Rozważasz zakup ubezpieczenia GAP, ale masz wątpliwości, czy jest ono dla Ciebie? Czy opłaca Ci się za nie dodatkowo zapłacić i czy w ogóle warto zawracać sobie głowę tego typu ochroną? Choć nie jesteśmy do końca obiektywni, gdyż na FmLeasing.pl sprzedajemy ubezpieczenia GAP, to poniżej odpowiemy na najczęściej pojawiające się obiekcje w sposób, który powinien ułatwić Ci samodzielne podjęcie decyzji.
Ten artykuł jest przede wszystkim dla tych, którzy mają już podstawową wiedzę o ubezpieczeniu GAP (lub RTI, bo tak czasem też jest określany GAP) i sposobie, w jaki zabezpiecza ono przed utratą wartości samochodu w razie szkody całkowitej. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz więcej informacji o GAP, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami (linki poniżej). Po ich przeczytaniu wróć tutaj, aby dowiedzieć się jeszcze więcej.
Czy warto wykupić GAP?
Jest to pytanie, na które niestety nie da się odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Jeśli unikniesz szkody całkowitej, możesz mieć poczucie, że wydatki na GAP były niepotrzebne. Prawdziwa wartość GAP ujawnia się dopiero w momencie, gdy auto np. zostanie skradzione lub zniszczone.
Dlatego ważne jest zrozumienie, że ubezpieczenia takie jak GAP (ale nie tylko GAP, bo także Autocasco) nie są zakupem w oczekiwaniu na korzyści, lecz inwestycją w spokój ducha. To, ile jesteś gotów zapłacić za tę dodatkową pewność i bezpieczeństwo, to już indywidualna decyzja.
Kiedy warto wykupić GAP? Kiedy się opłaca?
W takim razie może łatwiej będzie odpowiedzieć nie tyle na pytanie, „czy warto”, ile kiedy warto wykupić GAP?
Tu mała, trochę żartobliwa dygresja – otóż jest grupa osób, której wykupienie GAP się opłaciło. To wszyscy ci, którzy mieli GAP i którzy doświadczyli szkody całkowitej… Tych osób nie trzeba przekonywać do przydatności tej formy ochrony. Niemal 100% z nich wykupuje GAP ponownie przy nabyciu kolejnych pojazdów, co jest najlepszym dowodem, jak przydatna jest to ubezpieczenie.
Oczywiście, gdyby człowiek wiedział, że się przewróci, to by sobie usiadł. Nie jesteś przecież w stanie przewidzieć, czy będziesz miał szkodę całkowitą. Możemy jednak wskazać Ci kilka sytuacji i rozwiązań, które spowodują, że skorzystanie z GAP stanie się bardziej opłacalne.
Przede wszystkim niska składka
GAP jest dość mało skomplikowanym produktem, a szkody likwidowane są w przejrzysty sposób (na podstawie oficjalnych cenników). Dotyczy to w zasadzie wszystkich ubezpieczycieli GAP na polskim rynku, a nie ma ich wielu. Dlatego kluczowym kryterium decydującym o opłacalności wyboru powinna być cena. A tutaj różnice mogą być bardzo duże – często dealerzy lub firmy leasingowe sprzedają GAP znacznie drożej, niż możesz kupić samemu, na własną rękę. Oczywiście polecamy przy okazji nasz Kalkulator GAP, gdzie kupisz GAP fakturowy naprawdę tani i dobry.
GAP zamiast dodatkowych zabezpieczeń kradzieżowych
Nabywasz samochód o podwyższonym ryzyku kradzieży? Niektóre marki i modele samochodów „cieszą się” większym od innych powodzeniem wśród amatorów cudzej własności. Więcej na ten temat: Najczęściej kradzione auta w latach – wskaźnik ryzyka. Oczywiście pojazd można zabezpieczyć dodatkowymi blokadami i systemami. Jednak większość nowoczesnych i w miarę skutecznych zabezpieczeń kosztuje spore pieniądze. Nierzadko większe niż kilkuletnia składka GAP. Kupienie GAP może być znacznie bardziej opłacalne, niż inwestowanie ich w dodatkowe systemy, które i tak nigdy nie dadzą stuprocentowej pewności, że auto nie zostanie skradzione.
Dużo jeździsz. Użyczasz pojazd innym (dzieciom, współmałżonkowi, rodzinie, pracownikom itp.).
Im więcej przejechanych kilometrów, tym większe ryzyko kolizji. Naprawa nowoczesnego samochodu w dzisiejszych czasach kosztuje krocie, dlatego ubezpieczyciele komunikacyjni wolą orzec szkodę całkowitą, nawet jeśli auto nie jest jakoś szczególnie zniszczone – w takiej sytuacji zadziała także GAP.
Pewnych zdarzeń nie ustrzegą się nawet dobrzy i bezpieczni kierowcy (GAP działa także w przypadku szkód likwidowanych z OC sprawcy), a ryzyko rośnie tym bardziej, im więcej osób poza właścicielem użytkuje pojazd (GAP działa także w przypadku użytkowania auta przez osoby trzecie).
Mieszkasz w rejonach podwyższonego ryzyka meteorologicznego
W Polsce co prawda miejsc takich w zasadzie nie ma, bo jeśli uderzy wichura, trąba powietrzna, czy grad to może stać się to dosłownie wszędzie. Sam jednak wiesz najlepiej, czy w Twojej okolicy jest np.: zwiększone ryzyko podtopień, powodzi, czy choćby częste wiatry mogą przewrócić drzewo…
Masz leasing lub kredyt z niskim udziałem własnym
Oczywiście GAP możesz kupić niezależnie od formy nabycia pojazdu, czy to za gotówkę, w leasingu, wynajmie, czy na kredyt. Jednak w przypadku finansowania zakupu leasingiem lub kredytem, zwłaszcza z niskim udziałem własnym GAP jest w zasadzie opcją must-have (coś, co trzeba mieć). To pozwoli Ci uniknąć konieczności dopłaty do leasingu/kredytu jeśli samochód zniknie lub zostanie zniszczony. Nie jest to najlepsza sytuacja, jeśli utraci się pojazd i jeszcze trzeba za niego dopłacić. GAP potrafi być wtedy prawdziwym wybawieniem.
Podsumowując: Im bardziej intensywnie i „ryzykownie” użytkujesz pojazd tym więcej spokoju kupujesz decydując się na GAP. Jeśli do tego wybierzesz dobry GAP w niskiej cenie oraz zastąpisz nim konieczność montowania dodatkowych zabezpieczeń, to można śmiało stwierdzić, że opłacalność GAP staje się wysoka. A w przypadku korzystania z auto leasingu/kredytu/najmu zwłaszcza z niskim udziałem własnym jest to nie tyle opłacalne, ile niemalże konieczne.
Kup lepszy i tańszy GAP fakturowy
Ubezpieczenie GAP Fakturowy w niższej Cenie
Wiarygodny Ubezpieczyciel i sprawna Likwidacja Szkód
Najczęstsze wątpliwości dotyczące opłacalności GAP
Czasem, np.: na forach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych pojawiają się obiekcje, czy wykupienie ubezpieczenia GAP jest zasadne – niektórzy po prostu mają wątpliwości. Poniżej odpowiemy na najczęściej pojawiające się obiekcje w formie pytań i odpowiedzi tak, jak ma to miejsce na forum.
GAP a inflacja
To już raczej przeszłość. Choć faktycznie z powodu inflacji i małej dostępności samochodów po covidzie, ich ceny zakupu szybko rosły. To z kolei przekładało się na wolniejszą utratę wartości. Jednak tę górkę cenową mamy już za sobą – obecnie inflacja spada, rośnie także dostępność aut, co powoduje, że sytuacja już teraz wraca do normy (obecnie średnia utrata wartości wynosi 35% w ciągu 3 lat) i efekt ten powinien przyśpieszać. Zresztą nawet w „najgorętszym” okresie spadki wartości także miały miejsce. Pamiętaj, że GAP jest ubezpieczeniem zawieranym najczęściej na kilka lat i w takiej perspektywie spora utrata wartości jest nieunikniona niezależnie od warunków rynkowych.
GAP a Gwarantowana Suma Ubezpieczenia z AC
Faktycznie, Gwarantowana Suma Ubezpieczenia (GSU) w polisie AC to istotna opcja, ale ważne jest zrozumienie jej ograniczeń. GSU często obejmuje pojazd tylko przez pierwszy rok i działa głównie w przypadkach, gdy szkoda jest spowodowana przez właściciela pojazdu. Warto zastanowić się, co się stanie po tym okresie oraz w sytuacjach, gdy do szkody całkowitej doprowadzi inna osoba. Ubezpieczenie GAP oferuje długoterminową ochronę, nawet do 5 lat, i jest ważne niezależnie od tego, kto jest sprawcą szkody całkowitej.
Nigdy nie miałem szkody całkowitej
Jest to kwestia własnych przekonań wynikających z doświadczeń. Jeśli jesteś przeświadczony, że nie będziesz miał szkody całkowitej, to nie ma z czym polemizować. Pamiętaj jedynie, że GAP kupujesz dla świętego spokoju, a nie, żeby z niego skorzystać. Dlatego tutaj znowu pojawia się kwestia ceny. Jeśli GAP ma rozsądną wysokość, to być może warto jednak dopłacić za komfort psychiczny.
Kup lepszy i tańszy GAP fakturowy
Ubezpieczenie GAP Fakturowy w niższej Cenie
Wiarygodny Ubezpieczyciel i sprawna Likwidacja Szkód
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?
Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniu przy korzystaniu z leasingu. Kupuj taniej Autocasco i OC oraz GAP. Uważaj na przedłużenia polis na kolejne lata leasingu.
Ubezpieczenia GAP – poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się ubezpieczeniem GAP dla swojego samochodu? Nie wiesz co to jest, jak działa, czy to dobre rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego.
Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?
Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik
Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?
Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu
Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Obiekcje dotyczące zakupu ubezpieczenia GAP >
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński