Wykaz dokumentów wymaganych do leasingu

Rejestracja samochodu wykupionego z leasingu nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej warto wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować, aby nie tracić czasu i nie krążyć od okienka do okienka. Nie zawsze zresztą rejestrującym jest firma, która wykupiła pojazd - dlatego opisujemy różne przypadki.

Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu – rejestrującym jest leasingobiorca

Po wniesieniu opłaty rezydualnej kończącej leasing, popularnie zwanej wykupem, finansujący przenosi własność samochodu na korzystającego. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, to powinieneś przeczytać artykuł: Wykup przedmiotu leasingu – jak w praktyce wygląda zakończenie umowy?

Każdy leasingodawca doskonale wie jakie dokumenty potrzebne są do zarejestrowania pojazdu, wobec tego w przesyłce kurierskiej od niego należy spodziewać się:

  • Faktura VAT wykupowa
  • Karta pojazdu
  • Aktualny KRS leasingodawcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji (WK), zwłaszcza jeżeli dane na fakturze różnią się od danych w dowodzie rejestracyjnym, np.: jeżeli firma leasingowa zmieniła w międzyczasie siedzibę).

Do powyższych dokumentów należy dołączyć rzeczy, które były już wcześniej we władaniu korzystającego, czyli dowód rejestracyjny i tablice oraz wypełnić w swoim Wydziale Komunikacji odpowiedni wniosek i to wszystko.

Warto wspomnieć, że samochód musi posiadać aktualne badanie techniczne.

Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że leasingobiorca po wykupieniu samochodu po leasingu, nie decyduje się dłużej z niego korzystać tylko sprzedaje go dalej, nawet nie rejestrując go na siebie.

Wtedy nabywca takiego pojazdu – poza standardowymi dokumentami do rejestracji  oraz fakturą (bądź umową kupna-sprzedaży) wystawioną przez dotychczasowego właściciela (tego, który wykupił samochód z leasingu) - musi przedstawić fakturę pośrednią w oryginale, czyli fakturę wykupową od leasingodawcy przenoszącą własność na leasingobiorcę, który teraz sprzedaje pojazd.

Chodzi o to, że Wydział Komunikacji musi znać drogę jaką „przeszedł” samochód od ostatniego właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym do właściciela, który obecnie chce to auto zarejestrować.

Analogicznie będzie jeżeli samochód zmieni po drodze właściciela więcej niż jeden raz. Wyobraźmy sobie sytuację, w której leasingobiorca wykupuje auto i otrzymuje fakturę (nr 1) od leasingodawcy, ale nie przerejestrowuje go na siebie. Następnie sprzedaje samochód do komisu, wystawiając na komis fakturę (nr 2). Komis sprzedaje pojazd bez rejestrowania na siebie, na podstawie faktury (nr 3) nabywcy, który rejestruje go na siebie. Wówczas w WK, poza fakturą na ostatniego nabywcę (nr 3), będzie chciał zobaczyć faktury pośrednie (nr 1 i 2) w oryginale. Niektóre WK honorują faktury poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem.

Podsumowanie – dokumenty wymagane do rejestracji

  • Wniosek w Wydziale Komunikacji
  • Karta pojazdu
  • Dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym
  • Tablice
  • Faktura VAT od sprzedającego + ewentualnie wszystkie faktury pośrednie w oryginale (powyżej opisane czym są faktury pośrednie)
  • Aktualny KRS zbywcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji – lepiej wcześniej upewnić się telefonicznie czy będzie konieczne przedstawienie KRS)

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.6666666666667 1 1 1 1 1 4.67 (36)

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Kupno samochodu poleasingowego >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl