Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Ile trwają leasingowe procedury?

Ile najczęściej trwa cała procedura zawarcia umowy leasingu? Ile to zajmuje czasu? Poniżej podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one w praktyce wyglądają u większości polskich leasingodawców.

Czas od złożenia wniosku do odbioru przedmiotu (w przybliżeniu)

Sprawdź: Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Krótko: Procedura zawarcia umowy

1. Sprawdzenie wnioskującego przez leasingodawcę na podstawie złożonych dokumentów.
2. Sprawdzenie dostawcy i środka trwałego mającego być przedmiotem leasingu.
3. Decyzja o przyznaniu finansowania i podpisanie umowy.
4. Zakup przedmiotu leasingu przez leasingodawcę i wydanie leasingobiorcy.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Najpierw wybierz leasingodawcę

Pamiętaj, żeby rozważnie wybrać leasingodawcę, do którego wystąpisz z wnioskiem. Przede wszystkim porównaj co najmniej kilka ofert i zwróć uwagę na koszty dodatkowe (np.: ubezpieczenie) oraz warunki umowne. Najlepiej postępuj tak, jak opisaliśmy to w naszym poradniku: Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Przebieg procedury zawarcia umowy leasingu

Po wyborze odpowiedniej oferty leasingu występujesz o przyznanie finansowania.

1. Wniosek

W przypadku procedury uproszczonej wystarczy przesłać jedynie wypełniony wniosek oraz dane przedmiotu, który chcesz sfinansować – możesz zrobić to poprzez e-mail.

Przy transakcjach bardziej złożonych należy załączyć dodatkowo dokumenty wymagane przez leasingodawcę, np.: deklaracje podatkowe itp.

Więcej dowiesz się z artykułu: Wykaz wymaganych dokumentów w leasingu

2A. Rozpatrzenie wniosku

Po przesłaniu wniosku leasingodawca sprawdzi Twoją wiarygodność płatniczą w bazach takich jak BIK, KRD itp. Czasem sprawdzane są wszystkie możliwe bazy, czasem tylko niektóre z nich - zależy to do firmy leasingowej.

Jeśli wnioskujący figuruje negatywnie w tego typu bazach, to uzyskanie zgody na finansowanie może być utrudnione (mogą być postawione dodatkowe warunki, np. wyższa wpłata wstępna), a w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwe. Wówczas konieczne może być wystąpienie o leasing bez BIK/KRD.

W procedurach standardowej i pełnej, na podstawie dokumentów finansowych, np. PIT, CIT, itp., weryfikowana będzie również zdolność kredytowa wnioskującego.

2B. Weryfikacja dostawcy i przedmiotu leasingu

Elementem rozpatrywania wniosku jest także sprawdzenie dostawcy oraz środka trwałego, który będzie przedmiotem umowy leasingu. Dotyczy to głównie przedmiotów używanych i dostawców nie będących autoryzowanym dealerem producenta danego środka trwałego.

Sprawdzenie przedmiotu leasingu wiąże się przede wszystkim z potwierdzeniem ceny, czy jest ona adekwatna do aktualnej oferty rynkowej. W przypadku przedmiotów używanych czasami konieczna jest wycena rzeczoznawcy, której koszt obciąża wnioskującego.

3. Podpisanie umowy

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje podpisanie umowy leasingu. Najczęściej odbywa się ono w siedzibie leasingobiorcy. Czasem, zwłaszcza przy procedurach uproszczonych na łatwo-zbywalne przedmioty (np. samochody osobowe), wizyta w siedzibie leasingobiorcy nie jest wymagana.

Umowę zazwyczaj podpisujesz jednostronnie. Kopie podpisane przez leasingodawcę zostaną dostarczone później, po odbiorze przedmiotu leasingu i faktycznym wejściu umowy leasingu w życie.

Po podpisaniu umowy dokonujesz wpłaty kaucji na poczet czynszu inicjalnego (pierwszej wpłaty).

4. Odbiór przedmiotu leasingu

Po zakończeniu procedury sprawdzającej leasingodawca zamawia środek trwały u dostawcy. Dostawca wystawia fakturę i przesyła ją do leasingodawcy, dołączając wszystkie dokumenty niezbędne do przeniesienia własności i ubezpieczenia. W przypadku środków transportu będą to też dokumenty umożliwiające rejestrację w Wydziale Komunikacji. Następnie leasingodawca płaci za zakupiony środek trwały i następuje jego odbiór.

Przedmiot możesz odebrać samodzielnie od dostawcy na podstawie pisemnego upoważnienia od leasingodawcy.

Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się

Zdarzają się sytuacje, kiedy zawarcie umowy leasingu wymaga ponadstandardowego pośpiechu. Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć, jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów, bo jak wiadomo, pośpiech jest najczęściej złym doradcą. Przeczytasz o tym w naszym poradniku Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się

4.5365853658537 1 1 1 1 1 4.54 (41)

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Procedura zawarcia umowy leasingu - ile trwa i jak wygląda >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl