Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Drogi samochód

Leasing operacyjny pozwala ominąć limit kwotowy amortyzacji samochodu osobowego nabywanego do firmy. Wystarczy, że auto kosztuje już około 120 tys. zł brutto, żeby po odliczeniach podatkowych jego leasing wychodził realnie taniej (tak, tak - razem z odsetkami) niż zakup za gotówkę. Oczywiście im pojazd droższy tym korzyść będzie większa.

Uwaga! Artykuł nieaktualny, ale leasing może być nadal korzystniejszym rozwiązaniem niż zakup drogiego samochodu

W wyniku zmian podatkowych, które weszły w życie z początkiem 2019 r., leasing został objęty limitem "kosztowym" w wysokości 150 tys. zł - tym samym niniejszy artykuł przestał być aktualny.

  • Niemniej leasing operacyjny drogiego samochodu może nadal być korzystniejszym rozwiązaniem, niż jego zakup.
  • Sposobem optymalizacji podatkowej może być obecnie także wynajem krótkoterminowy.

Opisujemy to w naszym artykule poświęconym zmianom podatkowym: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

01 stycznia 2019, 10:14

Limit amortyzacji 20 tys. euro, czyli podatek od luksusu

W Polsce drogim, w domyśle luksusowym, będzie samochód osobowy, którego cena przekracza 20 tysięcy euro. Taki właśnie limit ustalił kiedyś ustawodawca, żeby przedsiębiorcy nie mogli sobie pozwolić na zbyt duże korzyści podatkowe nabywając droższe pojazdy na potrzeby działalności. Do tego właśnie limitu, czyli okolic 80-90 tysięcy złotych netto (decyduje średni kurs euro w NBP z dnia nabycia samochodu), przedsiębiorca ma prawo amortyzować samochód osobowy kupowany za gotówkę lub na kredyt. Wszystko powyżej tej granicy nie może być zaliczone w koszty działalności.

Limit 20000 euro nie dotyczy leasingu operacyjnego

Obejściem tego ograniczenia w amortyzacji jest auto leasing. W odróżnieniu od zakupu za gotówkę bądź na kredyt, tutaj przedsiębiorca nie amortyzuje środka trwałego. Kosztem zaliczanym jednorazowo jest zarówno czynsz inicjalny jak i kolejne miesięczne raty, niezależnie od tego jak drogi jest samochód.

W praktyce, przy obecnym kursie euro około 4,26 zł i niskich stopach procentowych, które umożliwiają uzyskanie taniego leasingu wystarczy, że auto kosztuje już około 120 tys. zł brutto, żeby po odliczeniach podatkowych jego leasing wychodził realnie taniej (tak, tak - razem z odsetkami) niż zakup za gotówkę. Oczywiście im wyższa będzie cena pojazdu, tym korzyść podatkowa z leasingu będzie większa.

Porównanie korzyści podatkowych przy leasingu auta osobowego o wartości 200 tys. zł

Spójrzmy na poniższy przykład wyliczeń dla samochodu osobowego o wartości 200 tys. zł. Przyjęliśmy, że kurs euro wynosi 4,26 eur/pln (stan na dzień 11 maja 2018), a uśredniony koszt całkowity leasingu wynosi 105% (razem w wykupem 1%) – mniej więcej tyle wynosi on przeciętnie przy 3 latach finansowania i 10-15% wpłaty własnej, ale ostatecznie zależy on od indywidualnych negocjacji. Odliczenie VAT wynosi 50%, czyli jak dla aut osobowych użytkowanych także prywatnie.

Zakup za gotówkę

Tarcza podatkowa - gotówka
Cena samochodu brutto 200000 zł
Odliczenie VAT (50%) 18699 zł
Odliczenie CIT/PIT liniowy (19%) 16188 zł
Suma oszczędności podatkowych 34887 zł
Koszt zakupu po odliczeniach 165113 zł

Leasing operacyjny

Tarcza podatkowa - leasing operacyjny
Cena samochodu brutto 200000 zł
Koszt całkowity leasingu (105%) 210000 zł
Odliczenie VAT (50%) 19634 zł
Odliczenie CIT/PIT liniowy (19%) 36170 zł
Suma oszczędności podatkowych 55804 zł
Koszt leasingu po odliczeniach 154196 zł

W powyższym przykładzie korzyść finansowa leasingu nad zakupem za gotówkę objętym limitem amortyzacji wynosi aż 10,9 tys. złotych i to biorąc pod uwagę, że w obliczeniach zawarte są odsetki od finansowania. Przy droższych samochodach wysokość tarczy podatkowej będzie oczywiście jeszcze większa.

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing bardzo drogiego samochodu osobowego >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl