nr 1 i 2) w oryginale. Niektóre WK honorują faktury poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem.

Obowiązek zgłoszenia nabycia auta w 30 dni od zakupu

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe sankcje za naruszenie obowiązku zgłoszenia nabycia samochodu, czyli także po jego wykupie z leasingu. Kto nie zawiadomi starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Obowiązek ten uregulowany był znacznie wcześniej, czyli przed 2020 rokiem, jednak za jego niedopełnienie nie było „kary” – zatem w praktyce był to „martwy” przepis. Obecnie należy o tym pamiętać i dokonać zgłoszenia w urzędzie lub poprzez internet na stronie: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu

Żółty symbol żarówkiCzy wiesz, że z powodu pandemii koronawirusa termin na dopełnienie tego obowiązku został wydłużony z 30 do 180 dni? Termin 180 dni obowiązuje dla pojazdów nabywanych w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2020 roku.
 Ważne  Od 1 stycznia 2021 r. wraca termin 30 dni – dotyczy on pojazdów, które zmieniły właściciela po 31 grudnia 2021 r.

Podsumowanie – dokumenty wymagane do rejestracji

 • Wniosek w Wydziale Komunikacji
 • Karta pojazdu
 • Dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym
 • Tablice
 • Faktura VAT od sprzedającego + ewentualnie wszystkie faktury pośrednie w oryginale (powyżej opisane czym są faktury pośrednie)
 • Aktualny KRS zbywcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji – lepiej wcześniej upewnić się telefonicznie czy będzie konieczne przedstawienie KRS)

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.7575757575758 1 1 1 1 1 4.76 (66)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Samochód podczas przeglądu z otwartą maskąLeasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Kupno samochodu poleasingowego >

Jarosław Król

Autor: Jarosław Król

Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl