Wątpliwości związane z leasingiem

Stosunkowo często dostajemy pytania od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii (najczęściej w Anglii), mających tam zarejestrowane firmy, o możliwość leasingu (najczęściej samochodu) w Polsce, od polskiej firmy leasingowej. Dlatego postanowiliśmy napisać dlaczego leasing w Polsce przez firmę zarejestrowaną wyłącznie w UK, czy ogólnie za granicą, nie jest możliwy.

Krótko: Konieczna rejestracja działalności w Polsce

Chcąc skorzystać z „polskiego” leasingu, przedsiębiorca zagraniczny musi zarejestrować jakąś formę działalności w Polsce (filia/oddział).

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Wysokie ryzyko dla leasingodawcy

Spójrzmy na problem od drugiej strony, tj. od strony polskiego leasingodawcy. Dla niego klient, który nie prowadzi w Polsce żadnej formy działalności, a dodatkowo ma użytkować przedmiot leasingu za granicą, stwarza znacznie wyższe ryzyko transakcji.

W przypadku gdyby zaszła konieczność windykacji, klient taki byłby w praktyce trudno uchwytny, a ewentualne dotarcie do niego bardzo kosztowne. Tym samym jedna z głównych cech leasingu, zgodnie z którą to finansujący pozostaje właścicielem przedmiotu leasingu przez okres trwania umowy, stałaby się czysto teoretyczna.

Miedzy innymi z tego powodu polskie firmy leasingowe nie są zainteresowane finansowaniem zagranicznych firm i podmiotów, niezwiązanych w żaden formalny sposób z Polską.

Konieczna rejestracja oddziału w Polsce

Rozwiązaniem tego „ograniczenia” może być zarejestrowanie w Polsce oddziału bądź filii. Może wiązać się to jednak z koniecznością odprowadzania składek ZUS i ewentualnie ponoszenia innych kosztów.

Dlatego rozwiązanie to wydaje się mieć sens tylko jeśli część działalności ma być prowadzona w Polsce nie tylko teoretycznie, ale także realnie.

Wówczas oczywiście nie będzie problemu z otrzymaniem finansowanie od polskiego leasingodawcy, nawet jeżeli główna siedziba firmy mieści się w Wielkiej Brytanii.

Najlepiej poszukać leasingu w UK

Polakom prowadzącym działalność wyłącznie w UK polecamy rozejrzenie się na brytyjskim rynku leasingowym. Jest on nawet bardziej rozwinięty niż w Polsce, więc bez trudu będzie można znaleźć finansowanie czy to w formie leasingu z opcją wykupu, czy też bez niej (wynajem).

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl